depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Ako vznikla 1. slovenská databáza zmeškaných hovorov

Možno o tom neviete, no na Slovensku už nejaký ten čas funguje webová služba s databázou zmeškaných hovorov. Poznáte to – pozriete sa na mobil a na ňom zmeškaný hovor z neznámeho čísla. Kto to môže byť? Zavolám naspäť alebo skúsim vygoogliť? Ak patríte medzi tých, ktorí siahnu po druhej možnosti (a to vás je veru celkom dosť!) určite sa vám takýto web zíde.

Ako služba Zmeškaný Hovor funguje?

Myšlienka projektu zmeškanýhovor.com je veľmi jednoduchá a vychádza z toho, že existuje veľké percento ľudí, ktorí po tom čo v mobile nájdu zmeškaný hovor z neznámeho čísla použijú vyhľadávač s úmyslom zistiť komu dané číslo patrí. Ak sa číslo nachádza v databáze zmeškaných hovorov ľudia sa ľahko dostanú na tento web a môžu si prečítať skúsenosti (komentáre) iných ľudí s daným číslom.

Služba teda umožňuje čísla z ktorého ste mali zmeškaný hovor pridávať, vyhľadávať, ale aj „označkovať“ typom skúsenosti ako napríklad: otravuje, omyl, reklama, prieskum atď. Vďaka tomu je možné čísla jedným klikom filtrovať podľa typu skúsenosti tj. zobraziť napríklad najotravnejšie čísla.

Ukážka skúsenosti označenej ako prieskum

Ako to celé vzniklo?

Webovú službu Zmeškaný Hovor, ktorá je podľa môjho prieskumu 1. slovenská databáza zmeškaných hovorov som v pôvodnej verzii vytvoril ešte v januári 2010. Celé to vzniklo ako experiment, prázdna databáza bez akýchkoľvek skúseností od návštevníkov.

Aby ste na web takéhoto typu pritiahli ľudí musíte ísť na to opačne.

Ľudia ho nenájdu. Nemajú ani žiadny dôvod ho navštíviť, pokiaľ nemáte databázu čísel. Nikoho to nezaujíma. Keďže však robím občas nejaké SEO experimenty a skúmam ako Google reaguje na rôzne veci, tak som si napísal jednoduchý generátor čísiel a vygeneroval čísla všetkých mobilných operátorov. Obmedzil som to len na mobilné čísla. Databáza už aj tak obsahovala 17 miliónov čísel ku ktorým však neexistovali žiadne komentáre, žiaden obsah.

Naštastie to všetko bolo ešte pred spustením Google Panda algoritmu a tak Google začal web pomaly indexovať, ten získal zaujímavé pozície a ľudia začali pomaly reagovať a pridávať skúsenosti. Tých je v súčasnosti v databáze už takmer 4000 a čísel ku ktorým návštevníci tieto skúsenosti pridali je cez 2700. Web teda začal fungovať úplne sám, denne pribúdali nové a nové skúsenosti.

Ukážka skúsenosti označenej ako obťažujúca

Súčasnosť

Keďže už web bežal sám tak som k 1. októbru 2011 spustil novú verziu, ktorú som kompletne prekopal, redizajnoval a implementoval pod CMS WordPress. Milióny nepotrebných čísel som odstránil a vytvoril som jednoduchý WordPress plugin na rozpoznávanie a pridávanie čísel a v súčasnosti je už možné pridať čísla všetkých slovenských operátorov.

Uvidíme akým smerom sa web vydá ďalej, zatiaľ sa teší obľube a zaujímavej návštevnosti, no najmä ľudom pomohol odhaliť aj nejaké tie podvodné praktiky, či čísla rôznych call centier. V neposlednom rade aj krásy slovenského ľudu vo vyjadrovaní sa na internete. (tie si už zaiste nájdete aj sami ;-))

P.S.1.: Tak ma napadlo, dáta sú celkom zaujímavé, nenašiel by sa niekto kto by sa chcel s nimi pohrať a urobiť infografiku?

P.S.2.: Medzi novinky mala patriť aj nová .sk doména, ktorú som chcel ešte začiatkom leta zaregistrovať, no zaváhal som. Keď som oslovil súčasného majiteľa domény – pýtal za ňu už nezmyselné tisíce eur. Dnes mu tam už beží nedotiahnutá kópia zmeškaných hovorov, kde okrem myšlienky okopíroval aj design a niektoré texty. Bohužiaľ takto to funguje na Slovensku.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • pekny projekt. Blog ti nejak nefunguje, nejde obrazok na kopiu, z google readera mi to hadze 404.

 • @Lucas: Vdaka. Nefunguje lebo som ho premenoval, bol v nom preklep a fixol som to az po publikovani postu.

 • ja som kedysi davno chcel tiez spravit takuto databazu, ale potom ma napadlo, ze existuje vela takych sluzieb, ty si to zriesil lepsie a drzim palce do buducna ;) take care ;)

 • Pingback: Zisti kto ti volal na zmeskanyhovor.com | alian.info()

 • Pingback: Zistite kto vám volal cez zmeskanyhovor.com | Blog o marketingu, reklame a internete()

 • Pingback: Viete, od koho máte zmeškaný hovor? | Ako písať()

 • Klobúk dole. Budúcnosť patrí transparencii a toto je určite krok správnym smerom.

 • @eMDI, @Martin: dakujem vam :-)

 • Znie to veľmi dobre. Zatiaľ som však nemal žiadne nepríjemné telefonáty (asi sa ma ľudia boja:) ). Zaujímalo by ma, či tam ľudia pridávajú aj pozitívne prívlastky. Vieš na jednej strane by to mohla byť databáza „podvodníkov“ a na druhej strane databáza odborníkov, s ktorými sú ľudia spokojní.

 • rob

  Pred rokom som na http://zmeskanyhovor.com  umiestnil tiež obťažujúce číslo ale je tam umiestnené aj moje číslo.  nevadilo by mi to keby to bolo napísane trocha zrozumiteľnejšie. Ktoré číslo obťažuje a ktoré bolo obťažované. 

  A ako podnikateľovi mi to znepríjemňuje podnikanie keď si ma chcú zákazníci preklepnúť na nete hodia si moje číslo do googla. 

  A vyskočí tam ako prvé moje číslo umiestnené na stránke kde sa píšu podozrivé čísla.  Vieš ma z toho zoznamu vymazať? alebo aspoň lepšie zvýrazniť kto koho obťažuje ? 

  • erikgyepes

   Hod mi link/napis cislo a pozriem sa na to. Vdaka.

   • rob

     http://zmeskanyhovor.com/cislo/0905373895/

    a takto si ma to najde v googli (moje cislo je 0917940800).

    Máš zmeškaný hovor z čísla 0905373895 ?
    zmeskanyhovor.com/cislo/0905373895/
    Mladý muž obťažuje a v pozadí počuť smiech ďalších ľudí. Vzdychá a má sexuálne narážky. Reagovať 0917940800, 02.12.2011 o 19:34 Obťažuje …