depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

BarCamp 4.0

Je tomu už týždeň čo sa na Slovensku uskutočnil v poradí už 4. BarCamp. Mal som v pláne o ňom napísať oveľa skôr, ale keďže nebolo voľného času, tak až dnes som si konečne stiahol a prezrel fotky a prinášam vám krátky report o tom ako bolo. Ako inak – mojim pohľadom.

Na BarCamp som sa z Nitry vybral už s klasickou zostavou: @exot, @jurajivan, @miro_vano a @MirkBelly. Týmto sa chcem poďakovať exotovi za odvoz a všetkým ostatným za príjemnú spoločnosť. :)

Priestory & organizácia

BarCamp sa tentokrát uskutočnil v priestoroch Centra vedecko-technických informácií v Bratislave a myslím, že táto voľba bola oveľa lepšia ako na minulom BarCampe vo februári. Priestory boli priestranné a bolo tu veľa miesta na sedenie ako aj samotný networking. Čo sa organizácie týka nechýbal kvalitný catering ako aj také významné maličkosti ako preklady prednášok, ktoré určite ocenili najmä hostia zo zahraničia.

Jediným nedostatkom bola podľa mňa absencia mikrofónov v niektorých miestnostiach, či príliš málo prestávok na networking. Iné by to bolo ak by bola nejaká oficiálna „after party“, ale po skončení BC sa väčšinou každý pobral svojou cestou. A tak keď ste sa chceli s niekým porozprávať museli ste obetovať niektoré (zaujímavé) prednášky.

Prednášky, ktorých som sa zúčastnil

Daniel Duriš, Martina Tvrdoňová: Ďakujeme.sk: Ako začať pomáhať – import online darcovstva na slovensko

Išlo o predstavenie projektu Ďakujeme.sk, ktorý sa snaží spraviť akési centralizované rozhranie pre charitatívne organizácie, ľudí ktorí potrebujú pomoc a darcov. V praxi to funguje asi tak, že človek, ktorý nezištne potrebuje pomoc si môže vytvoriť akúsi profilovú stránku so svojím príbehom, cez ktorú môže prijímať dary od darcov. Kúzlo celého projektu je v tom, že darca má takmer priamy kontakt s „človekom v núdzi“ a v prípade, že chce prispieť na „charitu“, môže prispieť konkrétnemu človeku, ktorý ho akýmsi spôsobom „zaujal“.

Ak by som mohol tomuto projektu poradiť, pridal by som aj možnosť obdarovania všetkých, pretože nie každý chce akýmsi spôsobom „zvýhodniť“ len jedného človeka. Táto téma je však dosť chúlostivá a preto je dosť „ťažké“ sa akokoľvek k tomu vyjadrovať (minimálne nie som na to zvyknutý). Každopádne autorov projektu obdivujem a držím im palce!

Vojto Rinik: Ako robiť web lepšie (framework Ruby on Rails)

V prednáške Vojto zhruba predstavil webový framework Ruby on Rails. Osobne som sa ho kedysi učil, takže pre mňa tu nepadli žiadne nové informácie, ale „starým“ PéHáPé-čkarom tu určite ukázal ako to môže fungovať inak a dokonca lepšie. Vojto porozprával o základnej filozofii ROR a poukázal na niekoľko predností, ktoré takýto vývoj ponúka. V publiku zaznelo niekoľko narážok aj na problémy ohľadom ROR – ako napr. podpora hostingov na Slovensku a podobné záležitosti na ktoré sa Vojto snažil vždy promptne odpovedať a poukázať na to, že všetko je možné keď sa chce :)

Tomáš Bella: Zo zákulisia cenzúry na sme.sk + 5 najhorších služieb SME

Jedna z najlepších a počtom prítomných ľudí asi aj „najvypredanejších“ prednášok. (zaujímalo by ma koľko ľudí bolo v tom čase na iných prednáškach). Tomáša som doteraz na BarCampoch vnímal iba ako návštevníka, no tu sa ukázalo, že je z neho aj skvelý rečník a publikum dokáže skutočne zaujať ale aj pobaviť. Niet sa čomu čudovať, veď aj mal čím. Ukázal nám zákulisie sme.sk, ktoré doteraz bežní smrteľníci nemali možnosť vidieť: pohľad ako vidia web a diskusie administrátori, kde sa na hlavnej stránke najviac kliká, administračné prostredie z roku 1998, služby, ktoré sme.sk stoja najviac a podobné perly. Vedeli ste napríklad, že niektoré bloky v rámci jednej stránky sme.sk generuje ASP.NET a iné PHP a že jedna z najnákladnejších služieb sú sťažnosti.sme.sk? Nechýbalo ani predstavenie 5 najhorších služieb a verte tomu o mnohých z nich väčšina ľudí doteraz ani nepočula a dlho počuť asi ani nebude. Poznáte napr. stories.sme.sk alebo aero.sme.sk? :)

Michal Pastier: Ako môže pomôcť Obama online kampani slovenskej firmy?

Michal Pastier ma zaujal už na prvom BarCampe svojou famóznou prednáškou o virálnom marketingu a preto som vedel že ani teraz si ho nemôžem nechať ujsť. Rozprával o volebnej kampani Obamu z pohľadu marketingu na internete a v médiách. Ťažko opísať čo všetko tu bolo povedané, môžem však povedať, že mi to dodalo iný uhol pohľadu na určité veci. Bežný smrteľník by neveril aké marketingové finty sa dnes v tomto fachu robia.

Michal Truban: Know-how budovania internetovej firmy od nuly (WebSupport)

Osobne som sa na túto prednášku tešil najviac. WebSupport ako taký „vnímam“ už od jeho začiatkov a na jeho serveroch beží vďaka dlhoročnému sponzoringu aj tento blog. Prežil som si s nimi toho už veľa, zacítil som na vlastnej koži aj kauzy ako bolo napr. zhabanie ich serverov políciou SR (vtedy som zostal bez blogu a všetky moje súkromné dáta sa ocitli u polície) a dá sa teda povedať, že „sme spolu v dobrom aj zlom“. :)

Ale späť k prednáške: Michal, ma veľmi príjemne prekvapil, že bude mať vlastnú prednášku a ešte k tomu na tému, ktorou v súčasnosti žijem. Michal prednášal veľmi prirodzene a ukázal ako sa postupne rozrastali a stávali čoraz väčšou a úspešnejšou firmou s miliónovými obratmi. Prednáška bola veľmi inšpiratívna a taktiež aj zábavná. (pár vtipných momentov bolo keď spomenul aké boli lamky a ako mu klienti volali cez veľkú prestávku na strednej, či ako si varili párky v kancli).

Spomenul na čo si treba dávať pozor, kam je dobré v prvotných fázach budovania firmy investovať a kam nie (aspoň z ich pohľadu). Takže prednáška spojila moje očakávania a vnútorne ma posunula opäť o kúsok ďalej.

Rastislav Turek: Podvody s platobnými kartami

Rasťovu prednášku som nevidel od začiatku, keďže prebiehala súbežne s Michalovou, ale napriek tomu som sa dozvedel obrovské množstvo informácií, ktoré Rasťo zo seba chŕlil obrovským tempom, akoby to odniekiaľ čítal :) Je to dôkazom jeho dlhoročných skúseností z oblasti bezpečnosti. O tom, že bol o jeho prednášku záujem svedčila aj asi hodinová diskusia po skončení samotnej prednášky.

Z toho čo som zachytil sa preberali veci ako: blackmarket, rozprávanie o pozíciách ľudí pôsobiacich v platobných podvodoch, (ne)bezpečnosť slovenských bánk – žasol som, keď sa Rasťa ľudia pýtali na bezpečnosť jednotlivých SK bánk a on každú rad za radom „odpísal“ s tým, že za aký čas dokáže útočník získať odhaliť kľúč atď. :) V diskusii nechýbalo niekoľko príbehov, či osobných skúseností návštevníkov ako sa stali obeťami podvodov. Veľmi vyčerpávajúca a informačne veľmi kvalitná prednáška.

Toľko z BarCampu 4.0 slovami, pozrite si niekoľko fotografií, ktoré som zhotovil ((c) niektorých fotiek patrí aj @MirkBellymu začo mu ďakujem):

Hashtag: #barcampsk

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
  • No myslim ze nase nazory su na BC4 rovnake. Inak fajn fotky, osviezil som si prijemnu spomienku na akciu. Uz aby bola dalsia ;-)

  • Super, snáď sa mi podarí zúčastniť sa ďalšieho barcampu :)