depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Report z prvého WordCamp SK + video z diskusie s blogermi

Takže máme po víkende, ktorý pre novoformujúcu sa WordPress komunitu znamenal prvý slovenský WordCamp. Niektorí blogeri už čo to o ňom popísali. Väčšinou odzneli hodnotenia ako bolo skvelo, či výborná akcia. Padli však aj menej pozitívne hodnotenia. Ako to teda vidím ja?

Program

Aby ste mali akú takú predstavu o čom táto akcia vlastne bola zhrniem najprv jej samotný program:

BLOK 1

 • WordPress – od pár blogov k miliónom webov (Peter Nemčok a Ján Bočínec, Štipka z histórie WordPress a predstavenie základnych funkcií.)
 • Responsive webdesign (Ivan Potančok, Čo je to responsive design, techniky, flexibilný grid, media queries, podpora v starých prehliadačoch a praktické ukážky.)
 • SEO pre WordPress (Katarína Šavelová, Ako aplikovať základné SEO stratégie v prostredí WordPress.)

BLOK 2

 • Ako ma WordPress naučil robiť webové stránky (Ján Fajčák, Moja cestu k WordPressu a práca s ním z pohľadu “amatérskeho” nadšenca, od prvých krokov ku HTML pred siedmymi rokmi až po súčasný každenný kontakt s WP so všetkým, čo k tomu patrí.)
 • Joomla vs. WordPress (Tomáš Chvostek a Andrej Dobrovič, Nové featury v Joomle a konfrontácia s WordPress.)
 • VTP Žilina (Tomáš Lodňan, Predstavenie aktivít VTP Žilina.)
 • Diskusia s blogermi (Alian, Braňo Rác, Depi, Exot)
 • Slovenčina pre WordPress (WP.sk, Ako vzniká preklad a ako môžeš prispieť aj ty.)

Prednášky boli teda skôr zasväcujúce, pre ostrieľaných WordPresákov teda nič extra čo by nevedeli, no pre switcherov, blogerov a začiatočníkov myslím celkom zaujímavé informácie. Súdim to aj podľa toho, že zaujali aj moju priateľku, ktorá sa venuje niečomu úplne inému.

Nemám k nim teda v podstate čo vytknúť, bola to prvá akcia takže témy boli nastavené na túto nôtu. Osobne ma najviac oslovili asi 2 prednášky a to Ivuškova prednáška o responsive designe, ktorý je v dnešnej dobe mobilných zariadení dosť žiadaný. Asi najlepšie však vyšla prednáška Tomáša Chvosteka z Dobrosoftu, ktorý sa chytil veci humornou formou. PhD., týpek v košeli a rifliach s kovovým ukazovátkom pôsobil najskôr drsne a sucho zároveň, no až keď začal hovoriť sa ukázalo, čo sa v ňom naozaj skrýva. (ako ochutnávku odporúčam prvé video na konci tohto článku)

Organizácia

Vzhľadom k tomu, že sa zo strany organizátorov jednalo o prvú akciu, tak organizácia bola zvládnutá naozaj dosť dobre. Po príchode nasledovala tradične registrácia. Prekvapivo sme hneď obdržali aj rýchle občerstvenie v podobe bagety a malého 250ml džúsu. Okrem toho každý obdržal kúpon na nealko nápoj z baru na Stanici podľa vlastného výberu. My s priateľkou Majkou sme k tomu ešte pridali pre každého malé sladké (aj keď nejedlé) prekvapenie v podobe medovníka s logom WordPress. Po prvom bloku prednášok nás zas už v bare čakal obed v podobe akejsi slovenskej pizze zo zemiakového cesta. Z hľadiska jedla a pitia teda bolo o všetkých naozaj dobre postarané a nemuseli sme tak opúšťať Stanicu a mieriť na obed do centra mesta ako tomu bolo pri iných *campoch.

Čo by som však organizátorom doporučil do budúcna sú nasledovné 2 veci: menovky a vytlačený program:

 • Menovky by určite dopomohli aj lepšiemu networkingu, najmä ľuďom, ktorý sú na podobných akciách prvýkrát a nikoho ešte nepoznajú, no keby vidia na menovke známy nick z Twittera, skôr by oslovili cudzieho človeka. Narážam tak hlavne na článok na svetdomen.sk.
 • Program by zas mal byť vytlačený alebo otvorený na veľkom monitore (zvyk tuším z Barcampov) najlepšie dolu vo vestibule (či ako sa volá ten priestor dolu). Takto sme prakticky nemali prehľad o tom, čo bude nasledovať. Osobne som tak siahol na web WordCampu, no tam bol program tiež len ako klasický post, ktorý sa už dávno nachádzal niekde na druhej strane. Mal by byť teda minimálne urobený ako samostatná page prístupná z hlavného menu na 1 kliknutie.
Ako sme sa tak rozprávali, tak niektorí ešte spomínali náročnú formu úvodnej registrácie cez web. Tú neviem posúdiť, keďže ako „hosť v diskusii“ som ňou neprechádzal.

Záver

Dôležité pre nás všetkých je to, že táto akcia mala pre formujúcu sa WordPress komunitu na Slovensku veľký význam. Vo svete už fungujú podobné veci roky a robia sa tak skvelé veci. Na Slovensku sa to konečne pohlo a zhmotnilo. Súkromné diskusie, ktoré sme mali na iných *campoch o tom, že by sme niečo takéto potrebovali sa stali skutočnosťou a to je myslím skvelá vec a patrí za to organizátorom veľká pochvala. Viem aj to, že nabudúce to bude mať úplne inú dimenziu a preto chcem povzdbudiť aj tých, ktorý nemali z networkingu najlepší pocit, aby to nevzdali a prišli aj nabudúce. WordCamp SK je totiž ešte len na začiatku.

Pár tweetov z #wcsk

"Kvoli nestastnym koderom sa zacali predavat ibuprofeny" by Tomas Chvostek aka funny guy #wcsk
@exot
Vladimír Rejholec

Zivot je prilis kratky aby sme pouzivali Joomla! #wcsk
@alian
Fero Volar

Vec na 5 minut + kodovanie. Cize pol hodinka. #wcsk
@alian
Fero Volar

#wcsk "Nebudem hovorit detaily aby ste zase neboli moc mudry"
@alian
Fero Volar

Zatial naj hlaska #wcsk - "Aj logo by sa malo zmensit, ale to uz nebolo v cene"
@andysynak
Andy Synák

Fotografie

Všetky fotografie z WordCampu nájdete vo WordCamp galérii.

Video z diskusie z blogermi a prednáška Tomáša Chvosteka

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Pingback: WordCamp Slovakia bol skvelý | alian.info()

 • Pingback: Wordcamp Žilina 2012 | monicqa()

 • Pingback: - SEDUCO tvorba WWW()

 • oliver

  diky za prenicek, super ze nieje jedly inka by som ho uz davno zozral, takto aspon mozem machrovat v praci ..

 • Jozef Mravec

  super video, len troška zvuk je slabý…ináč @alian má veľmi príjemný hlas, mohol by dabovať filmy.

 • head

  nebolo to trochu malo spropagovane? lebo som sa o tejto akcii dozvedel az ked bolo po.

 • Co ja viem, na socialnych sietach sa o tom pisalo, retweetovalo sa to na Twitteri. Mozno to nezasiahlo az taku velku skupinu, ale o to organizatorom prakticky aj slo, kedze bola kapacita obmedzena len na 50 ludi a to sa vycerpalo velmi rychlo.

 • Pingback: Choďte na WordCamp Slovensko 2013! - depi.sk()