depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Sprite Cow – vydojte vaše CSS sprajty

Ak patríte medzi robošov modernej informatickej doby a teda kódujete webové šablóny rovnako ako ja :-) určite sa vám pri práci zíde tento malý, no avšak veľmi šikovný pomocník..

Ukážka CSS sprajtov na Google.com

Ako poriadny skiller určite používate pri kódovaní webových šablón tzv. CSS sprajty (CSS sprites) vďaka čomu môžete ušetriť browseru niekoľko HTTP requestov (a tak urýchliť načítanie stránky) tým, že zlúčite viacero obrázkových prvkov stránky do jedného spoločného obrázku. Potom pomocou CSS pozicovania zobrazíte ten správny obrázok na správnom mieste, pričom ostatné zostanú neviditeľné.

Na tento účel v súčasnosti existuje viacero nástrojov ako napríklad Sprite Me, ktorý urobí kompletne celú prácu za vás. Ja však ako správny pedant mám rád všetko pod kontrolou a preto patrím medzi tých, ktorí si CSS sprajty vytvárajú ešte sami. No to, že som pedant ešte neznamená, že nefandím produktivite a preto na hľadanie pozície jednotlivých obrázkov používam nástroj – Sprajt Krava.

Napriek tomu, že je to krava nie je to nič tažké a stačí do nej len uploadnuť váš CSS sprajt a ona si už zistí presné pozície jednotlivých obrázkových prvkov (stačí len kliknúť na obrázok) a vypluje vám dokonca aj hotové CSSko s danou pozíciou.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
  • ty brdo, vyzera to fajnovo :) dikes za tip!

  • Neni zac :-)