depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

BarCamp Žilina sa niesol v priateľskej atmosfére

Od posledného Barcampu v Bratislave uplynulo už pol roka a preto nastal čas na zorganizovanie ďalšieho. Ten sa už po druhýkrát konal v Žiline. Na prvom žilinskom som sa nezúčastnil, no na druhom som už nechýbal a tak z neho prinášam krátky report.Na BarCamp ZA sme sa z Nitry vybrali v takmer tradičnej zostave – exot, Juraj Ivan, Miroslav Belányi a ja. Opäť týmto ďakujeme exotovi za odvoz. Cesta do Žiliny bola až na pár cestných prekážok v podobe uzavretých diaľnic, či menšieho blúdenia Žilinou celkom v pohode a tak sme sa krátko pred obedom ocitli na mieste konania – v príjemnom prostredí na Stanici v Záriečí.

Prednášky tentokrát bežali súbežne na 2 miestach a boli tak prakticky rozdelené do 2 blokov: web, freelance & startups a social & miscellaneous. Ja ako webdeveloper som sa väčšinu času zdržiaval v prvom bloku, kde som sa zúčastnil nasledovných prednášok:

  • Fero Alian Volár – Pro bloggingAlian je v blogerskej komunite určite všetkým známy, na svojom blogu sa venuje predovšetkým technológiám, fotografii a hudbe. Na svojej prednáške porozprával ako a prečo začať blogovať a taktiež o možnostiach monetizácie blogov
  • Michal Hradil – Svet domén – o doménach a domainerstvu sa na Slovensku píše pomerne málo, Michal sa snažil vysvetliť, že domény majú naozaj hodnotu a napriek tomu, že na .sk scéne je ešte stále veľa dobrých kúskov voľných, je to vypredateľný artikel, ktorý v budúcnosti určite stúpne na cene. Prednáška vďaka niektorým otázkam z publika aj mierne kontroverzná no o to zaujímavejšia.
  • Peter Druska – Tekutý vs. fixný dizajn webových stránok – celkom som sa na túto tému tešil, no to čo Peter prezentoval ako reálne možnosti dneška ešte bohužiaľ osobne stále považujem za hudbu budúcnosti a tak trocha aj prácu navyše, ktorú vám málokto zaplatí. Išlo prakticky o prezentáciu určitých možností HTML5 a CSS3 a vnímanie jednotlivých prehliadačov ako samostatných zariadení.
  • Michal Truban – Know-how budovania (internetovej) firmy od nuly – tejto prednášky som sa zúčastnil už minule v Bratislave, no Michal na Twitteri sľuboval verziu 2.0 a keďže už v Bratislave ma veľmi zaujala tak som sa jej zúčastnil opäť. Obsahovo však bola veľmi podobná (no stále veľmi zaujímavá) tej prvej takže si dovolím odkázať na moje zhrnutie z minulého BarCampu
  • Juraj Ďuriš – Ako vybudovať úspešný globálny startup – téma globálneho startupu ma veľmi zaujímala, keďže jeden menší globálny startup vlastním aj ja. No po usadení sa na stoličku nebolo slajdu alebo minúty, kedy by som sa nešúľal od smiechu. Ako už Braňo Rác poznamenal i keď na prvý pohľad pôsobil tento človek suchársky na svojej prednáške naozaj prekvapil. Opäť sa ale potvrdilo staré známe – nesúď človeka podľa výzoru, že Braňo :)

Okrem toho sa medzi prednáškami konalo už klasické zoznamovanie sa s ľudmi alebo ak chcete tak „networkovanie“ a búrlivé diskusie na rôzne témy.

Ďalšou zo zaujímavých atrakcií (ktorá by sa kľudne mohla stať tradíciou) bola tombola, ktorej žrebovanie sa uskutočnilo na malom pódiu „pod mostom“ za Stanicou. V nej sa mi dokonca podarilo vyhrať jednu milú hračku – bezdrôtovú klávesnicu a bezdrôtovú myš – a pozor teraz to príde – značky Microsoft. Nesmejte sa :D

Celkovo hodnotím tento BarCamp ako jeden z najlepších, zmena prostredia dokáže naozaj veľa, atmosféra bola oveľa uvoľnenejšia a priateľskejšia, čo sa o BarCampoch v BA veľmi povedať nedá, tie sa nesú ako už exot spomenul, „vo vážnejšom duchu“.

Fotografie z akcie nájdete na mojej Picase alebo v nasledujúcom slideshow:

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia