depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Ako bolo na Slovensku a súhrn posledných 8 mesiacov

December. Neskutočné! Ďakujem za komentáre pod predošlým článkom. Teší ma, že napriek veľmi veľkej nepravideľnosti si tento blog nájde svojich čitateľov. Tento článok som dlho odkladal. Mal by som v ňom zhrnúť niekoľko mesiacov života a udalostí a je toho proste moc a nejako som sa do toho nevedel pustiť. Na druhej strane ani neviem či by som mal „púšťať“ toľko info, začínam sa na to pozerať trocha inak. Ale každopádne článok je tu!

Listujem teda vo svojich fotoalbumoch a nachádzam nasledovné udalosti…

V máji sme s priateľkou podnikli „tajný“ výlet na ostrov Koh Phangan. Bol 8. máj, sedeli sme na raňajkách v blízkej reštaurácii a ja som v ten deň oslavoval svoje 26. narodeniny. Nemali sme žiadne konkrétne plány a len tak spontánne nás napadlo, že zbaľme si ruksaky a poďme na Phangan. Je to necelá hodinka cesty loďou zo Samui. Rýchlo som zabookoval ubytovanie na krásnej pláži. Pred cestou sme sa ešte zastavili v katolíckom kostole tu na Samui a Jikky ma stihla prekvapiť ešte aj výbornou zmrzlinovou tortou. Potom už len smer Phangan a relax.

IMG_8918

IMG_8923

IMG_9066

DSC_0130

DSC_0076

IMG_8991

Po tejto krátkej 2 dňovej dovolenke nás čakala hneď cesta do Bangkoku a krátko nato cesta na Slovensko – tu som práve ukončil môj májový článok.

Na Slovensko sme leteli cez ruskú aerolinku Aeroflot. Na ňu som počul iba samé zlé referencie, pritom realita bola úplne v pohode, bez menších problémov. Možno aj preto, že som bol pripravený na to najhoršie a v konečnom dôsledku to bolo fajn. Z Ázie/Thajska je to najlacnejšia možnosť ako sa dopraviť do Európy a keď je váš budget nízky (čo asi u 99% ľudí pri letenkách je) tak je to asi jediná možnosť.

IMG_9414

Na Slovensko sme dorazili koncom mája, bolo v tomto období výnimočne ešte trocha chladnejšie, čo pociťovala najmä Jikky, ale nebolo to nič hrozné. Bola to už jej 2. návšteva, takže vedela čo od toho očakávať.

Tentokrát sme nepodnikali žiadne veľké cestovanie ako tomu bolo minulý rok, keď sme urobili taký menší Eurotrip. Chceli sme si hlavne oddýchnuť a spoznať skôr Slovensko. Ja som väčšinu času normálne pracoval. Povybavoval som nejaké veci na úradoch, dal klasické koliečko tour de slovenské zdravotníctvo. Odstránil si nejaké tie znamienka, poriešil nové okuliare apod.

Celý jún bol viacmenej taký relaxačný, u oboch starých rodičov sme mali hody, navštevovali sme rodinu a žili tradičný slovenský život.

IMG_1001

IMG_1008

V júly to už začalo byť zaujímavejšie. Brat mal dovolenku a tak sme sa vybrali spoznať troška to naše Slovensko. Navštívili sme mnohé miesta, ktoré som ani ja doteraz nevidel.

Plán bol asi nasledovný: Dobrý kamarát Daniel, ktorého som spoznal tu v Thajsku a aktuálne žije na Phangane nás pozval na svoju rodinnú chatu v Slovenskom raji. To bol teda náš východiskový bod odkiaľ sme podnikali výlety do okolia. Navštívili sme Dobšinskú Ľadovú Jaskyňu Spišský hrad, Skanzen Pribylina, Vysoké Tatry (Štrbské Pleso), Oravský Zámok, Bojnický Zámok a v neposlednej rade aj samotný Slovenský Raj.

DSC_0056

DSC_0262

DSC_0297

DSC_0396

K nemu sa nám viaže príhoda: Situácia bola asi taká, že sme sa veselo vybrali z Píly na Piecky maximálne nepripravavení ako to len šlo. Mali sme perfektnú mapu chodníkov, avšak deň predtým sa nám premočila a zabudli sme ju sušiť na krbe. Do toho sa nám povybíjali mobily (externú baterku som tiež nechal na chate) a začalo sa stmievať. Trasu som síce mal naštudovanú z jedného článku, ktorý som priebežne cestou čítal, kým som mal baterku, ale kde autorovi trvala cesta k parkovisku 25 minút, nám trvala dobré 2-3 hodiny. Takže to bola dosť „haluz“. Nakoniec sa nám ale naposlednú chvíľu podarilo vymotať pri poslednom slabom svetle – bolo asi pol desiatej večer. Bol to jeden z najlepších pocitov v danú dobu – byť opäť v civilizácii.

DSC_0584

DSC_0535

DSC_0673

DSC_0720

DSC_0912

DSC_0938

IMG_9464

IMG_9768

IMG_9744

3 mesiace na Slovensku ubehli tradične rýchlo. Zo začiatku sa nám to zdalo ako množstvo času, no opak bol samozrejme pravdou. Bolo načase vrátiť sa do Thajska, no bol tu problém s vízami. Pravidlá sa sprísnili a zvažoval som rôzne alternatívy. Nakoniec som sa rozhodol, že sa stanem študentom a budem študovať thajský jazyk.

IMG_9997

IMG_0344

IMG_0239

IMG_0231

IMG_0201

IMG_0190

V septembri som teda nastúpil do jazykovej školy a začal svoj kurz thajčiny. Trocha mi to narušilo môj režim – odteraz 3x do týždňa musím na 2 hodinky vybehnúť do školy. Čo nie je veľa, ale zo školských harmonogramov som vonku už 3 roky, tak to bol trocha nezvyk. A to už nehovorím o domácich úlohách, haha.

Škola je však dobrá vec, mám za sebou prvých 50 hodín, naučil som sa dosť dôležitých vecí, ktoré som sa sám proste neprinútil. Mám síce zatiaľ len speaking a čítať teda zatiaľ neviem ale už len to, že viem hovoriť a rozumieť je obrovský boost oproti tomu čo som vedel doteraz.

Okrem toho som v septembri trocha investoval do pár nutných vecí – kúpil som si konečne vlastnú motorku/skúter. Doteraz som rentoval, alebo sharoval s priateľkou. Vlastná mašina však už bola potrebná.

IMG_9938

IMG_0056

Okrem toho som si prerábal home office. Keďže máme len 1 izbový dom (tj hlavná miestnosť + spáľňa), nemal som špeciálnu pracovnú miestnosť. Fungoval som väčšinou z hlavnej miestnosti alebo len proste z terasy. Navyše som mal len taký starý počítačový stolík, ktorý tu už bol a proste sa nedalo takto seriózne pracovať.

IMG_0047

Prehodili sme teda nábytok a zriešil som si vlastný pracovný kútik v spálni. Kúpil som serióznejší stôl aj stoličku. Mám tu tak klímu a maximálny kľud. Pôvodne som sa tejto myšlienky obával, pretože som niekde čítal štúdiu, že nie je mať dobré home office v rovnakej izbe, kde človek spí. Ale potom som si uvedomil, že som tak fungoval aj na Slovensku a fungujem teraz aj tu. Uvedomil som si, že moje najlepšie výsledky vznikli práve takto. Je to skôr o samotnom chcení, focuse a organizácií taskov a činností.

IMG_0052

IMG_0119

Okrem toho ma navštívilo zopár ľudí. Bola tu Lucia s priateľom, potom ma prišiel pozrieť aj legendárny SámSebePán.sk – kamarát Ľubo, ktorý u mňa prespával a pracoval. Podnikli sme spolu aj nejaký ten výlet okolo ostrova a tak.

Tak toľko asi k udalostiam za posledné mesiace. Menej už aktuálne cestujem, takže nie je tých zaujímavých vecí a wow momentov (aspoň z môjho pohľadu) toľko ako keď človek zažíva veci prvýkrát. Avšak keď niekam pôjdem určite rád napíšem trip report.

Mám okrem toho v pláne 1 nový blogový projekt, ktorý som začal rozpracovávať ešte na Slovensku. Mám napísané články aj iné podklady, ale žiaľ aktuálne som na ňom práce pozastavil, keďže absolútne nič nestíham. Rád by som sa, ale k nemu neskôr vrátil pretože je to taká moja aktuálna srdcovka.

IMG_0328

IMG_0538

Zase niekedy nabudúce! :)

P.S. Pred pár dňami som poskytol rozhovor pre magazín LepšíŽivot.sk, tak sa naň môžete mrknúť.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Michal Valovič

  Znova a opäť další skvelý článok ! Bravo Depi ! Držím Ti palce ! :)

 • andrej

  Tiez mam pracovny stolik v izbe v ktorej aj spim a myslim ze to nie je ziadny problem.

 • peter_d

  S tymi casmi chodnikov v Slovenskom Raji je to tak a prekvapilo to aj mna. Boli sme tam tento rok a podla mojho nazoru sme mali dost vysoke tempo, no predpisane casy sme mali velky problem stihat. Doteraz som vzdy mal lepsi cas ako pisala informacna tabula. Podla mna je to riadny podraz od spravcov (plateneho) Raja na navstevnikoch. Je to stresujuce ked sa uz zacina stmievat (ako ste zazili aj vy).
  Super clanok Erik, pekne thajske vianoce vam zelam.

 • Super citanie :)

 • Pingback: Faily a úspechy roku 2014 - depi.sk - svet očami Erika Gyepesa()

 • Muhammad Riaz

  nice pics.

  website