depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

7 rokov nevystúpil z auta

Len si to predstavte. Ráno nasadnete do auta. Zoberiete si zo sebou základné hygienické potreby, nejakú tú skrinku na odkladanie vecí, vankúš, paplón, pyžamo a nasledujúce roky strávite vo vašom tátošovi. Ak si myslíte, že to „nedáte“ pozrite si dokument o Fandovi z Čiech, ktorý takto žije už 7 rokov.

Video je trocha dlhšie, pretože je to v podstate krátky dokument o živote tohto muža. Určite aj vás napadá niekoľko vecí, ktorých riešenie si neviete z auta predstaviť. Aj práve o každodenných radostiach a starostiach bude tento dokument. Odporúčam preto pozrieť video až do konca.

Video, ktoré som vám ukázal videli už tisíce ľudí. Za veľmi krátku dobu sa na neho linkovalo z množstva českých ale aj slovenských webov. Zároveň začali vznikať špekulácie o tom, či Fanda skutočne žije v tomto aute, alebo ide len o dobre vymyslený fake. Odpoveď bola však nejasná.

Objavilo sa preto neskôr video, kde sa začalo pátranie po Fandovi, Našiel sa človek, ktorý sa rozhodol nájsť autorov dokumentu a snažil sa tak vypátrať aj samotného Fandu, či sa mu to podarilo môžete zistiť po prezretií nasledovného videa:

Je to teda fake, či nie?

Po prezretí tohto videa ešte stále nie je jasné ako to teda v skutočnosti je. Je už síce jasné, že dokument natočili študenti filmovej školy. Zakladal sa ale na pravde, alebo ide o fikciu? Rozuzlenie ponúka jedno z posledných videí – odovzdávanie ceny za dokument „Turbodiesel“:

Odozva zo strany fanúšikov videa

Video sa stalo skutočne populárnym a vyvolalo veľký rozruch. Objavili sa dokonca aj šialenci, ktorí sa rozhodli urobiť kvázi „paródiu“. Našiel sa konkrétne človek – Fernando, ktorý sa rozhodol život v aute vyskúšať na vlastnej koži. Namiesto 7 rokov v ňom plánuje zostať 7 dní. Ako mu to ide?

Záver

Študentov filmovej školy musím pochváliť za veľmi originálny nápad. Video sa prakticky stalo v našich končinách virálom. Aj keď išlo len o fake, stojí to za uváženie. Fanda na konci videa vyslovil peknú myšlienku, ktorá je v podstate pointou celého videa. Každý z nás sa niekde ponáhľa, snaží sa niečo dosiahnuť, niečo vybudovať. Kým sa mu to však podarí tak je už v dôchodku, alebo na pokraji smrti. Pritom obyčajný Fanda si žije v malom aute, za ničím sa neponáhľa a napriek tomu má prácu, cestuje a užíva si života – i keď svojím vlastným spôsobom.

Čisto teoreticky – dokázali by ste takto žiť vy? Čo tak urobiť slovenskú verziu Fandu alebo aspoň Fernanda? :)

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Ak máš pre mňa auto, tak ja sa na to dám. :-D

 • toto sa im vazne podarilo :)
  .sk a .cz internet si to bude este dlho pamätat :)

 • ak mam pravdu povedat mne sa aj tych sedem dni zda vela

 • prvý krát som sa k tomu videu dostal keď to mišo pastier (medialne) linkoval vo svojom statuse na gmaily .. vzhľadom na jeho profesiu a pochybnú virálnu minulosť :) mi bolo od prvej minúty jasné že je to sakra dobrý fake, ale viem si predstaviť že keby sa k tomu dostanem najprv inou cestou zhtol by som im to aj s navijakom..

 • no hej toto poznam videl som to…

 • no neviem, ale mne sa tato tema jednoducho nepaci. Ale vidno, ze cim väcsia volovina, tym popularnejsia. Pripomina mi to jeden nas dennik , co ma v nazve cas.

 • kusi v tom denníku /nebudeme menovat :D … sú aj normálne informácie… ktoré dajú človekovi info a nie ledajaké.. ale zas musíš vedeť že články v tychto dennikoch a tak su z celebrít :D… a to hodne :)

 • Loool, tak to bola pecka, normalne by som tomu aj uveril.. Len nejake mensie detaily som si nevedel predstavit :D

 • Podla mna je to super dokument, velmi dobre spracovany a hlavne vymysleny pribeh.. BTW, co to tu kua lieta za sneh? :D

 • Memi

  no dobri clanok……..a nie je vimisleny??