depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Tip: MacDropAny – automatické zálohy do cloudu

Asi ako každý používateľ OS X, na zálohovanie používam hlavne systémovo vstavaný Time Machine. Je to veľmi pohodlné riešenie, ktoré sa postará o celú zálohu automaticky. Moje zálohy však nerobím cez Wi-Fi, ale tradičným spôsobom tak, že raz za čas (keď ma napadne) pripojím externý disk k notebooku a nechám urobiť zálohu. To je pre mňa vo väčšine prípadov aj plne postačujúce, teda až do doby, že disk zabudnem pripojiť dlhšiu dobu..

Naposledy sa mi stalo niečo podobné asi 3 týždne dozadu. Pravidelné zálohy som si už dlhšie nerobil, lebo mi Time Machine hlásil niečo takéto:

Nepoznám presný dôvod prečo to robí, ale viem, že pre mňa jediným riešením bolo naformátovať disk so zálohami a vytvoriť ich nanovo. A do toho sa mi nikdy nechcelo (lebo práve prvá záloha trvá veľmi dlho). Vďaka tomuto som to odďaloval asi 3 mesiace až dokým mi odišiel systém a musel som ho kompletne preinštalovať (ešte k tomu som mal zašifrovaný disk, ktorý som nevedel odblokovať, takže som to „hackoval“ cez konzolu v núdzovom režime..).

Okrem Time Machine používam aj cloudové úložiská, teda najmä Dropbox, ktorý mi najviac vyhovuje aj kvôli veľmi dobre použiteľným appkám na na mobil a tablet. Ten má však jednu nevýhodu (myslím, že nielen on) a to, že nemá možnosť automatického zálohovania mnou vybraných adresárov.

Moje dátové úložiská: jednu zálohu mám fyzicky na Slovensku a druhú mám zo sebou na cestách a v Thajsku, ak o ňu prídem tak ma čaká ešte aká taká záloha doma.

Moje dátové úložiská: jednu zálohu mám fyzicky na Slovensku a druhú mám zo sebou na cestách a v Thajsku, ak o ňu prídem tak ma čaká ešte aká taká záloha doma.

Začal som sa teda obzerať po nejakom nástroji, ktorý by toto robil za mňa automaticky (lebo zase kým by som si ja spomenul, že tuto tento adresár som už 2,5 týždňa nezálohoval by asi nedopadlo dobre..). A tak som narazil na utilitku, ktorá je určená presne na tento účel! Volá sa MacDropAny, je zadarmo a nakódil ju 16-ročný Sebastian Hallum Clarke (klobúk dole).

Appku stačí len prepojiť so svojím obľúbeným cloudovým úložiskom (Box, Dropbox, Google Drive atď.) a následne vybrať adresáre, ktoré sa majú sledovať.

U mňa to boli hlavne faktúry, zopár dokumentov a projekty na ktorých aktuálne pracujem, objemovo žiadne veľké dáta (vystačím si aj s free verziou), ale keby o ne prídem tak sa veľmi neteším (pred spomínaným incidentom som však akosi zázračne ráno zazálohoval faktúry na Dropbox a prišiel som tak len o nejaké fotky a zopár súborov z projektov, ktoré mám našťastie skoro všetky online na serveri).

A ako ste na tom vy? Zálohujete si vaše dáta? Ak áno držíte sa fyzických médií, či už dávate všetko rovno do cloudu?

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Vsetky data mam v dropboxe. V zasade cely „home“ priecinok sedi v cloude, kde mam momentalne 71GB (cez rozne promotions a vcera som kupil na fiverr referralov), prave preto, aby som nemusel riesit kdejake externe disky…

  Inak pouzivam aj MacDropAny, ale skor na to, aby som si „nalinkoval“ dropbox priecinky na systemove priecinky (photos, documents, videos atd) v macu.

 • Ján Pavlík

  TimeMachine cez wifi :)

 • samrath

  WOW!really very informative blog.

  http://soapagency.co.uk