depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Zážitky z Pattaye (3)

Dnes (27.4.2012) som sa po včerajšej chorobe zobudil už v celkom dobrej kondícii okolo 10:30, no bol som ešte taký omráčený, tak som si šupol 1 Panadol Extra a Strepfen a spal som ďalej. Zobudil som sa až chvíľu pred jednou, kedy som zistil, že mi len predchvíľkou volal aj Braňo, tak som mu brnkol naspäť. Dohodli sme sa, že sa stretneme u neho na dome, ktorý je asi 100m od môjho „hotela“.

Predtým sa mi však stala vcelku nepríjemná, no zároveň zábavná nehoda. Podarilo sa mi upchať záchod. Veľká sranda, ale čo teraz? Thajci tu majú na záchode takú sprchu, ktorou sa môžete po toalete vyšpricovať, tak ma napadlo to skúsiť tým prúdom vody fixnúť, žial bez úspechu. Keďže ruku som tam pchať nechcel, dal som si rannú sprchu v čom som po chvíli počul akési klopkanie. Asi po 3. klopkaní mi došlo, že je to fakt u mňa, tak som hodil okolo seba uterák a otvoril. Bol to chalan z personálu ubytka a čumel na mňa prekvapene, bodaj by aj nie. Chcel po mne prachy za ďalší deň, keďže cena za ubytko platí vždy do 12-tej. Rovno som mu oznámil aj „radostnú novinu“ a ukázal mu môj toilet problem. On na to zavolal babu z personálu, čo hovorila trošku anglicky a ponúkla mi okamžite novú izbu. Tak som sa ospravedlnil a o 5 minút som už bol v novom.

Moje skromné ubytovanie neďaleko Pattaye za skvelých 350B

Prašná cesta a samotné ubytko, vonkajší pohľad

Okolie pri ubytku

Nasledovala cesta k Braňovi, ktorú som akosi dokašlal a v polke som sa vydal zlým smerom. Nakoniec sme sa, ale našli a tak sme u neho na terase trochu pokecali a zabookovali si hotel v Bangkoku blízko hotela v ktorom sú ďalší slováci s ktorými sa máme stretnúť. Neskôr sa k nám pridala Braňova priateľka Amp s malým Pú, čo je malý, neskutočne hyperaktívny a zábavný chlapec z jej rodiny. Taktiež doniesla malú desiatu v podobe párku na paličke, bol samozrejme, ako je v Thajsku zvykom, pikantný a bolo to celkom chutné.

Vybrali sme sa do mesta na rýchly obed, kde mi objednali kačaciu polievku s rezancami. A tak prišlo narad učenie sa jesť čínskymi paličkami. Bol som objektom záujmu pre personál reštaurácie, ktorý sa na tom príjemne bavil. Nakoniec som to ako tak kostrbato zvládol, ale chce to ešte cvik na ten správny grip.

Thajská kačacia polievka s rezancami

Po obede sme sa vydali na nákupy do Tesca Lotus v Pattayi. Zaparkovali sme v krytom prízemnom parkovisku. Tesco v Pattayi je celkom veľký komplex, dolu sa nachádzali rôzne obchodíky so všetkým možným. Na poschodí sa nachádzal detský kútik s takými tými veľkými zvieratkami a autíčkami na ktoré sa vysadne, vhodí sa do nich minca a oni sa začnú hýbať a hrá pritom hudba. Chápete, nie?. Na poschodí sa nachádzajú aj samotné predajné miesta Tesca. Zaujímavé bolo, že do košíkov sa nedávajú mince/žetóny a sú jednoducho len zasunuté do seba. Praktické. Ja som si na seba kúpil tričko za 199B, na ceduľke je, že cool&dry, tak by to do tohto tropického počasia malo byť fajn. Plus som kúpil ešte nejaké cukríky. B s A nakupovali veci hlavne do domu na Koh Phangan, kedže tam je len také mini Tesco, pričom veľkosť tohto bola asi približne ako to naše v Nitre. Po nákupoch v Tescu sme sa vydali ešte do špeciálneho obchodného domu s rôznou elektronikou, kde sme pre Ampinho otca hľadali foťák. Bolo tu inak všetko možné, nechýbali ani najnovšie Apple hračky ako iPad 3 a bárčo iné.

Tesco Lotus v Pattayi, oddelenie "back to school"

Bežné elektrické vedenie v Ázii, doteraz som videl takéto maximálne na halbote/9gag

Po asi 2-hodinových (odhad, čas v Thajsku plynie dosť zaujímavo, k tomu sa ešte vrátim) nákupoch sme sa vydali k rodičom Amp. Žijú tu v dedine kúsok od nás v klasickom thajskom domčeku nad zemou, ktorý majú ešte po starých rodičoch. Majú doma 5 psov, väčšinou tuláckych, ktorých našli na ulici a tak im poskytli druhú šancu na život. Treba povedať, že sa starajú o nich naozaj dobre, čo sa hlavne jedla týka. Rodičia Amp boli inak naozaj veľmi pohostinný a papa – Sén ma v kuse niečím ponúkal. Majú na záhrade špeciálnu odrodu kokosových paliem, tak sme popíjali čerstvé kokosové mlieko cez slamku priamo z kokosa. Po vypití Sén kokosový orech rozsekol a vyjedli sme samotný biely kokos. Mali aj mango a ešte také zelené ovocie na ktorého názov si neviem spomenúť, ale pili sme šťavu z neho predtým v meste, chuťovo je to také divoké sladko-slané. Proste parádička.

Kokosový orech a pivko, thajská pohodička

iPad dobil svet..

Po návšteve sme sa šli najesť do mesta, kde sme mali zaujímavé menu. V Thajsku sa inak v reštaurácii, najmä ak ide viac ľudí naobjednávka kopec jedla, 4-5 chodov a väčšinou k tomu nechýba ryža, všetko je to na spoločných tanieroch odkiaľ si príborom naberáte jedlo na svoj tanier. Je to tak pekný spôsob zdieľania jedla medzi všetkými zúčastnenými a zároveň tak každý ochutná všetko čo je na stole, čo je úplne super. Kuchyňa je tu inak naozaj skvelá, tak ako sa o nej všade píše. Chute sú výrazné: slané, sladké, ostré, kyslé a vzájomne kombinované. Treba ochutnať, proste podľa mňa je tu jedlo úplne fasa.

Popiči večera v pouličnej reštaurácii, tá ryba nemala chybu!

Po večeri nasledovala krátka sprch-pauza a v noci sme sa vydali do mesta na Pattaya International Music Festival 2012. Sranda je, že sme tam pôvodne „plánovali“ ísť už o 6-tej, ale proste čas sa tu nerieši, pohodička. Tak sme sa vybrali tesne pred polnocou. Koncert sa odohrával pri pláži, kde bol veľký stage. Vlastne ich bolo niekoľko, ale my sme boli len pri jednom, kde vystupovali známy thajský speváci a skupiny, proste thajský superstar. Top číslom bola skupina The Potato, na publiku bolo fakt vidno, že je to star, všetci boli z neho hotoví, tancovali, vrieskali a tak. My sme boli v takej strednej zóne, kde sa dalo sadnúť, len bolo treba splašiť stoličky, ktoré Amp úspešne ulovila. S Braňom sme si dali pivko Chang, ktorý bol aj jedným zo sponzorov akcie, no stálo aj celkom dosť – 100B. Cesta k stage-u viedla inak cez hlavnú cestu popri mori, ktorá bola pri príležitosti festivalu uzavretá a bola plná stánkov hlavne s jedlom a všetkým možným iným. Taktiež sme šli uličkami, kde bolo pár barov s tanečnicami a videl som na ulici aj pár ladyboyov tj. chlapov preoperovaných za ženy. Je to inak celkom poznať napríklad podľa pliec a hrubého hlasu, ale nie vždy.

Jeden z mnohých girl barov v Pattayi

Music Festival v Pattayi

Na záver okolo 02:00 ráno som dorazil na ubytko, kde som si dal sprchu. Počas celého sprchovania ma sprevádzali 2 bytosti, jednou z nich bol pavúčik v rohu a druhou bol malý žltý gekónik, ktorý ma svojimi veľkými čiernymi očami celú dobu pozoroval až nakoniec nabral odvahu a prebehol po celej kúpelni do svojho domčeka – diery v obklade na stene. O jeho existencii som inak napríklad vedel aj vďaka malým hovienkam, ktoré vždy ráno v kúpeľni pribudnú. Je to tu inak celkom normálne a na Koh Phangane to bude zrejme ešte haluznejšie.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
  • Brano Rac

    Krasny thajsky chlapcek dones mi odtial daco depi.