]…"/>

depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

RSS krmivo

Už dlhšie mám v pláne napísať článok na tému čo je to **RSS**. Dávnejšie som už síce písal „o možných negatívnejších stránkach tejto technológie“:http://www.depi.sk/2006/10/21/technologicke-novinky-a-zlepsovaky-su-tu-aby-nam-pomahali/, chýba mi to však článok, kde by som návštevníkov, ktorí nevedia čo to RSS je mohol odkázať a ukázať im jeho hlavné výhody.

Čo je to RSS?
=========
[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/rss-icon-collection.gif >] Je to skratka z anglického **Really Simple Syndication**. Inými slovami je to vlastne obyčajný štrukturalizovaný XML dokument. To však priemernému človeku tiež veľa nepovie a preto volím iné vysvetlenie:

Predstavte si, že denne sledujete napríklad 10 stránok/blogov. Každú túto stránku stránku „prečesávate“ v neustálom cykle tam a späť, aby ste sa uistili, či sa náhodou na niektorej z nich neobjavil nový článok.

Oveľa jednoduchší spôsob je však použiť **RSS čítačku**, čo je špeciálny softvér, ktorý dokáže sledovať **RSS kanály** (obsah týchto XML súborov). Po vydaní nového článku na niektorom z odoberaných kanálov vás na to okamžite upozorní. Vy sa tak môžete s kľudom venovať iným prioritnejším záležitostiam a nemusíte sa báť, že by vám niečo nedajbože ušlo.

Ako odoberať RSS?
============
[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/rss.png <] Určite ste si všade (najmä na blogoch) všimli kadejaké **oranžové ikonky štvorcového tvaru s dvoma oblúčikmi a jednou bodkou**. Práve tie indikujú prítomnosť daného RSS kanálu. Ak ste sa už niekedy pokúšali kliknúť na ňu zrejme ste zistili, že vám prehliadač zobrazil zoznam posledných článkov z danej stránky a prípadne aj ponúkol možnosť pridať si kanál do niektorej z RSS čítačiek. Práve tie slúžia na sledovanie danej webovej stránky. RSS čítačky sa delia na 2 druhy: **desktopové čítačky a webové čítačky**. Rozdiel medzi nimi je v tom, že desktopovú máte nainštalovanú priamo na vašom počítači a naopak k webovej pristupujete prostredníctvom vášho prehliadača. Osobne som skúšal oba druhy, ale zostal som verný už len webovej - keďže k nej mám prístup odkiaľkoľvek kde je internet. (= z akéhokoľvek zariadenia a operačného systému) Je len na vás akú si zvolíte. (desktopové: "FeedReader":http://www.feedreader.com/, "NetNewsWire":http://www.newsgator.com/Individuals/NetNewsWire/, "Liferea":http://liferea.sourceforge.net/; online: "Google Reader":google.com/reader, "Bloglines":http://www.bloglines.com/ ...) Pridanie nového kanála je potom už jednoduché. Stačí skopírovať adresu RSS kanálu a následne ho vložiť. Napr. pri mojom blogu je to: http://www.depi.sk/feed/ resp. ktorý je presmerovaný na http://feeds.feedburner.com/depisk. (je jedno, ktorý si u mňa vyberiete, keďže oba majú rovnaký cieľ) Viac sa tematike venuje napríklad "Tomáš Ulej: Vďaka RSS všetky informácie pokope":http://ulej.blog.sme.sk/c/110/Vdaka-RSS-vsetky-informacie-pokope.html, ktorého považujem za človeka, ktorý ako prvý písal o RSS a jeho výhodách na Slovensku kedysi ešte na portáli Disk.sk A prečo vlastne RSS krmivo? V angličtine sa RSS kanály označujú ako RSS feedy, čo som si u mňa na blogu voľne preložil ako RSS krmivo. **Čo vy? Využívate RSS kanály a používate RSS čítačky? Koľko web stránok máte vo vašich čítačkách? :)** Tento článok vznikol aj vďaka nasledovným "sponzorom súťaže 30C":http://www.depi.sk/2008/06/01/30c-mame-prvych-sponzorov-aj-pravidla-sutaze/ ========================================= - "Webhosting Inet.sk":http://webhosting.inet.sk - internetový obchod "Nový Počítač.sk - LCD monitory":http://novypocitac.sk/lcd-monitory' - "eMDI":http://emdi.sk - "Pizza SEO - Optimalizácia pre vyhľadávače":http://pizzaseo.com/sk - "www.tvojden.sk - vyhľadávač | správy | počasie | cestovanie | zábava":http://www.tvojden.sk - "Poppe.sk - úspešné internetové stránky":http://poppe.sk - "Elaut BauMont":http://www.ebau.sk - "Webcreator":http://webcreator.sk - "Expres vizitky":http://expresvizitky.sk - "Webhosting Host do domu":http://hostdodomu.sk

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Prehľadný článok vďaka ktorému RSS pochopí skutočne každý…ja používam Bloglines a odoberám približne 30 blogov (stále však nejaké pribúdajú)

 • Používal som program feedreader. Ale komp stále padá tak som zanechal tuto kamennú cestu. Google reader : )

 • pouzivame, 68 ;)

 • Citacky nevyuzivam a ani RSS. Na svojom Webe mam ale denne tak 30 navstev len z RSS. A Depi, nie je toto nahodou taky maly zamer ako zviditelnit tvoje RSS? :D

 • matho

  kusi ved ho musi zviditelnit, koniec 30C sa blizi a na splnenie RSS ciela to nevyzera :)

 • Konecne zrozumitelny, prehladny clanok k tejto tematike ! Osobne vyuzivam Google Reader a Kusi : ved to mas jasne to bol mensi zamer, ved o to ide,nie ?

 • nemusite sa hned navazat ved ja len tak :) A nahodou pekne to povedal a este si mohol dat odkaz na svoje RSS :)

 • U mňa boduje Google Reader. To my pripomína, že by som sa mal kuknúť čo je nové.

 • iyo

  Žiadal by sa odkaz na OPML súbor (zoznam odoberaných feedov) – tak na porovnanie.. ;)

 • …fajn vysvetlené…, lebo veľa „obyčajných“ ľudí, ktorí prídu na stránku ani len netušia načo RSS kanál je….:)

 • nie som pesimista, ale zdvojnasobit sa to do konca 30c nepodari

 • jj martin ma asi pravdu, ale 200 ludi by sa mohlo podarit :) Len najhorsie na slovenskom internete je najhorsie asi to, ze ked ma clovek 500 UIP denne, tak ked ma stastie tak 50 ludi, co si blog aktivne citaju a prispievaju (napr komentare, forum…)

  Keby si mal blog napr v USA tak by tu bolo ovela viac aktivnych ludi :)

 • Aktualne 182 zdrojov v RSS citacke (integrovana v Opere).

 • Fabien

  no a niektory to vzali z celkom ineho konca a na feeds si postavili stránky akurát neparsujú RSS (xml) ale rovno HTML určitých stránok ;-) viz http://www.weblogy.cz/
  ostatne k čkánku stručne jednoducho , možno by som doplnil že trebars ide importovať z desktop/web aplication a naopak svoje kanály (hoci osobne preferujem webový prístup) a tiež možnosť za pomoci pluginov zdielať RSS trebars rovnno v MIRANDE …….. , pre blogerov – osobne sa mi páčilo začlenenie widgetu wo wordpress pre RSS kanáli a v kombinácii trebars z jagg.cz sa dajú zdielať linky v tomto formáte akurát pokial máte blog na free hostingu pravdepodobne vám vďaka nastaviu apache nebude fungovať toto zdielanie