depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

O výročí, Braňovi Rácovi a švédskych stoloch

Za posledné dni sa udiali minimálne 2 zaujímavé udalosti o ktorých som chcel napísať, ale akosi nevydalo. Preto dnes **volím spôsob ramblingov** (odkukaný od „Jura Grečnára“:http://blog.grecnar.sk) **a spájam všetko dokopy**. Narozdiel od Jura však pridávam aj fotografie a vytváram tým pádom tzv. **fotoramblingy**. V krátkosti: s Marikou sme spolu už 4 roky, Braňo Rác v rámci letného navštevovania blogerov navštívil Nitru, švédske stoly – je to dobrý business model?

Poďme však pekne poporiadku:
– keďže je teplo, pred pár dňami som si k svojmu notebooku cez eBay („FAQ – ako nakupovať cez eBay“:http://blog.grecnar.sk/ako-nakupovat-na-ebay-faq) objednal USB ventilátor, ktorý sa mi celkom zapáčil:
USB ventilátor
– minule som siahol po nátierke Čertovské tousty od firmy Hamé, pri pohľade na jej obal som sa však aj čertovsky pousmial:
Čertovské tousty - WTF?
– v piatok 11. júla som s mojou priateľkou Marikou oslávil **4 spoločné roky**, prežili sme spolu krásnu oslavu výročia a podarovali si navzájom „štipľavé darčeky“ v podobe **piercingov** na našich telách :-)
4. výročie s mojou láskou
– sobotu 12. júla som skoro celú prespal, no potreboval som si však oddýchnuť a spamätať sa z toho krásneho „sna“, ktorý sme spolu počas piatku prežívali
Moja láska vonia kvety
– v nedeľu 13. júla sme si vo veľkom vyrazili do kina na film **Bathory**, ktorý bol však maximálne vypredaný a preto sme sa uskromnili a uspokojili sa s animačkou od Dreamworksu – **Kung Fu Panda**, ktorá nás však veľmi bavila
– dnes (v pondelok 14. júla) **Nitru navštívil „cestujúci bloger Branislav Rác“:http://branorac.sk/2008/07/11/letn-akcia-cestujci-blogger/**, ktorý počas letných mesiacov chce navštíviť niekoľko slovenských blogerov. Konkrétne v Nitre sa stretol so mnou a s „Mirom Vaňom“:http://reblog.sk. Keďže Nitra bola jeho prvou zastávkou, chceli sme v jeho akcii čo najviac vyniknúť a Braňa sme previedli takmer celým mestom, navštívili sme napríklad OC Centro Nitra, park, Nitriansky hrad a nakoniec sme zakotvili v reštaurácii KEMT, ktorá funguje na spôsob švédskych stolov, kde sme Braňovi umožnili do sýtosti sa najesť, jeho celkový pobyt v NR trval približne od 9-tej do 17-tej hodiny, **s ktorým blogerom a v ktorom meste vydrží Braňo najdlhšie?** Myslím, že zatiaľ jednoznačne vyhrávame! ;-)
Cestujúci bloger - Branislav Rác
Miro Vaňo

– **teraz niečo k tým švédskym stolom:** dnes sme v podstate prvýkrát navštívili reštauráciu, ktorá funguje výlučne týmto spôsobom, vy si zaplatíte fixnú cenu (cena sa líši v závislosti od času, kedy reštauráciu navštívite) a vy sa môžete do nemoty prežierať, **samozrejme platia 2 podmienky – nesmiete si odnášať jedlo mimo reštaurácie a nesmiete mať veľké oči a zbytočne si nabrať viac ako zjete – ako teta pri vstupe povedala – jedlo do koša nepatrí**. Celkom ma tento business model a celková filozofia stravovania zaujala. Hneď pri vstupe nás totiž privítala spomínaná milá teta, ktorá nás oboznámila s pravidlami a u ktorej sme ihneď zaplatili spomínanú fixnú cenu. Na výber sme potom mali všetko od šalátov, mäsitých jedál, kávy, nápojov, zmrzliny, dezertov a neviem čoho všetkého možného, proste klasické švédske stoly.
Osobne ma však fascinuje ako sa niekto na Slovensku pustí do takéhoto, podľa mňa stratového, projektu.
Preto som sa snažil počas vychutnávania si svojho jedla prísť na to čo za tým všetkým môže byť a ako dokážu zabrániť, aby človek u nich strávil celý deň prežieraním sa a mrhaním peňazí podniku, tu sú moje teórie:
1) **podnikateľ staví na virál** a verí, že ústnym podaním získa množstvo (slušných) zákazníkov medzi ktorými sa bude tradovať, že tam a tam sa dá lacno do sýta najesť (našťastie o tejto novej reštaurácii v meste naši počerní obyvatelia nevedia)
2) **prítomný personál má za úlohu pomôcť vám s výberom jedla**, ktoré vás zasýti a preto vám ponúka lacné no však sýte alternatívy ako napríklad: kapustnica (Braňov a Mirov prípad), či nejaké dobré štipľavé jedlo (môj prípad), po ktorom už toho veľa nezvládnete
3) **prostredie reštaurácie pôsobí na vašu psychiku** a odrádza vás od ďalšieho jedenia, táto teória je dosť nejasná – reštaurácia je myslím v žltej, červenej a zelenej farbe a tie pôsobia celkom príjemne. Na stene sa síce nachádza veľký obraz s množstvom doslova „tagov“ typu: *mňam, papať, delikatesa, žranica, ham ham* a neviem čo ešte, čo môže mierne pôsobiť rušivo, ale aj to sa dá v pohode ignorovať
4) **majiteľ stavia na tom, že do reštaurácie prídete väčšinou so svojimi priateľmi** a nie každému musí chutiť tak ako vám, preto ak už niektorí z vašich priateľov je sýti, keď vy ešte len dávate do úst tretiu lyžičku a chce už ísť preč, vy pravdepodobne opustíte reštauráciu spolu s ním

Sú to všetko len také rýchle a nie veľmi uvážené teórie. V každom prípade sme sa dnes po veľmi vyčerpávajúcom dni veľmi dobre najedli a mne nezostáva teraz nič iné ako si počkať na Braňove video z dnešnej akcie, ktoré by sa čoskoro malo objaviť na „jeho blogu“:http://branorac.sk.

**Doplnené:**
– „Video Cestujúci bloger v Nitre“:http://branorac.sk/2008/07/15/video-cestujci-blogger-v-nitre/
– fixná cena tých švédskych stolov (od 100 do 150,- Sk v priebehu leta, inak 200,- Sk; v našom prípade to bolo 140,- Sk)

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • marika

  No mas pravdu bol to narocny den :) ale myslim ze stal za to, a suhlasim s tym co si napisal :)

 • Síce náročný ale super vďaka. Video je na ako sa vraví spadnutie.

 • Bolo super, ako každý rok. Braňo budúci rok ťa čaká Zobor, ten výstup na hrad nebol nič :).

 • Brano a neprides do Prahy pozriet Tomasa Gluchmana a mna? :) Nejake ubytko ti vybavime :) Z Bratislavy to mas autom 4 hodiny, autobusom 4,5 ale teraz sa daju kupit aj fakt vyhodne letenky… Ked sa rozhodnes, tak mi napis na email alebo Tomasovi.

 • Fuuha no Bystro v Prahe som už riadne dlho nebol. Keď sa rozhodnem dám ti vedieť ok ?

 • iyo

  Len tak informačne – v článku mi chýba tá fixná cena za tie švédske stoly… Neprezradíš ju? Bolo by to optimálne na zhodnotenie tvojich teórií…

 • uz som checkla aj videjko … to bludisko mohla byt celkom kvalitna sranda :D

 • Ahoj depi,
  Pekny clanocek ;)
  Zislo by sa videjko … inac ak sa smiem spytat v com robis tie videa ? a aky pouzivas editor videa ? poznas nieco dobre aj na windows xp/vista ?
  ahoj

 • Fajn článok. O spomínanej reštaurácii som sa tiež dozvedel ústne. Aj som ju chcel vyskúšať, no napokon som stavil na overenú kvalitu – čínu :D
  Ináč zaujímavý nápad tento cestujúci blogger.

 • To video je úžasné a článok tiež. Pekne sa mi na to pozeralo, keďže pochádzam tiež z Nitry. Len tak ďalej :-)

 • Asi minutu som pozeral na tu fotku pastiky a rozmyslal co je na enj zle. A potom som to uvidel : )))))))) bravo, bravo, dobra robota : ))))) sa z toho stale smejem. Mal som to priamo pred nosom, este je to aj tak vycentrovane …

 • čo ťa stál ten ventilátor ?

 • askim

  V USA sa tento typ nazyva „all-you-can-eat buffet“ (cita sa bafé).
  Skus vygooglovat ich business strategy.