depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

5 vecí, ktoré ma naučil Jake Sully vo filme Avatar

Film Avatar videli milióny ľudí a podľa najnovších vyhlásení za prvých 17 dní zarobil miliardu amerických dolárov. Som jedným z tých čo ho videli a som z neho veľmi nadšený. Teraz nechcem písať recenziu filmu, no chcem skôr vystihnúť pocity a vlastnosti hlavného hrdinu – Jakea Sullyho (Sam Worthington), ktoré som zachytil „mojimi očami“.

1. Mať cieľ

Jake mal cieľ pomôcť Naviom a ukončiť útoky proti nim.

Ruku na srdce, koľkí z vás majú v živote konkrétne ciele? Nemyslím tým otrepané veci ako: mať dobre platenú prácu, nájsť si skvelú a peknú ženu, mať dom a deti. Prelom rokov a v súčasnosti ešte lepšie – dekád je tá ideálna príležitosť na určenie si svojich cieľov na najbližšiu budúcnosť. Kde sa vidíte za rok, päť, či desať rokov? Skúste sa predstaviť v určitých časových úsekoch na časovej osi, ak si to neviete predstaviť, nakreslite si to. Skúste si spraviť plán. Sami poznáte seba najlepšie. Na základe vašich skúseností z minulosti by ste mali ľahko odhadnúť mieru reálnosti vašich plánov na jednotlivé roky. Nepreháňajte to, ale ani sa nepodceňujte!

2. Byť trpezlivý

Keď Naviovia učili Jakea Sullyho ich jazyku a zvyklostiam.

Ak chceme niečo v živote dosiahnuť, musíme mať trpezlivosť. Je to vzácna a v dnešnom dynamickom svete aj značne podceňovaná vlastnosť. Príslovie: „Trpezlivosť ruže prináša.“ znie mnohokrát až gýčovito, avšak každý kto niečo v živote dokázal určite pritvrdí. Preto ak pracujete na novom projekte, púšťate sa do nového podnikania, či sa trápite skúškami v škole, nikdy sa nevzdávajte a vytrvajte. Prinajhoršom porozmýšľajte akým iným spôsobom by ste mohli dosiahnuť svojich cieľov.

3. Mať potešenie

Jake si vychutnal každý okamih, ktorý prežil ako avatar.

Byť pripútaný k vozíčku a zrazu dostať možnosť voľne chodiť musí byť neopísateľný pocit, to isté však platí aj o opaku. Mentalita nášho národa je divná, sťažujeme sa na to ako nám je zle, závidíme druhým a pritom si sami neuvedomujeme hodnôt, ktoré nám život nadelil. To isté platí o všetkom čo v živote robíme alebo s čím sa stretávame. Tešte sa z každej skúsenosti, dobrej či zlej. Len tak sa posuniete v živote ďalej.

4. Byť odlišný

Jake bol iný ako Naviovia a predsa k nim zapadol.

Nebojte sa byť odlišný a robiť veci inak ako ostatní. Zapojte svoju fantáziu a kreativitu. Tvorte a inovujte. Už vás nebaví každodenné vstávanie? Zmeňte si zvonenie vášho budíka a meňte ho častejšie. Každé vaše ráno tak môže mať inú „príchuť“. Robiť inovácie a veci odlišne vo vašom vlastnom živote vás zmení a vnesú vám do života potešenie.

5. Riskovať

Keď Jake poprvýkrát vstúpil do tela avatara a išiel za Naviami.

Každý krok vo vašom živote prináša riziko či už väčšieho alebo menšieho zrna. Nebojte sa riskovať, najmä pokiaľ by to malo zmeniť váš život k lepšiemu. Riziko neznamená automaticky nemať k dispozícii tlačítko „späť“. Je len potrebné si vždy poriadne uvedomiť, či vám daný „risk“ môže priniesť viac dobrého ako zlého. Vy sami ste zodpovední za vaše činy a rovnako pamätajte, že za vás nikto nič neurobí.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Depi, na taketo clanky moc zvyknuty nie som, ale tento je paradny. Vo svete podnikania to inak byt nemoze. Musis si stavit presny harmonogram, co presne chces dosiahnut, no a samozrejme co musis obetovat :)

 • Necitam to, este som na tom nebol a nechcem si pokazit prekvapenie :)

 • bighead

  Jake chcel mat hlavne nohy aspon zo zaciatku myslim, ze az v dobrej tristvrtine filmu mu prislo co sa v skutocnosti deje ;)

  Bol Jake v skutocnosti iny, ked v zavere filmu sa stal jednym z nich? Podla mna ho s narodom Naviov spojili prave veci, v ktorych sa zhodovali nie v ktorych sa lisil.

  A ked po prvy krat vstupil do tela avatara podla mna riskoval najmenej. Najvacsi risk podla mna bol ze na voziku vstupil na palubu vesmirnej lode.

  … tolko moje postrehy, samozrejme film bol skvely.

  … blog je tiez ok ;)

 • Jozef Mravec

  Erik,
  pekne napisany clanok, plny „mraziveho“ pokusenia a uvazeneho uvazovania :-)

 • diwo

  Pekne si to napisal, dobre si to vystihol, az na jednu vec. Mat za ciel dobre platenu pracu nie je otrepana vec.
  Ak chces dobre platenu pracu tu na Slovensku a ak ides od nuly, musis na sebe tvrdo makat.

 • Baro

  Pekne a pravdivo napisane… 10* z 10 za blog

 • Zaujimave prirovnanie :)

 • Katalego

  Kusi to povedal presne a inač Avatar je vážne luxus :).

 • Sju

  Pridavam sa, je to uzasny film, ktory nam ukazuje vsetko na co by sme sa mali v dnesnom rychlom svete zamerat. Ma myslienku, posolstvo a to spravne chvenie…..