depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

30C, stálo to za to? (štatistiky)

30C. Spomína si ešte niekto? Možno tých pár víťazov, ktorí sa teraz vytešujú zo svojich cien a možno i viacerí. Koniec koncov akcia, ktorá tu prebiehala počas júna je už dávno za nami. Stále tu však chýbala jedna sľubovaná vec – štatistiky. Ak ste jeden z tých, ktorého zaujímajú čísla a štatistické zákulisie 30C, tento článok je práve pre vás.

Kto akciu sledoval zrejme vie, že som mal určených niekoľko cieľov, ktoré mal tento blog počas jej prebiehania dosiahnuť. Ak ste už na ne zabudli nevadí, pridávam totiž zopakovanie spolu s krátkym zhrnutím a dosiahnutými číslami:

Cieľ č. 1: minimálne 30 nových článkov v priebehu tohto mesiaca na rôzne témy, minimálne 1 článok/deň (nedeľa je dobrovoľná)
===========================================
Ak sa pozriete vedľa na zoznam kategórií, tak pri kategórii „30C“ je v zátvorke číslo 32, čo značí počet napísaných článkov. Keďže posledný z týchto článkov je práve ten, ktorý čítate (august), zostane nám 31. To však stále nie je finálny počet, pretože 31. článok bol ten so zoznamom výhercov (júl). Zostalo nám teda presne 30 článkov, a napriek tomu, že 29. júna žiadny článok nevyšiel (bola to nedeľa) je tento **cieľ úspešne splnený** (bystrejším zrejme došlo, že v jeden deň museli vyjsť 2 články – bolo to práve 1. júna ;-) )

Cieľ č. 2: postupné pribúdanie miniatúrnych, ale za to silných a viditeľných zmien
==================================================
Zmien bolo niekoľko: zmizli Google AdSense reklamy, pribudlo zobrazovanie avatarov v komentároch, bol pridaný Jaiku stream (s peknou animáciu vysúvania vytvorenou pomocou jQuery) pre kanál #30C pod headrom – (čoskoro bude vymenený za môj osobný Jaiku stream, pretože sa chcem zbaviť Flashu), či pridanie indikátora aktuálne prítomných čitateľov. Zmien som mal v pláne pôvodne viacej, avšak spojiť to s písaním článkov bol dosť veľký boj. **Cieľ je možné tiež považovať za splnený, keďže určité zmeny nastali**.

Cieľ č. 3: pokus o oživenie mikrokomunity, minimálne rozvíjaním dobrých vzťahov
===================================================
Ťažko zhodnotiť tento cieľ. Ale ak ste sledovali počet komentárov, tých bolo naozaj neúrekom (**konkrétne 881**) – ja viem, všetci chceli vyhrať – no napriek tomu, tu začala zhromažďovať komunita určitých ľudí, ktorí sa sem každodenne vracali (vracajú?). **Cieľ splnený.**

Cieľ č. 4: pokus o zdvojnásobenie počtu RSS odberateľov (ku 31. máju ich bolo podľa služby FeedBurner 145) = pokus získania 290 RSS odberateľov do 30 dní
===============================================
FeedBurneru už síce dnes „nikto neverí“:http://www.piki.zh4a.sk/index.php/2008/08/05/verim-len-tym-rss-statistikam-ktore-feedburner-umozni-sfalsovat a samotný FeedBurner mi ukáže maximálne štatistiky za posledných 30 dní (s API sa mi hrať nechce) a preto si dovolím publikovať štatistiky, ktoré vypracoval a na svojom blogu „uverejnil Peter Šlosar“:http://www.slosar.sk/weblog/2008/07/akcie-ako-marketingov-nstroj-nie-s-asi.html. **Nepodarilo sa mi bohužiaľ dosiahnuť žiadanú hodnotu, no napriek tomu sa počet RSS odberateľov čiastočne zvýšil.** (tip: kuk do hlavičky)

[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/08/blog-akcia-graf.gif .[center] *]

Cieľ č. 5: pokus o zdvojnásobenie súčasnej návštevnosti (podľa Google Analytics sa pohybuje okolo 10 000 unikátnych prístupov, žiadaná hodnota je teda aspoň 20 000 unikátnych prístupov
==================================================
Nasleduje fanfára … (alebo LEGEN … DARY :-) ), ide tá najočakávanejšia štatistika, ktorú ste si nemali ako overiť. Zdvojnásobili sa? Nezdvojnásobili sa? Odpoveď na túto otázku sa skrýva v Google Analytics. Doleuvedené štatistiky zobrazujú návštevnosť **pred a počas 30C** a následne **počas a po 30C**:

[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/08/analytics_may_june.gif .[center] *]
[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/08/analytics_june_july.gif .[center] *]

Ako však s odstupom času pozerám na tieto štatistiky, všimol som si menšieho preklepu. Pôvodne unikátov bolo menej ako „okolo 10 000“. **Každopádne napriek tomu, že k zvýšeniu návštev došlo, tento cieľ splnený nebol.**

Pôvodne som plánoval priniesť aj štatistiku kľúčových slov z vyhľadávačov. Vlastne niečo také mám v hlave už dávnejšie. Rozhodol som sa, ale nechať si to zatiaľ pre seba ;-)

Záver
====
Toľko k štatistikám 30C. Od dnes je to uzavretá kapitola. Je čas na nové dobrodružstvá!

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Čakal som na toto vyhodnotenie, pretože podobný pokus som urobil aj ja (prechod na denné blogovanie) a zaujímalo ma či dôjdeš k rovnakým záverom. Stalo sa, máme podobné trendy v štatistikách.

 • wow,takze niesom jedina, kto mesiac neblogoval :D …. kazdopadne gratulujem k splnenym cielom, a myslim si ze uz len samotna akcia blogu urcite len a len prospela….

 • samozrejme ze vracaju. a vsimaju si urcitu stagnaciu blogovania po skonceni 30C ;-)

 • Feedburner poskytuje statistiky aj za celu historiu – Show stats for „all time“ ;-) Ale na mysli si mal asi nieco ine, ze nemozes vybrat lubovolny rozsah datumu, ze?

 • Na 30C som skoro zabudol, že nejaké bolo. Dúfam, že si si 30C nechcel nadrobiť články na celý rok ;) .

 • Hurá, depi uverejnil štatistiky! Myslím si, že to dopadlo v celku pozitívne…:D

 • iyo

  Tiež ma mrzí, že od skončnia 30C je tu veľká stagnácia… A hlavne, keď si spomeniem, že počas akademického týždňa, ktorý si mal približne v rovnakom čase ako ja, dokázal si si nájsť chvíľu času a spísať článok. Počas leta, keď by si toho mal mať menej, stagnuješ…

  Veľmi ma v grafe RSS prekvapil ten veľmi veľky prepad. Nevie niekto, prečo nastal???

 • **iyo:** prepad je tam kvoli odstraneniu presmerovacieho pluginu na FeedBurner – zabudol som ho spatne aktivovat, preto ten vypadok.

  **sloper:** hej, presne tak som to myslel.

 • Dúfam, že tričká tvojden.sk prišli v poriadku, výhercovia sa z nich tešia a nosia ich úplne všade. Škoda, že som doteraz nikoho s tričkom tvojden.sk nestretol na žiadnom festivale. Išli by sme na pivko.

 • Konecne su tu statistiky….sutaz ktoru som organizoval, tiez skoncila dnes …. a dnes budu aj statistiky aj vyhercovia :) snazim sa poskytnut citatelom vacsiu dynamiku :-D

 • statistiky prisli hodne neskoro

 • jj, tak to prisli neskoro… ale iste ma Depi vela roboty…. ale hlavne je ze prisli :)

 • prave som doseil z dovolenky Depi, citam ta. No ale skoda ze sa nepodarilo ale podla mna si zaviril vody SVK blogerov a troska sa to pohlo. A dalej, myslim ze ked sa niekde spomenie 30C alebo Depi tak ludia budu vediet o co sa jedna.

 • Myslim si, ze velky pocet komentarov nebol sposobeny sutazou (resp nie LEN sutazou), ale tym, ze bolo co komentovat. Ak by si pokracoval v postoch (viem ze je tazke kazdy den nieco napisat), urcite by tych komentarov bolo minimalne tolko, ako pocas sutaze 30C.

 • opäť po dlhšej dobe doma… a myslím že táto akcia vyšla celkom dobre aj z pohľadu štatistík…a ako vyššie čítam, že si mesiac nič nepísal, tak nie každý má v lete čas:D:D….takých je nás viac:)…..drž sa!

 • skoda ze som si 30C vsimol az po 30C :) ajtak zaujimavy projekt :)

 • No podla mna ten narast v RSS nastal koli clanku o RSS :)

 • Hm, a ja som si myslel že sa tá návštevnosť zlepší… nič to. Dobre bolo.

 • Pingback: Rozhovor s blogerom (depi) | Vladooov Blog()