depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Stav affiliate na Slovensku a moje skúsenosti so sieťou .dognet

Ako som už v predošlom článku načrtol, rád by som sa trocha odpútal od cestovania a skúsil sa tu na blogu zamerať aj na iné témy. Dnes by som si rád zobral na mušku affiliate marketing na Slovensku a prvú slovenskú výkonnostnú affiliate sieť .dognet.

Affiliate marketing na Slovensku

Všeobecne platí, že Slovensko je v IT trendoch o x rokov pozadu (je jedno či o 1, 3, alebo 5 rokov). Inak to nie je ani v affile. Osobne si pamätám, že už v roku 2007 ešte keď som bol na strednej škole sa už na zahraničných fórach vo veľkom riešil lead generation (privedenie potencionálneho zákazníka za províziu), k nám sa tento model dostáva prakticky len teraz (resp. posledné roky). Ono to tak proste je a dlho aj bude. Angličtina nie je náš hlavný jazyk a už len zlomiť veľké korporácie na nový model fungovania, keď v ňom majú byť medzi prvými tiež nebude najjednoduchší oriešok.

Je však už najvyšší čas a tak k nám pomaly prilietavajú prvé lastovičky v podobe slovenských affiliate sietí. Tie sa špecializujú vo väčšine zatiaľ na finančné produkty. Financie sú popri zoznamkách, zdraví/chudnutiu tzv. evergreen niky (pozn. dosť blbo sa tieto anglické odborné frázy prekladajú a znejú smiešne a neprirodzene, takže ich možno ďalej ani prekladať nebudem). To znamená, že majú dlhodobý pozitívny trend. Taktiež Slovensko a ekonomická situácia obyvateľstva je taká aká je a práve preto produkty ako pôžičky a úvery konvertujú ako akciové rožky v Kauflande.

Z toho čo som zaregistroval, tak na Slovensku máme tieto 2 affiliate siete (pôsobí ich tu samozrejme viac, ale tieto 2 vznikli práve u nás):

 • .dognet – výkonnostná affiliate sieť – finančné produkty, eshopy
 • TotalMoney – čisto finančné produkty

.dognet

Osobne mám najviac skúseností zatiaľ s .dognet-om u ktorého som registrovaný prakticky od jeho vzniku v máji 2013. Stojí za nimi marketingová agentúra VISIBILITY v spolupráci so Štefanom Polgárim, ktorý je tam zároveň hlavným affiliate manažérom. K dnešnému dňu som u nich narátal 32 aktívnych offerov (programov), slovenských ale aj českých ktoré môžete propagovať. Za necelý rok fungovania, ešte k tomu na takom malom trhu ako je Slovensko je to celkom slušné číslo. Samozrejme nie všetky offery musia dobre konvertovať a preto predtým ako začnete čokoľvek propagovať je vhodné všetko konzultovať so svojim affiliate manažérom. Nakontaktovať sa s ním môžete priamo z administrácie, cez web alebo telefonicky.

Najviac však práve konvertujú finančné produkty a priznám sa osobne som sa nikdy veľmi nemal k tejto nike, nemám preto ani žiadne pôžičkové weby, čo je najjednoduchšia cielená propagácia týchto produktov. Napriek tomu však mám nasadený napríklad Pôžičkomat.sk na úplne nerelevantných weboch (prevažne katalógy) a napriek tomu mi každý mesiac naskáče zopár desiatok EUR.

Minulý rok v októbri som skúšal propagovať pôžičky aj cez paid traffic, konkrétne som to tlačil cez Facebook Ads, čo už išlo lepšie – ale keďže slovenské GEO je neskutočne malé a angle ktorý som zvolil na propagáciu mi volume ešte viac znížil tak tam bol profit zanedbateľný – potrebovalo by to väčšie objemy trafficu, aby to dávalo zmysel.

Pozor, však na Facebook, ak by ste ho chceli skúsiť – propagovanie online krátkodobých pôžičiek je proti pravidlám a skôr či neskôr vám bloknú účet. Mne to napríklad celý mesiac šlo v pohode, ale liezli mi tam ad revieweri z Indie cez Google Translate. Mojej landing page v slovenčine nerozumeli, tak si ju museli prekladať. Reklamy však retrospektívne začali zamietať a nakoniec som skončil so zablokovaným reklamným účtom.

Ktoré sú momentálne TOP kampane v .dognet-e?

Spojil som sa so Štefanom, aby som vám ušetril prácu a mohol priniesť zoznam najlepšie konvertujúcich offerov (ku dňu 3. marec 2014), sú to nasledovné:

Platby a zárobky

Čo sa týka platieb – minimálna suma na vyplatenie je 100€, ak ju v danom mesiaci nedosiahnete zarobené peniaze sa prenášajú do ďalšieho mesiaca až pokým nedosiahnete minimum. Neviem či je 100€ veľa alebo málo, ale len pre ilustráciu vám stačí 10 plnohodnotných konverzií z Pôžičkomatu (3€ za lead + 7€ za sale), čo pre ľudí ktorí sa tejto nike venujú naplno môže trvať možno 1 deň. :) Čo je dôležité – .dognet vypláca a platí načas. O celom postupe a fakturácii budete informovaný aktuálnym newslettrom. Okrem toho pri registrácii každý nový publisher dostane vstupný bonus 10€.

Chcel som do článku dať trocha motivačných čísiel, ale nepodarilo sa mi ich vytiahnuť (veď sa pochváľte v komentároch), viem len toľko, že je v .dognet-e viacero publisherov, ktorý zarobia stovky EUR mesačne a pár takých čo zarobia rádovo tisíce EUR.

Jedna z mojich .dognet výplat

Jedna z mojich .dognet výplat

Backend

.dognet beží na systéme Post Affiliate Pro. Zo zahraničia som zvyknutý skôr na platformu Cake, alebo keď tak HasOffers. Pri verzii PAP, čo beží na .dognet-e mi chýbajú Postback URL. To znamená, že keď nastane konverzia, tak môj trackovací softvér môže byť o tom okamžite informovaný. Vie presnú sumu, kampaň, čas a všetky ďalšie detaily o konverzii. Takto musím nahadzovať všetky SubID manuálne. Inak je to samozrejme solídny a fungujúci systém.

Celkové výhody a nevýhody affiliate sietí

Výhodou affiliate siete je to, že združuje viacero offerov pokope. Nemusíte sa tak  registrovať u každého obchodníka osobne v jeho vlastnom affiliate programe a čakať na dosiahnutie výplatného minima u každého z nich. Affiliate sieť rieši všetku komunikáciu, vyjednávanie podmienok s obchodníkom za vás, garantuje vám pravidelné platby. Máte affiliate manažéra na ktorého sa môžete obrátiť a mal by vám vedieť zodpovedať, ktoré offery momentálne dobre konvertujú, na akých traffic sourcoch a ďalšie štatistiky a analýzy.

Nevýhod ma veľa nenapadá, ale tou hlavnou je to, že máte v ceste middle mana/prostredníka tj. samotnú affiliate sieť a tým o niečo nižšie provízie ako keby idete priamo za obchodníkom.

Záver

Vo svete je affiliate marketing multimiliardovým odvetvím a samotný affiláci zarábajú desaťtisíce $ denne (o tom snáď niekedy nabudúce). Situáciu na Slovensku však veľmi nepoznám. Jednak sme v začiatkoch a na druhej strane my slováci sme strašne uzavretí národ a málokto sa verejne pochváli so svojimi úspechmi.  Je to samozrejme aj v mentalite ľudí, kde sused susedovi závidí aj dieru v syre. Je tu pár ľudí o ktorých viem, že točia zopár stoviek až tisíciek EUR mesačne (aj keď teda nie všetko priamo z affilu), ale celkovo je táto téma tabu.

Ak medzi čitateľmi sú nejakí affiláci, tak sa kľudne zapojte do diskusie alebo ma kontaktujte. Nedávno sme s menšou partiou známych na Facebooku sformovali taký menší mastermind, kde si občas dačo napíšeme resp. robíme hlavne videohovory, aby sme sa navzájom vzdelávali a motivovali. Hlavne keď som mimo Slovenska, je to super forma udržania focusu v tejto oblasti.

Toľko k slovenskému affilu z môjho subjektívneho a vzdialeného pohľadu z Thajska. Rád uvítam akýkoľvek lokálny feedback. :)

See ya.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Peter Greša

  je tu niekto kto sa venuje travel affilu – hlavne booking.com atď?

 • gnk

  Okrem poziciek tiez celkom dobrou oblastou je travel..

 • Keim

  Ja osobne robim travel a SK trh sa neda s CZ ani rovnat, pocitam ze pozicky budu na tom podobne. Vyhoda v CR je aj seznam kde sa da bez vacsich problemov pretlacit kazdy web kdezto na googli je to bez kvalitneho a hlavne aktualizovaneho obsahu uz problem.

  • Jasné, ja som zámerne nechcel do toho zaťahovať CZ trh, ktorý je úplne niekde inde. Aj keď je pravda, že veľa slovákov do neho fušuje a preto je SK trh ešte mrtvejší..

 • Myslím že ja som zo svojho know how už čo to pustil aj verejne (Wordcamp a Barcamp v roku 2013), bola by paráda, ak by to niekto napodobnil. Možno ho potom pozveme aj do tej našej mikrokomunity :)

 • Treba byť podnikateľ aby sa dalo na .dognet registrovat. A zakladat koli tomu zivnost ci s.r.o. pokial clovek nema aspon 300k navstevnost webu sa neoplati.

  • Affiliate je normalnym podnikanim ako kazde ine, takze to ze treba mat urcitu formu podnikania je normalna vec.

   Neviem kde si dospel k tym 300k (a hlavne za ake obdobie je to cislo myslene). Ale tolko navstev bezny affiliate web nema a ani nemusi mat. (ked tak za rok, ale urcite nie za den alebo za mesiac)

   Dalsia vec je samotny zdroj trafiku. Vela ludi spolieha len na organicky (bezplatny) trafik z Googla. Ten je sice fajn a je velmi kvalitny, ale existuju aj ine zdroje (platene). Tam je to uz, ale o optimalizacii a spravnom nastaveni kampani, aby si na konci dna zostal v profite.

  • polgari

   Do siete sa mozete regnut aj ako FO. Do ICO a DIC vyplnte „0“

 • Bruchomluvec

  Rad by som sa informoval aku worldwide affiliate network pouzivas? Okrem google samozrejme. Dakujem

 • Pingback: Affiliate - zlatá baňa (nielen) pre knihomoľov | Recenzie kníh a seriálov, Apple geekoviny a sociálne médiá()