depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Čo nového za posledné dni života na ostrove

Neviem ako u vás, ale tu u mňa beží čas neskutočne rýchlo. Ešte teraz si pamätám ako som koncom októbra balil svoj život do veľkého kufra a malého ruksaku a už je koniec januára, v podstate 3 mesiace čo som v krajine úsmevov. Mne to pritom pripadá ako 3 krátke týždne a mám pocit, že som ešte nič nevidel a nezažil (čo je samozrejme veľmi relatívne). Preto skúsim zhrnúť udalosti za posledné týždne resp. mesiac a uvidíme koľko toho naozaj bolo.

Po problémoch s výpadkom elektriny začiatkom decembra sa situácia celkom stabilizovala (aj keď sa vedú reči o tom, že podmorský kábel ešte neopravili a celé to beží len z mobilných generátorov, ktoré sú rozmiestnené po celom ostrove).

Jeden z mnoha mobilných generátorov rozmiestnených po ostrove

Jeden z mnoha mobilných generátorov rozmiestnených po ostrove

Bolo odvtedy už len niekoľko prakticky pár sekundových/minútových výpadkov, väčšinou kvôli búrkam. Pri jednej takej búrke mi napríklad odišiel wifi router, ktorý mi ale provider 3BB zdarma vymenil. Pri tých obrovských búrkach to inak nie je sranda, keď tu hrmí tak je to poriadna šleha, asi to zosiľňuje fakt, že sa zvuk dobre šíri po mori.

V polke decembra ako sme šli popri Chaweng lake bola veľká policajná razia, kontrolovali opäť prilby. Ako naschvál som prilbu sazmorejme nemal a akonáhle som ich zbadal, chcel som uniknúť bočnou uličkou. Mali to, ale ošéfované, takže som musel pekne zaparkovať a odovzdať kľúčik. Mohlo tu by tak 20-30 ďalších ľudí, väčšinou turistov, takže dlhý rad na platenie pokút. Polícia je tu dosť skorumpovaná a asi po 10 minútach čakania jeden z policajtov vyhlásil, že kto nechce čakať na vypísanie papiera nech dá 300B a môže ísť. Väčšina hlúpych upotených turistov ho poslúchlo a išli preč. Pritom je to veľká škoda, lebo to šlo všetko samozrejme do vačku a pre vymaľovanú slečinku, ktorá tam s nimi bola. Proste hnusná banda. Asponže pokuta zatiaľ nie je tak vysoká ako na Slovensku.

To nie je náhodné parkovisko, to je policajná razia

To nie je parkovisko, to je policajná razia

Policajní výpalníci

Policajní výpalníci

Krátko pred Vianocami som otestoval thajskú poštu. Poslal som domov na Slovensko veľký balík s lokálnymi dobrotami a pár darčekmi. Za necelých 6kg ma poštovné prvou triedou (EMS) vyšlo okolo 80€. Nebola to lacná sranda, ale balík prišiel rýchlo a v poriadku. Na Slovensku bol podľa trackingu asi za 4 dni, pričom to všetko zbrzdili sviatky, takže doručený bol asi až za 10 dní kuriérom priamo do rúk.

Balík pripravený na odoslanie na Slovensko

Balík pripravený na odoslanie na Slovensko

Potom prišli Vianoce. Moje prvé mimo domova a rodiny. Vianoce v lete som videl vždy len vo filmoch a tu v thajsku vlastne žiadne Vianoce nie sú. Tesco a veľké reťazce sa síce snažia turistom vyhovieť, ponúkajú vianočný tovar a je to potom celkom haluz, keď vnútri hrá Jingle Bells a potom človek vyjde von a praží na neho slnko. Proste ako keby bol horúci slovenský august a v Tescu bola vianočná atmosféra.
Moje Vianoce som chcel aspoň troška priblížiť tým našim domácim, tradičným. Mali sme teda vianočný stromček z ktorého mala Jikky obrovskú radosť a museli sme ho kvôli nej postaviť už začiatkom decembra.

Náš vianočný stromček

Náš vianočný stromček

Na štedrý deň sme mali tradičnú štedrú večeru, urobil som zemiakový šalát, vyprážanú morskú rybu a nechýbalo množstvo tropického ovocia. Čo sa týka rodiny s ňou som bol spojený na iPade cez Facetime a absolvoval som tak aj našu slovenskú večeru. To bolo troška emotívne, ale človek mal pocit, že tam doma fakt sedí.
Rozdiel na tom všetkom bol asi len v tom, že sme večerali na terase pri možno 29°C a po večeri sme sa namiesto pozerania rozprávok v telke šli prejsť po pláži a dali si chladené drinky.

Štedrá večera

Štedrá večera

Čo sa týka darčekov, 24. decembra ráno (tu v Thajsku bežný pracovný deň) nám Ježiškov kuriér priniesol automatickú práčku, ktorú sme neskôr počas dňa s majiteľom domu zapojili a uzemnili. Hlavne to zemnenie je zaujímavá vec, keďže to je celkovo v Thajsku dosť problém, veľa domov nemá zemnenie, čo je dosť zlé. Trval som teda minimálne na uzemnení tej práčky. Majiteľ vedel o čom je reč a pohotovo priniesol dlhú tyč s drôtikom, ktorý sme pripojili zo zadu na kostru práčky a tyč zasunuli hlboko do zeme. Asi to funguje, zatiaľ žijeme. :-)

Veľký darček

Balík veľký ako svet

Práčka po rozbalení

Práčka po rozbalení

Predposledný deň v roku sme si dali s Jikky výlet po ostrove. Šli sme sa pozrieť na jeden z množstva vodopádov a taktiež sme preskúmali troška tunajšie kopce. Človek by očakával, že tam bude len divoká džungla, no na moje prekvapenie sa tam nachádzajú ovocné záhrady (niečo ako u nás dedinské vinohrady). Rastie tam na stromoch durian, mangostána, rambután, kokosy, banány a iné tunajšie ovocie.

Vodopád v džungli

Vodopád v džungli

Takto rastie kráľ ovocia - durian na strome

Takto rastie kráľ ovocia – durian na strome

Porovnanie durianu so mnou (toto je ešte malý kus)

Porovnanie durianu so mnou (toto je ešte relatívne malý kus)

Okrem záhrad sme navštívili aj tunajšiu atrakciu – Tarnim Magic Garden. Je to záhrada s malým vodopádom, kde jej majiteľ až do svojej smrti vytesával z kameňov a skál rôzne sochy podľa fantázie a vznikla tak skutočne pekná a doslova magická záhrada ukrytá vysoko v džungli.

Malý vodopád v Magic Garden

Malý vodopád v Magic Garden

Známa sústava sôch v Magic Garden

Známa sústava sôch v Magic Garden

Korytnačky vytesané do kameňov v Magic Garden

Korytnačky vytesané do kameňov v Magic Garden

Ďalšia z množstva sôch v Magic Garden

Ďalšia z množstva sôch v Magic Garden

Cesta dole z kopcov bola tiež celkom zaujímavá. Šli sme opačným smerom ako sme prišli a po chvíli cestovania smerom dole sa pred nami objavila len veľká prepadlina. Prepadol sa tam pravdepodobne most, ktorý teraz rekonštruovali. Dalo sa to našťastie obísť úzkým chodníčkom z boku a nemuseli sme sa tak vracať na opačný koniec ostrova, no bol to zaujímavý pohľad.

Prepadnutý most pred nami

Prepadnutý most pred nami

Kokosový ostrov, výhliadka pri prepadnutom moste

Kokosový ostrov, výhliadka pri prepadnutom moste

Z kopcov sme vyšli v Nathone na západnej časti ostrova. Tu Jikky chcela ísť pozrieť svoju bývalú robotu, resp. svoju starú šéfku, kde pracovala ako sprievodkyňa v eko turizme. Tá bývala v starom drevenom dome, ktorý má údajne ešte po rodičoch, parádny dom s veľkou terasou a ako inak plný malých mačičiek, ktoré majiteľka chovala. Boli sme ešte pozrieť záhradu a dom v ktorom predtým Jikky bývala.
V záhrade mali aj cvičenú opicu Michala, ktorý bol cvičený na zbieranie kokosov zo stromov. Za pár minút akurát dorazila skupina turistov, tak sme Michala mali možnosť zadarmo vidieť v akcii. Tréner ho poslal vysoko na kokosovú palmu, kde kokosom pootočil a tak ho odtrhol a hodil na zem. V Thajsku takto bežne cvičia opice a majú na to tuším aj školu. Takto cvičená opica vraj dokáže za deň zozbierať aj 800 kokosov. Samui okrem iného patrí medzi najväčších exportérov kokosových orechov. Ukázali nám potom ešte tradičnú ručnú výrobu kokosového mlieka, zakým opičiak Michal veselo popíjal kokosovú šťavu z pohárika. Kokosové mlieko robia tak, že nastrúhajú kokos na podobne jemné pilinky ako sa predáva u nás v obchodoch. Potom pridajú vodu, pomiešajú a vyžmýkajú. Šťava ktorá z tohto vyjde je prakticky hotové kokosové mlieko.

Opičiak Michal na palme

Opičiak Michal na palme

Potom prišiel Silvester. Na Slovensku som tento deň vnímal vždy nejak viac výnimočne, tu to bol pre mňa úplne obyčajný horúci letný deň. V priebehu dňa som behol do Big C kúpiť šampanské. Nemali tam nič poriadne, ale nakoniec som objavil jedno schopné talianske, aj keď drahšie, ktoré som napokon zobral. Do poslednej chvíle som však nevedel, či ho buchnem niekde na letisku, keďže Jikky ešte o 11-tej v noci bola vyzdvihnúť turistov, alebo na pláži. Nakoniec sme s polhodinovým predstihom dorazili na Chaweng beach, kde sme čakali na príchod nového roka. Aj to som sa oklamal, keď už strielali zo všetkých hotelov veľkolepo ohňostroje a do nového roka zostávali ešte asi 3 minúty. Tak v domnení, že mám zle nastavený čas a všetci sa nejako moc tešia som buchol šampus. Na to o 3 minúty, keď už bola dobrá štvrťka šampusu preč začali ľudia nahlas odrátavať a tešiť sa ešte viac. To máte tak, keď nie je po ruke STV2 s ich hodinami a slovenskou hymnou. :)

Oslavy nového roka 2013 na pláži

Oslavy nového roka 2013 na pláži

Jedna z vecí, ktorá ma asi najviac baví na živote v Ázii je skúšanie nových vecí a hlavne nových chutí. Na začiatku, keď som sem prišiel, som postupne skúšal všetko ovocie čo som na trhu videl. Od manga, dračieho ovocia, rambutánu, mangostány, ananásu, kokosov až po kráľa ovocia durian. Ten som si dosť dlho odkladal, ale zároveň som sa na neho najviac tešil. Durian je totiž celosvetovo známy ako najsmradlavejšie ovocie na svete. Tak sme teda jedného dňa ako sme zabáčali do nášho dvora zbadali pani ako predáva v malom stánku pred domom krásne duriany. Zobrali sme jeden taký ale 2-3 kilový, pani nám ho nakrojila a zabalila do novín. Doma som sa teda na to dal a ako to dopadlo môžete vidieť v nasledovnom videu:

Nebolo to teda vôbec také zlé ako som čakal a durian sa zaradil medzi ovocie, ktoré si raz za čas rád dám. Jeho arómu vnímam skôr ako vôňu a nie smrad, je to predsa len ovocie a nie nejaký hnilý odpad, ku ktorému sa prirovnáva. Aj keď asi treba mať aj šťastie na krásne čerstvé kusy, tie staršie môžu mať určite výraznejší zápach.

Kráľ ovocia - durian

Kráľ ovocia – durian

Okrem ovocia som za posledný mesiac jedol napríklad aj vyprážané kačacie zobáky, objavili sme to len náhodou v reštaurácii v malom letáčiku na stole aj ten bol len po thajsky, takže bežný turista sa k tomu len tak nedostane. Nebolo to zlé, jedlo sa to s takou pikantnou omáčkou podobnou kečupu.

Pečené kačacie zobáky

Vyprážané kačacie zobáky

Minule som zas na pravidelnom piatkovom Fisherman’s Village trhu objavil u jedného predajcu grilovaného krokodíla na špajdli. Tiež som to nemohol vynechať a skúsil som to. Chuťovo to bolo veľmi príbuzné kuraťu, len ako keby viac šlachovité a viac kostí. Inak tu jem samozrejme úplne normálne jedlá a tieto 2 veci sú len také chuťovky.

Grilovaný krokodíl na paličke

Grilovaný krokodíl na paličke

Na moje experimentovanie som troška aj doplatil, aj keď to paradoxne bolo v klasickej thajskej all you can eat reštaurácii, kde si jedlo sami grilujete a varíte. Nejedol som nič nezvyčajné, no jedlo mi nepadlo dobre. Tak som na druhý deň vracal, mal som hnačku s horúčkou dokopy. Nič som ten deň nejedol a bolo mi vážne zle. Nasadil som ale tabletky a na druhý deň to už bolo lepšie a na tretí som už bol fit. Dávam si preto na istú dobu pauzu od tohto typu reštaurácií.

Moje nešťastné BBQ

Moje nešťastné BBQ

Druhý januárový víkend sme sa s Jikky vybrali na susedný ostrov Koh Phangan. Boli sme navštíviť slováka Braňa s jeho thajskou priateľkou Amp, ktorí sa tam na tento mesiac vrátili, prišla aj Braňova mama s kamarátkami. Okrem toho tam bol aj slovák Martin s angličankou Rosie, ktorý už pol roka cestuje po Ázii. Takže sme strávili celkom príjemný večer najprv na trhu v Thongsale a neskôr u Braňa na dome. Staré dobré časy.

Na Phangane sme boli ubytovaný v maličkom bungalove pri pláži v rezorte Coco Garden

Na Phangane sme boli ubytovaný v maličkom bungalove pri pláži v rezorte Coco Garden

Na druhý deň som si s Jikky spravil výlet na jednu z mojich obľúbených pláží Mae Haad na severozápade ostrova. Pri nej sa nachádza aj maličký ostrov Ko Ma na ktorý sa pri odlive dá prejsť. Tu som troška pošnorchloval, ale viditeľnosť nebola najlepšia. Neskôr sme si potom požičali kajak. Ja som bol na kajaku prvýkrát, Jikky mala hodiny kajaku v škole (a hodiny kempovania a kopec iných skvelých vecí, v druhom živote chcem miesto elektrotechniky a informatiky študovať tu).

Pohodové chvíle na pláži na Koh Phangane

Pohodové chvíle na pláži na Koh Phangane

Proste pohodička

Proste pohodička

Pláž Mae Haad a ostrov Ko Ma

Pláž Mae Haad a ostrov Ko Ma

Troška sme šli smerom ku Ko Ma. Tu som haluzil s mojou Go Pro kamerkou, ktorú som namontoval na XShot tyč a strčil len tak pod vodu. Nič extra som, ale samozrejme nenatočil až na pár malých modrých rybičiek a nie práve najkrajších koralov. Videli sme ešte z kajaku nejakého morského hada a troška sa pomotali po vode.
Nakoniec sme si ešte pri západe zašli na thajskú masáž, ktorá je tu v thajsku inak veľmi lacná (necelých 5€ za hodinu) a za hodinu vám vymasírujú úplne komplet telo od nôh až po vlasy :-)

Masáž pri západe slnka

Masáž na pláži pri západe slnka

Večer sme chceli ísť na Waterfall party, ktorá sa koná pri vodopáde, kde by sa malo dať aj kúpať atď., ale pri vstupnom 500B sme sa otočili a šli na druhú party, ktorá sa konala na mori na lodi resp. takej plošine. Tu bolo vstupné o niečo rozumnejšie (200B) a hrali tu také rôzne elektro haluze, čo sa ako tak dalo, každopádne fajn zakončenie víkendového pobytu.

Po víkende sa pre zmenu u mňa stavil slovák Marek so ženou Martinou a malým synom Matúškom. Marek je čitateľ tohto blogu a moje články ho troška nakopli a šli teraz bývať na dlhšiu dobu na Koh Phangan do domu, kde som býval v máji. Marek je tiež scestovaný, má napríklad prejdenú Austráliu a mnoho ďalších krajín. Som teda zvedavý ako sam im Phangan zapáči.

Minulú nedeľu sme mali grilovačku u nás na dome. Prišli Jikkyne kamarátky Yui a Nut s priateľom Rudom z Paríža. Vybrali sme sa na tunajší market a nakúpili sme bravčové, hovädzie, kuracie, kraby, krevety a nejakú zeleninu, uhlie a šli na to. Ženy sa starali o prípravu a očistenie mäsa a ja s Rudom som pripravil gril. Ten bol taký miniatúrny, požičaný od majiteľov, ale poslúžil. Rudo inak pracuje pre francúzske aerolinky, kde opravuje lietadlá, celkom good job a má tak lacné letenky aj keď od 27-roka mu to už zdražie. Inak nadával na súčasnú situáciu vo Francúzsku, odkedy majú nového prezidenta všetko neskutočne zdraželo a aj samotný parížania si musia 2x dobre rozmyslieť, čo a kde. Tam keď chce mladý človek vyjsť do podnikov musí do vrecka zobrať minimálne 100€, pivo vás tam vraj vyjde aj na 8€. Celé zle a už nehovoriac o zvýšenej kriminalite, ktorá tam vládne.
Naša prvá thajská a vlastne aj tohtoročná grilovačka bola teda fajn a jedlo všetkým chutilo.

Mäsko je pripravené a ide sa grilovať!

Mäsko je pripravené a ide sa grilovať!

Všetko je ready, už len zjesť!

Všetko je ready, už len zjesť!

Počas uplynulých dní nechýbali samozrejme ani dni strávené len tak na pláži a vychutnávanie si jedinečných slnečných západov, ktoré na pár minút sfarbia celú krajinu do oranžovo-ružova. Ten pohľad stojí naozaj zato.

Jeden z mnohých takýchto západov slnka

Jeden z mnohých takýchto západov slnka

A takto nejak vyzerali moje posledné dni. Čas tu beží rýchlo, hlavne tento január mi ubehol tak, že o tom ani neviem. V nasledovné dni musím urobiť border run, kvôli vízam, takže už tento pondelok opúšťam Thajsko a idem na pár dní do Malajzie. Bude to pre mňa zase niečo úplne nové, tak uvidíme ako to zas dopadne. (dúfam, že dobre! :-))

P.S. Inak ak by vás zaujímalo niečo konkrétne o tunajšom živote, prípadne máte akékoľvek otázky, kľudne mi to napíšte do komentárov. Niektoré veci, ktoré mi pred 3 mesiacmi pripadali ako divné a nové, sú už pre mňa teraz samozrejmosťou a veľa detailov, ktoré by inak mohli byť zaujímavé mi tak možno pomedzi riadky unikne.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Krásný a krapet i motivující článek….  hned bych se tam šel na měsíc, dva ubytovat. :)

 • Michal Mada

  No pekne, a kde na to beriete peniaze ? :D 

  • erikgyepes

   Toto meno mi je povedomé, pán profesor? :D Ja pracujem cez internet, priateľka pracuje „offline“ a živobytie tu je relatívne lacné.

   • Skvelé články a skvelé fotky. 
    Chcel by som sa spýtať, koľko sú cca mesačné životné náklady pre mladý pár? Ubytovanie, strava a tak ďalej… Čo skoro dokončím štúdium a chcel by som na rok/dva niekam vypadnúť. Pracujem tiež cez internet, takže až taký problém by to nemusel byť.

 • Aké máte náklady na domácnosť? -elektrina, internet, voda 
  Vnímajú ťa domáci stále ako cudzinca? (prepáč duplicitu)

 • Inspirativne citanie Erik :) Da sa tam urobit zla fotka na plazi?

 • Jozef Josi Mravec

  Opäť som sa veľmi bavil pri tvojom pútavom čítaní, o to je to krajšie a žiadanejšie,  keď už človek neexituje na FB (v mojom prípade), a môže si tento náboj „offline“ sveta prečítať v obrazoch a vetách na tvojom blogu; teším sa na pokračovanie.