depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Tri prasiatka v Hong Kongu

Zrejme sa budem opakovať, ale čas tu v Thajsku beží raketovou rýchlosťou, pritom paradoxne jeho plynutie si vôbec neuvedujem. Každopádne prišiel čas na ďalší border run a tentokrát padla voľba na Hong Kong. Voľba to nebola náhodná, stretli sme sa tam spolu 3 kamaráti a internetový podnikatelia zo Slovenska. No veď viac v tomto rekordne dlhom článku s vyše 100 fotkami!

Letenky do HK som si zarezervoval ešte začiatkom marca. Pôvodne som uvažoval nad zakúpením lacnej letenky do susedného Macaa, kde by ma to vyšlo obojsmerne asi 100€. Ale keď som videl aké sú tam predražené hotely a okrem kasín tam toho veľa dokopy nie je a ešte by som sa musel prepravovať ľoďou do HK, tak som si radšej niečo priplatil za letenku a neskôr potom „ušetril“ na ostatných veciach.

Zo Samui máme inak priamy let do HK, ale cez vydieračský Bangkok Airways (ktorým tunajšie letisko patrí) by ma to vyšlo asi 2-násobok ceny, ktorú som zaplatil. Môj plán bol ísť do Surat Thani a odtiaľ lacno letecky (+/- 30€, čo je aj cena VIP autobusu) do Bangkoku. Vlastne by som kúpil letenku, ktorá zahŕňa priamy odvoz z ostrova na letisko v ST. To mi, ale nevyšlo, keďže som môj nákup odkladal na poslednú chvíľu a letenky sa vypredali.
Takže mi v mojej cenovej relácii nezostávalo nič iné ako sa vybrať VIP autobusom do Bangkoku. Cesta takto trvala síce spolu asi 13 hodín, ale mal som širokú pohodlnú sedačku iba pre seba + nejaké to občerstvenie v buse + v „švédske stoly v reštaurácii“ na odpočívadle, všetko v cene.

Do BKK som dorazil o 6 ráno a mal som ďalších 10 hodín do odletu na zabitie. Pôvodne som si myslel, že si urobím trip na miesta, ktoré som v BKK ešte nevidel, ale pri tom teple (cez deň malo byť 37°C) som si to rýchlo rozmyslel a radšej som si šetril energiu na celodenné cestovanie. Asi 3 hodinky som si posedel a pospal na južnej bangkockej autobusovej stanici (Sai Tai Mai) a potom okolo 10-tej som sa pobral hľadať odvoz na staré BKK letisko Don Mueang International Airport, ktoré do roku 2006, kým otvorili Suvarnabhumi slúžilo ako hlavné.
Ešte som si zistil ceny a časy pre prípadný spätný odvoz na Koh Samui po návrate a milých tetušiek na informácií informoval ohľadom transferu na letisko. Dozvedel som sa, že na prízemí premáva van a že cena by nemala byť viac ako 50B. Ešte mi aj ochotne na kúsok papierika napísala názov letiska po thajsky, keby mám problém nájsť van, keďže je všetko písané len v thajčine.
Ten som za pomoci ďalšieho ochotného človeka veľmi rýchlo našiel a šofér mi už s radosťou oznámil, že odchádza za 5 minút a cena bude 100B. Ja som sa na to na neho nasrane pozrel a povedal, že 50B, on že dobre a už som sedel vo vnútri. Ešte som sa thajského chlapca vo vnútri spýtal koľko platí on a či to ide naozaj tam kam potrebujem a potvrdil mi rovnakú sumu, takže je všetko ok.

Po asi hodinovej jazde Bangkokom ma šofér vyhodil pri ceste, kde som sa nadchodom dostal priamo do letiskovej odletovej sály. Troška som sa zorientoval, zamenil pár HK dolárov na začiatok (ktoré som na ostrove ani na autobuske v BKK predtým nezohnal) a našiel si kľudné miesto na poschodí s krásnym výhľadom na pristávaciu dráhu. Chvíľu som sa pokochal a potom som si to zalomil na asi 5 anatomicky tvarovaných lavičkách, ktoré však v pozícii ležania veľmi anatomické neboli, takže to nebolo najpríjemnejšie, ale aj tak som sa krásne vyspal.

Takto som spal na letisku v Bangkoku

Takto som spal na letisku v Bangkoku

Pred samotným check-inom menší chaos – nemal som žiadnu check-in batožinu, check-in som robil online a boarding pass som mal ako PDFko (resp. QR kód) v mobile. Napriek tomu to vyzeralo tak, že sa musím postaviť do fronty s batožinou (a tá bola mizerne dlhá a všetci niekoľko veľkých kufrov na vozíkoch). Pozeral som čo s tým, jeden američan sa už stažoval na tento istý problém a dosť sa navážal do pracovníkov aerolinky, tí ho však odbíjali, že každý tým musí prejsť a hotovo. Ja som sa pripojil, že mám rovnaký problém a ujala sa ma mladá slečna, zobrala mi iPhone a utekala s ním preč. No fasa. Potom ho vrátila a pre istotu utekala s mojím pasom, po asi 5 minútach mi však doniesla vytlačený boarding pass a bol som vybavený. Takže vysmiaty smer immigration a gate.

A ide sa smer Hong Kong!

A ide sa smer Hong Kong!

Samotný let do HK trval približne 2 hodiny a 45 minút, ten som opäť kompletne celý prespal a o 20:15 miestneho času sme úspešne pristáli. V lietadle som ešte vyplnil jednoduchú arrival kartičku, ktorá je oveľa jednoduchšia ako thajská a nezaujíma ich toľko detailov. Tu už sa otvoril pre mňa moderný a organizovaný svet, kde všetko funguje ako má. Po výstupe z lietadla sme sa vysokými pohyblivými schodmi dostali na malú stanicu letiskového rýchlika (metra?), ktorý premával každé 2 minúty a mal len 1 zastávku – previezol nás krížom cez letisko na immigration. Tu šlo všetko rýchlo, všimol som si (ešte vlastne po vystúpení z rýchlika), že niektorým námatkovo merali teplotu v uchu, také niečo som tu zatiaľ videl prvýkrát.

Letisko je inak veľmi prehľadné a dobre zorganizované, všetko je jasne vyznačené v angličtine, nedá sa stratiť, ale naopak dá sa z neho veľmi rýchlo „vypadnúť“. Napr. od pristátia po opustenie letiska prešlo možno 20-30 minút. Okamžite som si našiel autobus A11, ktorý bol akurát na odchode, takže perfektné načasovanie.

Hong Kong sa rozkladá na pevnine a niekoľkých ostrovoch. Letisko je konkrétne na západnom ostrove Lantau, kde sa okrem iného nachádza napríklad aj Disneyland :). Ja som to mal namierené do moderného centra HK na hlavný Hong Kong Island. Cesta stála 40 hong kongských dolárov a trvala 45 minút. Problém však bol, že som mal najmenšiu hodnotu $100 a šofér v rukavičkách sa peňazí ani nedotkol a teda ani nerozmieňal. Tak som mu povedal, že tak tu má svojich $100 (peniaze sa len vhodia do akejsi pokladničky), nakoniec sa po čínsky prihovoril ľudom v autobuse a nakoniec mi jedna tetulka peniaze rozmenila a tak som zaplatil presne koľko bolo treba. Hneď príjemný dojem, v Thajsku by ma nemali problém obrať aj o to posledné. :D Okrem toho bola v autobuse (rovnako ako aj na letisku) bezplatná Wi-Fi, takže ďalší plusový bod pre HK.

Ubytovanie sme mali priamo v „centre diania“ – medzi Wan Chai a Causeway Bay. Mali sme ho zabezpečené cez Airbnb a bývali sme teda v malom bytíku na 4. poschodí (4-ka je nešťastné číslo, lebo znie rovnako ako slovo smrť, žiadny číňan tam bývať nechce..)

Autobus zastavil pár metrov od domu a napriek tomu, že uz bol večer a tma, nebol problém ho nájsť. Mal som ulicu námatkovo prejdenú cez overený Google Street View a vedel som tak presne, kde je vchod do bytu. Tu som už zavolal môjmu spolužiakovi Majovi, ktorý na byt dorazil spolu aj s Tomášom len pár minút predomnou. Byt, ktorý na fotkách vyzeral oveľa väčší bola v skutočnosti len 1 malá izba spojená s kuchyňou, kúpeľkou a balkónom, ktorý bol pomaly väčší ako celá izba. Stálo nás to na týždeň asi 3x toľko čo ma stojí veľký dom v Thajsku na mesiac, ale tak Hong Kong je Hong Kong.

Náš skromný bytík

Náš skromný bytík

Náš exkluzívny výhľad z balkóna

Náš „exkluzívny“ výhľad z balkóna

Prvý večer bol tak zoznamovací. Vybehli sme len tak na ulicu a zoznamovali sa s okolím, obdivovali všetky tie vysoké mrakodrapy a boli sme z toho proste úplne unesení. Okrem iného sme boli po dlhej ceste vyhladnutí tak sme našli jednu celkom slušnú reštauráciu. A teraz klasický príbeh z HK/Číny. Priniesli nám akúsi vodu, Majo sa pre istotu spýtal či je to čaj. Vraj áno tak sme ho teda vypili. Väčšinou sa však tento čaj používa na umývanie paličiek a nemá ani skoro žiadnu chuť. V niektorých lokálny reštikách je priam jasné, že nie je určený na pitie už keď ho prinášajú. Čašník má v ruke viac pohárov a drží ich so strčenými prstami v nich. Tuto to ale bolo celkom v pohode a myslím, že sme neurobili nejaké veľké faux pas.

Jedno z lepších jedál, ktoré som mal

Jedno z lepších jedál, ktoré som mal

Neskôr som navrhol kúpiť do ruky nejaké pivo, na čo Majo hneď zareagoval, že čítal ako je alkohol v HK zakázaný a že to nemôžme. Nakoniec sa nechal prehovoriť a z jedného piva bolo nakoniec aj viac. Zistili sme, že kúsok od nášho bytu je napríklad aj Apple Store (ktorý som neskôr navštívil) a potom v Causeway Bay samozrejme plno obchodných centier so všetkými možnými veľkými značkami. Pri našej ulici nechýbala ani predajna áut značky Porsche či Volkswagen. Proste dokonalý svet konzumu priamo pod nosom.

Náš prvý celý deň sme strávili potulkami na Hong Kong Island. V metre sme si vybavili = kúpili čipovú kartu Octopus. To je asi jedna z najgeniálnejších vecí v tomto meste. Za 10 sekúnd si kúpite kartu (netreba žiadne zbytočnosti a fotky ako v NR MHD) s kreditom a odteraz sa vám otvorí celý Hong Kong. Môžete cestovať poschodovými autobusmi, poschodovými električkami (v HK jediné na svete), metrom a dokonca aj rýchlou ľodou, ktorá vás prevezie z ostrova na pevninu. Môžete platiť za turistické atrakcie a dokonca aj v mnohých potravinách a reštauráciách. Netreba tak žiadnu hotovosť, žiadne platobné karty. Výška kreditu je limitovaná, no domáci obyvatelia majú možnosť kartu prepojiť s bankovým účtom a zaistiť tak automatické dobíjanie.

Ulica na HK Island, dvojposchodové električky

Ulica na HK Island, dvojposchodové električky

Momentka

Momentka

Naša ulica, bývali sme oproti Sedmičke.

Naša ulica, bývali sme oproti Sedmičke.

Každodenná shopping mánia

Každodenná shopping mánia

Tisíc a viac ľudí v metre

Tisíc a viac ľudí v metre

Večer sme sa dostali k Happy Valley Racecourse, čo sú športové ihriská. Zaujímavo bol vyriešený vstup na ne – sú totiž dokola ohradené plotom a vstupuje sa na ne podzemným podchodom. Tu sa nám naskytol opäť úžasný výhľad na okolité vysvietené mrakodrapy. Z Happy Valley sme sa ešte pobrali električkou na západnú pobrežie do Kennedy Town. Cestou sme videli akurát policajnú akciu v priamom prenose, keď niekoľko policajných áut zastavilo na kraji hlavnej ulice a policajti s nepriestreľnými štítmi si to namierili do úzkej tmavej uličky. Vyzeralo to dosť akčne, no električka sa pohla ďalej a tak sme o zvyšok zásahu našťastie prišli.

Toaleta pre psov, len tak na chodníku

Toaleta pre psov, len tak na chodníku

Happy Valley

Happy Valley

Bank of China Tower

Bank of China Tower

Ázia je hlavne o jedle a lokálne jedlo by sa podľa mňa malo všade vyskúšať. Druhý deň sme tak začali raňajkami v malej lokálnej reštaurácii na Hennesy Road. Všetko tu bolo po čínsky, vrátane čínsky hovoriaceho personálu. Doniesli nám však malú kartičku s anglickým menu, takže objednanie by nemal byť až taký problém. Ja som mal v podstate vybraté už vopred, piekli tu totiž také podlhovasté koláčiky/šišky. Ja s Majom sme si naše úspešne objednali, no menšie šťastie mal Tomáš, ktorému priniesli veľkú bielu knedľu. Teda vyzeralo to ako knedľa. Moc šťastný nebol, my sme sa za to perfektne bavili. Ja som si dal takú tú podlhovastú šišku a malú sezamovú žemličku. Všetko sme to zapíjali sójovým mliekom. Nakoniec sme všetko zjedli, cítil som síce, že ma to asi každú chvíľu preženie, ale nakoniec to bolo ok.

Takto sa vypekali naše raňajky

Takto sa vypekali naše raňajky

Na raňajkách

Na raňajkách

Tomáš so svojim delikátnym knedľo-žemlo-buchto koláčom.

Tomáš so svojim delikátnym knedľo-žemlo-buchto koláčom.

Po výdatných raňajkách sme sa vydali smerom na Hong Kongskú pevninu najprv do Tsim Sha Tsui a neskôr do Kowloonu. Podmorským metrom sme boli na pevnine raz-dva. Najprv sme sa prešli od prístavu k smerom k Avenue of Stars, čo je akási čínska obdoba hollywoodskeho chodníčka slávnych. Nachádzala sa tu socha Bruce Lee-ho, taktiež jeho hviezda, nechýbala hviezda Jackieho Chana aj s jeho otlačkami oboch rúk alebo hviezda Jet Li-ho. Určite tu bolo viac hviezd, ale ostatné mená nám už moc toho nehovorili. :)
Blízko odtiaľ bol ešte malý park Signal Hill Garden, ktorý sme narýchlo prebehli a pobrali sa ďalej smerom Kowloon Park.

Loď v prístave v Tsim Sha Tsui

Loď v prístave v Tsim Sha Tsui

Námestie v Tsim Sha Tsui

Námestie v Tsim Sha Tsui

V pozadí Hong Kong Island na ktorom sme bývali

V pozadí Hong Kong Island na ktorom sme bývali

Hviezda Jackieho Chana

Hviezda Jackieho Chana

Socha Bruce Lee-ho

Socha Bruce Lee-ho

Tsim Sha Tsui

Tsim Sha Tsui

Kowloon Park je situovaný ako inak medzi vysokými mrakodrapmi. Sú tu nejaké jazierka s rybami, nechýbajú ružové plameniaky, či v klietkach uzavreté rôzne druhy papagájov. Tu mi prišli celkom vtipné nápisy: nekŕmte a nerušte vtákov, pokuta $5000. Mám pocit, že skôr tie vtáky rušili nás, hlavne tie papagáje škriekali o sto šesť, ale čo už keď boli nasúkané v klietkach. Ešte ma zaujali rôzne zákazy a príkazy, napríklad tabuľa: zákaz močenia. To by sa veru zišlo aj na Slovensku.
Na druhom konci tohto parku bola ešte celkom zaujímavá ulička, kde boli umiestnené veľké sochy rôznych (mne nič hovoriacich) komixových hrdinov.

Kowloon Park

Kowloon Park

Klasické HK budovy

Klasické HK budovy

Zákaz cikať

Zákaz cikať

Komixová postavička

Komixová postavička

Naším ďalším stopom bola známa predajňa kvalitných čínskych čajov, ktorá sa nachádzala na 5. poschodí jedného obchodného centra. Prišli mi však zbytočne predražené a dali by sa určite zohnať aj lacnejšie, ja som kúpil Pu-erh a Jasmín. Majo sa zaujímal ešte o tzv. čajové koláče (zlisovaný čaj), mali tu napríklad 30, či 50 ročné koláče za údajne relatívne prijateľnú cenu.
Keď sme sa vyčajíčkovali, nasledoval obed v akejsi historicky ladenej reštaurácii Toast Box, jedlo ale u mňa zase chuťovo nič moc. (ryžové cestoviny s krevetami, vajíčkom a nejakou zeleninou).

Predajňa s čínskym čajom a komplet čajovým príslušenstvom

Predajňa s čínskym čajom a komplet čajovým príslušenstvom

Obed v Toast Boxe

Obed v Toast Boxe

Ulica v HK, takéto vysvietené čínske pouličné nápisy som fotil najradšej

Ulica v HK, takéto vysvietené čínske pouličné nápisy som fotil najradšej

Kowloon Walled City Park, bola naša ďalšia zastávka. Ak vám to nič nehovorí, zrejme vám viac napovedia tieto fotografie. Táto časť mesta sa vyznačovala veľmi vysokou hustotou obyvateľov (33 tisíc. ľudí na 0.026km2), veľkou kriminalitou, množstvom nelegálnych zubárskych ambulancií a nízkym vlyvom úradov a vlády. Pôvodný obyvatelia však boli neskôr vysťahovaný a štvrť bola demolizovaná. Dnes sa na jej mieste nachádza park s tým, že sú v ňom zachované niektoré prvky pôvodného sídla.

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park - takto to vyzeralo v minulosti

Kowloon Walled City Park – takto to vyzeralo v minulosti

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Kowloon Walled City Park

Tu nám už začalo pomaly popŕchať, tak sme sa pobrali k blízkemu obchodnému centru, kde sme si oddýchli a dali nejaké to občerstvenie. Potom sme sa pomotali ešte trochu v okolitých uličkách na pevnine. Pobrali sme sa k Shanghai St. popri ktorej sa nachádza známa ulička s nočným trhom, bolo však ešte relatívne málo hodín a trh vrcholí niekedy okolo 22-tej hodiny, takže stánkari sa ešte len rozkladali. Vyzeralo to však na nezaujímavý čínsky trh s rôznymi haraburdami. V jednom stánku sme s Majom ešte ochutnali známe hong kongské waffle, v obchodíku so sušenými bylinkami a koreňmi, hríbami a bohvie čím ešte nakúpili goji a pobrali sa opäť smerom k Avenue of Stars, kde každý deň o ôsmej večer prebieha tzv. symfónia svetiel. Mrakodrapy na Hong Kong Island svetieľkujú a všetko to je dokonale synchronizované s hudbou, ktorá hrá z reproduktorov za nami. Nechýba ani laserová show, proste je to nádherná podívaná.

Ulica s trhom

Ulica s trhom

Ulica s trhom

Ulica s trhom

Momentka

Momentka

Jedna z mnohých úzkych uličiek

Jedna z mnohých úzkych uličiek

Čínske pochúťky..

Čínske pochúťky..

Stánok s wafflami

Stánok s wafflami

Waffle, celkom chutné

Waffle, celkom chutné

Moje waffle

Moje waffle

Reštaurácia s kráľovskými krabmi, menučko za 168€

Reštaurácia s kráľovskými krabmi, menučko za 168€

Jeden z mnohých pohľadov na nočnú ulicu v HK

Jeden z mnohých pohľadov na nočnú ulicu v HK

Obchodík so sušenými korienkami, hríbami, ovocím a kadečím neznámym

Obchodík so sušenými korienkami, hríbami, ovocím a kadečím neznámym

Symfónia svetiel

Symfónia svetiel

Symfónia svetiel a laserov

Symfónia svetiel a laserov

Symfónia svetiel

Symfónia svetiel

Známa historická loď

Známa historická loď

Ja s Majom

Ja s Majom

Klasicky zaplnený stôl na našom balkóne

Klasicky zaplnený stôl na našom balkóne

Ďalšie ráno pre nás začalo v neskorých poobednajších hodinách, keďže večer sme podľahli výbornému čínskemu pivu Tsingtao (nie som pivový fajnšmeker, ale chutilo všetkým zúčastneným, tak bolo asi naozaj dobré). Tomáš zostal naďalej oddychovať na byte, keďže zo včerajšieho chodenia ho bolel prst. Ja som na tom nebol o nič lepšie, 5 mesiacov moje nohy botasky nevideli, tak to bolo dosť nepríjemné, ale zo zaťatými zubami sa dá všetko vydržať.
S Majom sme si dali za cieľ legendárnu vyhliadku na mesto – Victoria Peak. Na vrchol sme sa vybrali historickou električkou (opäť stačilo priložiť Octopusku a hotovo), ktorá má miestami až 45° stúpanie. Po vystúpení z električky sme museli prejsť akousi shopping zónou z ktorej sa nakoniec vykľulo niekoľko poschodové shopping centrum. Proste Hong Kong style. To že to bolo 552m nad morom (= predstavte si niekoľko poschodové obchodné centrum na Zobori – možno dobrý nápad popri tej rokmi plánovanej lanovke) je len taká čerešnička na torte.
Horšie to však bolo s vyhliadkou na mesto. Bola hmla a aj keď ju miestami vietor odnášal, veľa sme toho nevideli. Zámerne sme inak šli pred ôsmou, aby sme si z hora pozreli opäť aj symfóniu svetiel, no veľa sme z toho nevideli. Strávili sme tu asi hodinku a nič moc tak sme šli dolu. Tentokrát sme, ale šli pešou trasou, kde sa ná miestami mesto viac odhalilo a bolo to snáď lepšie ako z vyhliadky (inak platenej za $40). Odtiaľ už len na bus (číslo 15) a smer na byt.

Mrakodrapy

Mrakodrapy

Mrakodrapy

Mrakodrapy

Mrakodrap

Mrakodrap

Historická električka

Historická električka

Historická električka

Historická električka

Shopping centrum na Victoria Peak

Shopping centrum na Victoria Peak

Výhľad z Victoria Peak

Výhľad z Victoria Peak

Električka si to akurát upaluje hore

Električka si to akurát upaluje hore

Výhľad z Victoria Peak, cestou dole

Výhľad z Victoria Peak, cestou dole

Nasledoval môj posledný deň (chalani zostali ešte ďalšie 3 dni). Vstali sme relatívne skoro. Ja som mal v pláne hlavne nejaký shopping a ostatné mi už bolo prakticky jedno. Tak sme sa opäť rozhodli deň stráviť na našom ostrove. Prvou zastávkou bol blízky Victoria Park a potom akýsi čínsky chrám, ktorého názov si už nepämatám, bol však blízko tohto parku. Potom však nasledovala cesta autobusom na opačné pobrežie ostrova, konkrétne do Repulse Bay. Je to taká malá zátoka s celkom peknou piesočnatou plážou. Samozrejme okolie je však lemované výškovými budovami, ktoré stále pristavujú nové. Každopádne je to ale veľmi kľudná oblasť HK. Na život, ale dosť nepoužiteľná. Nevidel som tu skoro žiadne služby, obchody, najesť sme sa museli ísť do Pizza Hutu, čiže jediná možnosť je previesť sa potom na opačnú stranu, ktorá je ale len niekoľko minút cesty.
Na druhej strane pláže sa nachádza taoistický chrám Kwum Yam Shrine, ktorý v moderne zastavanom okolí pôsobí dosť gýčovo, ale ja mám takéto chrámy rád a sú pre mňa oveľa fotogenickejšie než šedé a bledé mrakodrapy.

Victoria Park

Victoria Park

Victoria Park

Victoria Park

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Mrakodrapy

Mrakodrapy

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Čínsky chrám

Pohodovejšia atmosféra v Repulse Bay

Pohodovejšia atmosféra v Repulse Bay

Pláž v Repulse Bay

Pláž v Repulse Bay

Pláž v Repulse Bay

Pláž v Repulse Bay

Pláž v Repulse Bay

Pláž v Repulse Bay

Chrám v Repulse Bay

Chrám v Repulse Bay

Chrám v Repulse Bay

Chrám v Repulse Bay

Chrám v Repulse Bay

Chrám v Repulse Bay

Korytnačky s mincami v "studni"

Korytnačky s mincami v „studni“

Chrám v Repulse Bay

Chrám v Repulse Bay

Účet v Pizza Hut, ešteže sú to len HK doláre a nie americké

Účet v Pizza Hut, ešteže sú to len HK doláre a nie americké

Po obede sme sa autobusom previezli o kúsok západnejšie pri malý ostrovček Ap Lei Chau (rozloha 1.3km2 a áno je zastavaný mrakodrapmi). Tu sme sa nechali nalákať na prehliadku loďou v prístave popri ostrove. Teda ja som ani záujem nemal, bolo už 5 hodín a ešte som nemal vôbec poriešené nákupy a šla na mňa únava. Pánko ma ale usitil, že to bude len 1 hodinku, tak som sa teda na to dal. Skúsil som aspoň vyjednať trocha cenu, keďže mojim spolucestovateľom sa moc nechcelo. Tú som síce vyjednal o úžasných $30, č v prepočte na hlavu bolo neuveriteľné 1€. :D Ale tak keď niekomu je to jedno a nemá chuť na túto „zábavku“‘, tak čo už.
Týpek nám celkom nadšene rozprával o tom čo vidíme a priam nám prikazoval všetko fotiť. :D Ale tak nakoniec to bolo celkom zaujímavé, videli sme ako žijú rybári na mori, niektorí bývajú v tzv. houseboatoch, čo sú vlastne akoby plnohodnotné domy na mori. Nie je samozrejme žiadny luxus, ale podľa mňa to musí byť rybárov sen bývať v niečom takom.
Asi najväčšou zaujímavosťou a hlavným dôvodom prečo sme sa nechali nalákať bolo aj to, že nám ukázal plávajúcu reštauráciu. Je to celkom obrovský komplex postavený na mori. Jediný problém je, že sa naň dá dostať skutočne len loďou (čo zas ale v skutočnosti až taký problém nie je). Číňan nás aj párkrát vyfotil, hovoril aj o cenách bytov a houseboatov (už si veru nepamätám, hlavne som mu polku výkladu aj tak nerozumel), ukázal nám ako stavajú nové atď. Celé to tu pôsobilo ale veľmi pochmúrne, atmosféru dotváral aj kopec s čínskym cintorínom a zamračené počasie. A nepekné výškové budovy všade okolo.

Mrakodrapy

Mrakodrapy

Orol

Orol

Rybár

Rybár

Lovec

Lovec

Rybárska loď

Rybárska loď

Loď a mrakodrapy

Loď a mrakodrapy

Tu by som bývať teda nechcel

Tu by som bývať teda nechcel

Výtavba house boatu

Výtavba house boatu

Fešáci na výhliadkovej plavbe

Fešáci na výhliadkovej plavbe

Mrakodrapy

Mrakodrapy

Jeden z obývaných house boatov

Jeden z obývaných house boatov

Vznášajúca sa reštaurácia

Vznášajúca sa reštaurácia

Vznášajúca sa reštaurácia

Vznášajúca sa reštaurácia

Zase nejakí fešáci

Zase nejakí fešáci

Mrakodrapy na malom ostrove

Mrakodrapy na malom ostrove

Policajná loď a vlastne tam bola aj cela morská policajná stanica

Policajná loď a vlastne tam bola aj cela morská policajná stanica

Drevená loď

Drevená loď

Náš kapitán

Náš kapitán

Po hodinke už potom konečne smer centrum a moje nákupy. Chcel som priateľke kúpiť len nejakú kozmetiku a prípadne niečo zaujímavé. Vybral som si mrakodrap Times Square, čo je vlastne 9 poschodové shopping centrum, sen všetkých konzumentov. Kozmetika bola hneď na prízemí, ale bol som zvedaví ako to vyzerá zvnútra a tak. Dokopy tam ale okrem futuristického vzhľadu nič nebolo. Proste samé top značky z ktorých mi väčšina aj tak nič nehovorila ani ma to absolútne nezaujímalo. Snažil som sa odtiaľ čo najskôr vypadnúť a dal som prednosť pouličným obchodíkom. Tu ma najviac zaujal asi The Body Shop (máme ho vraj aj tu v Thajsku, nevedel som). Išiel som len tak po ulici a zrazu neskutočne príjemná ovocno-sladkastá až cukríková vôňa. Utekám teda rýchlo dovnútra za predavačkou a pýtam sa čo jej to tam vonia, že to chcem. Zaviedla ma k aromatickým olejčekom, kde jeden z nich bol označený „burning now“ – teda práve teraz vonia. Vonia naozaj veľmi dobre a sviežo a hneď som ho teda zobral. Objavil som tam potom ešte sprej Deep Sleep, ktorý stačí nastriekať na vankúš a počas noci sa z neho postupne uvoľňuje aróma, ktorá zaručí príjemný a hlavnehlboký spánok. Funguje asi naozaj skvelo a ak po niečom podobnom siahnete, odporúčam určite nastaviť budík, lebo sa len tak ľahko nepreberiete. Vôňa inak opäť osviežujúca ako keby citrónová.
Potom bol už len pár krokov Apple Store, ktorý som si nemohol nechať ujsť. Nemal som v pláne ale nič kupovať, môj 4 ročný MacBook funguje skvele a rovnako aj ostatné zariadenia, šlo len o ten pocit, byť tam a samozrejme urobiť check-in na FourSquare. Ku šťastiu stačí niekedy naozaj málo. :-) Ale inak obyčajný minimalistický obchod s kúskom pár hardware-u.
Ešte som potom pobehal čo som mal po ceste, kúpil som si ešte ruksak, aby som mal kde dať všetky veci a urobil som si tak check-in batožinu, keďže som predtým šiel len s malou príručnou.

Apple Store na Causeway Bay

Apple Store na Causeway Bay

Apple Store na Causeway Bay

Apple Store na Causeway Bay

Times Square

Times Square

Večer sme sa s chalanmi ešte šli najesť, vybrali sme dlho odkladanú lokálnu reštauráciu pri nás na rohu. Bola to taká klasická čínska vývarovňa, kde v zaparenom výklade vyselo rôzne divné mäso. Dali sme si rezancové polievky, ja som v nej konkrétne mal také malé knedličky (dumplingy) s krevetou. Tie buchtičky mi najprv doslova smrdeli, nakoniec som si zvykol a zjedol som to. Rezance tiež nič moc, ale polievka ako tak chutila, ešte som si ju trocha prikorenil s čili. Chalani tam mali ešte to divoké mäso, no Majo mal dosť, ani sa ho nedotkol :D, zato Tomáš tentokrát v pohode. No neviem. Opäť skôr len sklamanie a viackrát by som sa asi takto najesť nešiel. Keď som ukazoval fotky priateľke, ani ju to veru moc nelákalo, hlavne to mäso. Hovorí, že číňanom moc ani oni thajci neveria. A ten kto ma pozná a sleduje už dlhšie, vie že nie som žiadna fajnovka. Proste jedlo bolo v HK pre mňa sklamaním. Tu v Thajsku platí, že práve v takýchto lokálnych reštauráciách sa človek najlepšie naje. Podobne tu vyvárajú neskutočné rezancové polievky, ale tie sú úplne na inej úrovni, neviem sa ich proste dojesť a neraz som si už objednal rovno dve. Teraz ma asi pár ľudí v komentároch (hlavne jeden) ukameňuje, ale nemal som proste asi šťastie na dobré jedlo a Thajsko mi už proste dalo latku veľmi vysoko.

Rezancová polievka

Rezancová polievka

Kura s kešu orieškami, chcel som porovnať s tým v Thajsku. (TH je lepšie, ale bolo to jedno z tých lepších jedál v HK)

Kura s kešu orieškami, chcel som porovnať s tým v Thajsku. (TH je lepšie, ale bolo to jedno z tých lepších jedál v HK)

Posledný večer opäť s chalanmi na balkóne, dal som rozlúčkové Tsingtao a pobalil si veci. Taktiež som na poslednú chvíľu bookol letenku z Bangkoku do Surat Thani, keďže som už večer chcel spať na ostrove a nie sa niekde vytriasať v autobuse a doraziť až na druhý deň ráno.

Cestou na letisko, posledný pohľad na HK Island

Cestou na letisko, posledný pohľad na HK Island

Ráno som zobral bus na letisko. Tu už všetko v pohode. Prekvapilo ma, že tu majú IMAX kino, takže ak máte dlhé čakanie na prestup, môžete si dať pukance a pozrieť si nejaký film. šiel som dokonca zbytočne príliš skoro, lebo som sa nechal oklamať dopravným poriadkom, ktorý mi vypočítali Google Maps, takže som si ešte chvíľu posedel na letisku a rozmýšľal na životom a tak. Vonku bolo zamračené a silno lialo, o to viac som sa už tešil na krásne slnečné a teplé Thajsko. Sen sa stal skutočnosťou a o necelé 3 hodinky som sa už potil na bangkockom letisku. Tu opäť troška chaotický checki-in, ale už som bol nastavený do klasického thajského pohodového režimu. Okolo mňa už samé úsmevy a natešený dovolenkári a batôžkari, proste atmosféra, ktorá mi je najbližšia.

Let trval len hodinku, priamo na palube lietadla som si od letušiek kúpil lístok na Koh Samui (350B = transfer do prístavu + loď). Proste pohodička a hneď po výstupe z lietadla a vyzdvihnutí batožiny som nasadol na čakajúci autobus a smer prístav. Cesta ubiehala pomaly, ale väčšinu som aj tak prespal. Potom už len prestup na loď, ktorá bola vážne plná a tak som vyšiel von na poschodie a prisadol si na lavičku k jednej thajke. Tú som nakoniec skoro celú obsadil, keď som sa na ňu rozvalil a opäť som spal celú cestu. Zobudil som sa ku koncu a pred očami som mal len čiernu oblohu s množstvom hviezd. Opäť pekná podívaná. Po lodi som hneď utekal nájsť najbližší songtaew (s tým, že tentokrát neurobím tú istú chybu ako keď som sa vracal z Malajzie – vtedy som sa mu vysmial že je drahý – 100B/nočná taxa a nakoniec šiel za 300B s dlhým nosom na taxi motorke). Bol som tam medzi prvými a šli len samí thajci. Cena bola ako som predpokladal 100B, ale nemal som drobné, naškriabal som iba 80B a potom som mal iba 1000B. Nemala ani Jikky, ktorá ma čakala, tak nakonie mávol rukou a dal mi to za 80B. Takže sa oplatilo.

Konečne som sa už teda viezol domov s Jikky na motorke, cestou som rozmýšľal nad výdatnou thajskou večerou, v hlave sa mi vynárali všemožné thajské jedlá. Nakoniec sme došli domov a cítil som, že sa niečo vypekalo. Na moje prekvapenie ma doma čakal tanier plný slovenských vyprážaných rezňov s ryžou a zaváranou uhorkou. Zabudol som ihneď na plán s thajskou večerou a plne si vychutnal výbornú večeru od Jikky. Čo viac som si mohol priať.

Najlepšie jedlo za posledné dni - výborná večera od Jikky doma na Koh Samui!

Najlepšie jedlo za posledné dni – výborná večera od Jikky doma na Koh Samui!

Ak ste dočítali až sem, tak vám skutočne gratulujem a budem rád ak zanecháte svoje komentáre pod článkom. Ďakujem a zase opäť niekedy nabudúce!

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • mariodian

  Len ta poopravim. Najskor zacalo prsat, az potom sme isli do obchodneho centra (kde som tomasovi zjedol z toastu) a nasledne do Kowloon walled city :)

 • Michal Slančík

  Pekný článok a tá prvá fotka je úplne najkrajšia ;) Ale inak som sa párkrát pristihol ako som chcel pod niektorými fotkami dať Like. Len tam akosi neboli, mal by si ich tam dorobiť ;)

 •  Na taketo cestovanie by som proste nemal nervy, takze obdiv uz len za to… :-) Pekne sa to citalo az do konca.

  • erikgyepes

   Ved toto bol len maly vyletik :-)

 • woaaa Kowloon Walled City Park som vzdy chcela vidiet. Fascinovalo ma ako tam na takom mieste mohli ludia zit a deti vyrastat, ale ked sa teraz pozriem na obytnu cast Hong Kongu tak az taky rozdiel to vlastne nie je :D Hmm aj ked ty pisesze tie jedla neboli nic moc mne na pohlad vypadaju velmi chutne :P

  • erikgyepes

   Tak porovnaj teraz vizuálne s tými thajskými čo dávam na FB :-) Ale to by chcelo ochutnať a cítiť.

 • Barefootacrosssumatra

  Rezne top informacia :)

 • Tedd

  Pěkný článek, ještě lepší fotky. Bud jsem to přehlédl nebo nevim, ale na kolik tě vyšel tento výlet? :)

  • erikgyepes

   Odpovedal som vyššie Andrejovi na rovnakú otázku.

 • Markoff

  k tym prvym ranajkam, to podlhovaste zo siskoveho cesta je youtiao, typicke cinske ranajkove jedlo, ta biela knedla sa vola mantou a sama o sebe sa neje, vzdy len s niecim inym, ale osobne to rad nemam, youtiao je fajn s nejakym mliekom ci dzemom

  vitam pekne fotky konecne bez HDR/Instagram efektov

  btw. musim suhlasit s tym ze hongkongska (a juhocinska) kuchyna je v zasade nasladly blivajz pochybnej konzistencie a bezna cinska kuchyna mi chuti daleko viac, thajska je taktiez vyborna. ta domaca vecera vyzera fajn, aka typicka thajska! :-)

  Markoff
  http://www.markoff.biz

  • erikgyepes

   Vďaka za doplnenie – fotky sú bez efektov, lebo ich bolo veľa a nemal som chuť sa s tým babrať :-)

 • btw. nesuvisiace s clankom, ale s thajskom ma zaujal cool doom niekde v severovychodnom thajsku postaveny len za 9000USD vr. vybavenia, dost inspirujuce
  http://www.steveareen.com/domehomecreation/index.html

 • super clanok s linkami aj fotkami. mas super job kamo :) youtiao je super na ranajky a to sojove mlieko, ach. to ze v KH je zla strava je smutne, su tam aj nejake tradicne cinske podniky s ich jedlami? mohol si miestami etse napisat kurz HKD, takto som musel googlit na NBS :) tiez by ma zaujimali vase vydavky za ubytko, taxi, MHD, jedlo, sprievodcu… na takyto vyletik by si ma nemusel dlho lamat veru.

 • super clanok s linkami aj fotkami, youtiao mi pripomenulo cinske ranajky, eh dal bych si veru. mool by si pridat etse aj kurz HKD k euru a napisat nejake tie vydavky za ubytko (3x viac ako v thajsku za mesiac mi nic nehovori), obed, prepravu… nehc ma clovek predstavu kolko za co minie. na takyto trip by som sa dal aj hned, milujem sklenene mrakodrapy a aj tie neonove ulicky ^^

  • erikgyepes

   Ahoj,
   tak skúsim odpovedať aspoň sem do komentára. Naozaj veľmi hrubo a skôr za seba, keďže chalani zo Slovenska, mali určite iné náklady:
   – obojsmerná letenka HK nejakých 240€
   – ubytko 139€ na 5 nocí (na HK dosť lacné lebo sme ho zdieľali 3)
   – všetko ostatné je čisto individuálne (Octopus som dobil spolu za 15€+5€ vrátiteľná záloha)

   Prepočet cien je veľmi jednoduchý – vydelíš všetko 10 tj. len posunieš o jednu desatinnú čiarku :-)

   • lacne je relativny pojem, v takom Chungking Mansions v Kowloon by nebol problem najst aj 3-4x lacnejsie ubytko, samozrejme zvacsa s cenou dole ide aj standard

    • erikgyepes

     No ono to práveže bolo dosť drahé! (ako som v článku popísal – „lacné“ to ale bolo lebo sme si to delili)

     No jasné, v najohavnejšej budove Kowloonu to môže byť lacné, ale kto by tam býval, že? Toto má síce ešte dobrú polohu pri prístave/metre, ale inak Kowloon dokopy nič závratné neponúka.

  • mariodian

   Moje celkove naklady boli cca 1000 eur za 13 dni.

   Letenky – 360
   Cesta do Varsavy – 66
   Jedlo, ubytko a taxik vo Varsave – do 40
   Jedlo a internet v Amsterdame na letisku – do 40 (spolu tam aj naspat)
   Jedlo v Guangzhou – 25
   Ubytko v HK – 263
   Doprava vramci HK – 80 (z/do letiska) + 20 (to len preto, ze som sa stale vyvazal tou uzasnou dvojposchodovou elektrickou)
   Jedlo v HK na letisku – 15
   Ubytko v Pekingu – 40
   Doprava v Pekingu – do 10?
   Jedlo/pivo v Pekingu – do 4 eur
   Cesta z Prahy do BA – do 40

   Zvysok bolo za jedlo a chlast v HK.

 • Michal Valasek

  Super článok a fotky, Depi! A to privítanie dobrou večerou po pánskej jazde je sen :)

 • Pingback: Singapur 1. časť: cesta do thajského Krabi - depi.sk - svet očami Erika Gyepesa()

 • Pingback: Singapur 2. časť: Singapur mesto zákazov - depi.sk - svet očami Erika Gyepesa()

 • Hviezda Jackie Chana a socha Burca leeho je povinosť, správne :)