depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Môj rok 2013: zažil som toho viac ako si pamätám

Už je tomu 6 rokov, čo sa ku mne v roku 2007 dostala príjemná blogerská reťazovka v ktorej som na sklonku roka zvykol rekapitulovať mojich 10x naj za uplynulý rok. Keď si to všetko teraz takto spätne čítam, je mi aj troška ľúto, že som túto tradíciu po troch rokoch ukončil. Mal som vtedy 19 rokov, mladé ucho na strednej škole, no v týchto článkoch sú zachytené dosť silné životné momenty, ktorých vplyv cítim dodnes a niektoré mi dokonca zmenili život.

Dnes, kedy sa posledný deň „za okrajom“ píše rok 2013, mi však moje vnútro opäť šepká: „Erik, urob si láskavosť a pospomínaj si, raz si za to možno poďakuješ“.

A tak spomínam … keďže zažívam toho viac ako si stíham pamätať, som rád za fakt, že si veľa vecí fotím a tak mám teraz celý svoj rok pred sebou v podobe obrázkov. Ako tak na to pozerám, tento rok bol hlavne o cestovaní. Hľadiac na archív článkov, ktoré sú v roku 2013 prakticky už len zápiskami z mojich ciest tomu nebude veru inak.

Mladí mnísi v tábore v chráme (Koh Samui, Thajsko)

Mladí mnísi v tábore v chráme (Koh Samui, Thajsko)

Cestovanie

Ani neviem ako sa mi to všetko podarilo, ale tento rok som naozaj precestoval najviac krajín vo svojom živote a neviem či sa niečo takéto ešte niekedy zopakuje. Ako som to tak zbežne počítal ide o 2 kontinenty a 15 krajín, je to síce len 8% z celého sveta, ale napriek tomu je to niečo úžasné.

Konkrétne ide o krajiny:

 • Európa: Česko, Rakúsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, San Maríno, Slovensko, Švajčiarsko, Vatikán, Veľká Británia*
 • Ázia: Hong Kong, Malajzia, Singapur, Thajsko

Tu som si pre ilustráciu spravil aj jednoduchú mapku na TravBuddy. Vo všetkých týchto krajinách som reálne bol až na V. Britániu, kde som sa nachádzal len v tranzitnej zóne na letisku, takže som ju pridal do zoznamu len s hviezdičkou.

Prečo to sem píšem? Cestovanie sa stalo súčasťou môjho života. Od malička som chcel vidieť z toho nášho sveta čo najviac a tento rok sa mi to celkom úspešne darilo plniť.

Kľukatá cesta (San Marino)

Kľukatá cesta (San Marino)

Nejde však ani tak o mňa. Úplne najlepší pocit som mal z toho, keď som mohol splniť sen niekomu inému. Napr. keď som mohol zobrať priateľku prvýkrát von z Thajska, či jej prvý let lietadlom. Alebo keď som môjho brata Tomáša zobral počas jeho krátkej dovolenky v lete na Eurotrip a mohli sme sa tak spoločne pozrieť kúsok „do sveta“. Nezabudnem ani na to, keď Jikky prvýkrát naživo uvidela a dotkla sa snehu. To všetko malo pre mňa oveľa väčšiu hodnotu ako plnenie svojich vlastných snov.

Môj osobný šofér - brat Tomáš (San Marino)

Môj osobný šofér – brat Tomáš (San Marino)

Brat Tomáš si poťažkáva šikmú vežu (Pisa, Taliansko)

Brat Tomáš si poťažkáva šikmú vežu (Pisa, Taliansko)

S bratom v prírodovednom múzeu (Viedeň, Rakúsko)

S bratom v prírodovednom múzeu (Viedeň, Rakúsko)

Jikkyn prvý let v živote, letíme do Bangkoku a potom pár dní na to Slovensko (Surat Thani, Thajsko)

Jikkyn prvý let v živote, letíme do Bangkoku a potom pár dní na to Slovensko (Surat Thani, Thajsko)

Plniť si vlastné sny považujem za osobný úspech a mám z toho dobrý pocit. Ale pocit z plnenia snov ľudí na ktorých mi záleží je na nezaplatenie!

Jikky prvýkrát naživo videla a mala možnosť dotknúť sa snehu (Alpy, Švajčiarsko)

Jikky prvýkrát naživo videla a mala možnosť dotknúť sa snehu (Alpy, Švajčiarsko)

Cestovanie mi dalo veľmi veľa a nikdy som to nevnímal ako vyhodené peniaze. Veľa som sa toho naučil, otvorilo mi to oči, spoznal som nové kultúry, nových ľudí. Veľakrát som cestoval úplne sám. Dalo mi to obrovskú dôveru v seba samého. Keď ste sami na opačnom konci sveta, veľmi na výber ani nemáte. Len vy, vaše myšlienky a neznámo. Znie to možno desivo, ale verte mi, nie je tomu tak. Všade vo svete sú ľudia – veľakrát milí, usmievaví a ochotní vám pomôcť. Odporúčam preto každému cestovať čo najviac. Zmení sa vám pohľad na všetko.

Výhľad na more z kopcov (Koh Samui, Thajsko)

Výhľad na more z kopcov (Koh Samui, Thajsko)

Raňajky na pláži (Ao Nang, Thajsko)

Raňajky na pláži (Ao Nang, Thajsko)

Večerná symfónia svetiel (Hong Kong)

Večerná symfónia svetiel (Hong Kong)

Práca a peniaze

Súčasťou života je aj práca a peniaze. Ja pracujem veľmi rád. Asi aj preto, lebo posledné roky robím to čo ma naozaj baví, nezávisle od času a miesta. Nemusím sa tak zašívať v nejakej korporácii kvôli stabilnému príjmu a čakať len na to kedy padne v piatok záverečná. Aj keď to celé znie možno fantasticky, človek si musí vedieť vybudovať systém sebakontroly. No a samozrejme je za tým všetkým hlavne veľa znalostí a makačky.

Jeden z horúcich pracovných dní, ešte keď som riešil Bitcoiny a mali cenu $116 (Koh Samui, Thajsko)

Jeden z horúcich pracovných dní, ešte keď som riešil Bitcoiny a mali cenu $116 (Koh Samui, Thajsko)

Rok 2013 bol v tomto zaujímavý. Zažil som mesiace, kedy som okrem iného dosiahol rekordný pasívny príjem a popravde som veľa pracovať nemusel. Mohol som si užívať život naplno, pofľakovať sa po pláži a na všetko len dohliadať. Boli však mesiace, kedy mi všetko popadalo ako domček z karát a muselo sa ísť stavať odznova. Ale to sú riziká slobody, ktorú som vymenil za život v krysom závode.

Bežný pracovný deň (Koh Samui, Thajsko)

Bežný pracovný deň (Koh Samui, Thajsko)

Celkovo môžem zhodnotiť, že som v roku 2013 zarobil, ale aj minul veľa peňazí. Nič z toho, ale neľutujem, pretože som oveľa viac získal vnútorne.

Život, zdravie a vzťahy

Ako už z tohto blogu viete, značnú časť tohto roka som strávil v Thajsku, kde žijem od novembra 2012. Bol to vôbec môj prvý rok takéhoto dlhodobého života mimo domova/Slovenska. Rád by som pripomenul, že Slovensko a to hlavne rodinu a domov mám nadovšetko rád, no život tu je úplne iný. Človeku sa tu otvoria nové obzory a môže tu úplne inak rozmýšľať.

Ja a Jikky s mojou maminou (Nitra, Slovensko)

Ja a Jikky s mojou maminou (Nitra, Slovensko)

Neriešim, či a ktorý sused má pred barákom nové a lepšie auto, čo kto povedal, a kde s kým kedy bol a čo tam robil. Je mi to šuma fuk. Nepozerám správy a snažím sa tak prijímať čo najmenej negatívnych informácií. Moja pozornosť je upriamená smerom, ktorým ja chcem a dáva mi možnosť posúvať sa ďalej.

Tento rok som bol zdravotne náchylnejší, čo ma veľmi neteší. Našťastie to nebolo nikdy veľmi vážne, ale prešlo mnou vďaka tomu veľa tabletiek a antibiotík. Veľmi to neuznávam a radšej by som bol za prírodnú formu, ale niekedy je to jediné a najistejšie riešenie. Verím však, že v budúcom roku to bude už zdravotne lepšie.

Ja v nemocnici na ultrazvukovom vyšetrení (Koh Samui, Thajsko)

Ja v nemocnici na ultrazvukovom vyšetrení (Koh Samui, Thajsko)

Už je to vyše roka čo s priateľkou Jikky žijeme v jednej domácnosti. Máme sa radi a je nám spolu dobre. V júni 2013 sme sa zasnúbili. Nie, svadbu a deti zatiaľ nechystáme :), ale len čas ukáže čo, ako a kde bude.

Naše zásnuby s Jikky (Khian Sa, Thajsko)

Naše zásnuby s Jikky (Khian Sa, Thajsko)

Art in Paradise (Pattaya, Thajsko)

Art in Paradise (Pattaya, Thajsko)

Zhrnutie

Tento rok bol jeden z najzaujímavejších a zároveň najvyčerpávajúcejších aké som kedy zažil. A naozaj som zažil toho viac ako si pamätám. Nie preto, že by som mal problém s pamäťou, ale preto, že toho bolo naozaj tak veľa. Som za to veľmi vďačný Bohu, Budhovi, sebe samému a všetkým čo k tomu prispeli.

ĎAKUJEM!

24. december 2013, Štedrý deň (Koh Samui, Thajsko)

24. december 2013, Štedrý deň (Koh Samui, Thajsko)

A aký bol váš rok 2013? Priznám sa, že som si čítal s napätím už niekoľko podobných článkov. Pre mňa sú to osobne najzaujímavejšie články na blogoch, pretože človek má možnosť nahliadnuť do života iných ľudí a veľakrát sú veľmi motivujúce. Ak ste napísali niečo podobné kľudne dajte odkaz do komentárov veľmi rád si to prečítam. Ak neblogujete, tak sa môžete podeliť v komentároch.

Na záver vám prajem veľa veľa dobrých vecí, nielen do nového roka, ale celého vášho života. Nech je aspoň tak dobrý ako ste si ho vysnívali.

Vidíme a čítame sa v roku 2014.

Erik

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • štefan

  Ahoj Erik, rád by som ti zaželal všetko dobré do nového roku a zároveň aj pochválil tvoj blog. Rád si ho čítam a zároveň je pre mňa inšpiráciou k budovaniu svojej nezávislosti a túžbe cestovať. V tvojom poslednom príspevku si spomínal svoje pracovné aktivity a rád by som sa ťa na pár vecí opýtal.

  Chcel by som vedieť či máš okrem blogu aj e-comerce stránku(y) a ak áno ktoré sú to? Taktiež ma zaujala tá časť , kde spomínaš Bitcoin. Sledujem bitcoin menu , ale dozvedel som sa o nej v čase keď už prudko vyletela hore a výhodný nákup som teda nestihol :-) . Chcel som sa ťa opýtať , či si ich minoval a aký máš celkový názor a odhad budúcnosti na virtuálne meny , s ktorými sa akokeby vrece roztrhlo …
  Otázok by bolo viac , no vidím že už takto je to hotový článok tak budem vďačný za odpoveď na tieto otázky :-)

  s pozdravom Štefan – Ružomberok

  • Ahoj Štefan!

   Áno mám zopár desiatok stránok, ktoré monetizujem, neber to vôbec osobne, ale nikde ich z rôznych dôvodov nezverejňujem. Sú to ale stránky monetizované cez rôzne PPC a affiliate systémy (nič nového pod slnkom)

   No ja som sa s Bitcoinom „hral“ v marci 2013, kedy som do neho investoval asi 2k€, potom prišiel ten veľký pád, najprv som išiel do straty, nakoniec som to pootáčal a skončil som so ziskom pár stovák €. Odvtedy som Bitcoin prestal riešiť, na špekuláciu je to fajn, ale osobne mám rád stabilnejšie formy investovania. Navyše toto zaberalo strašne veľa času a odpútavalo od iných činností.

   Ale teraz inak dosť začína frčat Dogecoin, neviem či je to len buzz alebo z toho fakt niečo bude. Ak sa o tieto veci aktívne zaujímaš a chceš aktuálne info od ľudí (a ešte k tomu v slovenčine), ktorí to tiež riešia, odporúčam ti pridať sa do skupiny „Bitcoin v srdci Európy“ (resp. existuje aj „Dogecoin v srdci Európy“) na Facebooku. Prebiehajú tam aktívne diskusie, chalani tam dávajú novinky, takže sa v tom človek rýchlejšie zorientuje. Ak by si tieto skupiny náhodou nenašiel, pridaj si ma na FB a následne ťa do nich pozvem.

   • štefan

    Ďakujem za odpoveď , rád si ťa pridám na FB… Štefan

 • Pingback: Od Silvestra do fašiangov - návštevy, potápanie, yoga, visarun do Malajzie a iné - depi.sk - svet očami Erika Gyepesa()

 • Pingback: Faily a úspechy roku 2014 - depi.sk - svet očami Erika Gyepesa()