depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Piatková zbierka 3 užitočných webov

Máme tu opäť piatok a blížiaci sa víkend. Rozhodol som sa, že vás už nebudem ničím zaťažovať a predstavím vám len pár zaujímavých webov, ktoré sa vám pri bežnom surfovaní, či práci s internetom alebo grafikou môžu zísť. Poďme sa teda na ne pozrieť bližšie.

Nejde táto stránka všetkým alebo len mne?
===========================
Už niekoľkokrát sa mi stalo, že cez ICQ alebo na Jaiku sa ma niekto spýtal, že či mi ide taká či onaká stránka. Občas sa to stane asi každému a preto by som vám rád dal do pozornosti stránku s názvom **“Down for everyone or just me?“:http://downforeveryoneorjustme.com/**, čo vo voľnom preklade znamená toľko, že či stránka nejde všetkým alebo len mne? Ide o veľmi jednoduchú službu, ktorá sa však môže neraz každému zísť.

„[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/downforeveryoneorjustme.png .[center] *]“:http://downforeveryoneorjustme.com

Kto si má zapamätať túto dlhú URL?
======================
Aby nadviazal na predošlý web, jej URL adresa je pomerne **dlhá a neprehľadná** – posúďte sami: http://downforeveryoneorjustme.com. Napriek tomu je však ešte v „normále“. Čo, ale v prípade ak odkazujete na nejakú fotografiu napr. na Flickri? Či nejaký obrázok, ktorý ste našli cez „Google Images“:http://images.google.com? V takýchto prípadoch sa zíde služba, ktorá dokáže URL skracovať a zároveň presmerovať na pôvodný zdroj. Asi najznámejšou takouto službou je „TinyURL“:http://tinyurl.com na ktorú si zvyklo už mnoho ľudí. Vy vložíte dlhú URL a výstupom pre vás bude skrátená URL.

[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/logo-chod-sk.gif <] Okrem TinyURL však existujú aj mnohé iné a dokonca aj lokalizované "skracovače adries", v Česku je to napríklad "Jdem.cz":http://jdem.cz, na Slovensku zase jeho bratská služba "Choď.sk":http://chod.sk. Tieto služby oceníte najmä pri posielaní dlhých adries na rôznych chatoch, IM klientoch, či v komentároch na bogoch, kde vám ich mnohokrát rôzne CMS-ká "rozsekajú" (rozdelia). Vektorová magika =========== Teraz troška z iného súdka. Možno sa vám už niekedy stalo ,že ste potrebovali previesť nejaký **bitmapový obrázok na vektorový**. Ako však nato? Objavil som veľmi prívetivú (i keď platenú) online službu - "VectorMagic":http://vectormagic.com, ktorá sa vás pri tejto konverzii v niekoľkých krokoch spýta pár jednoduchých otázok a na konci získate veľmi kvalitný vektorový obrázok. Ide samozrejme o automatický prevod a mnoho záleží aj od volieb, ktoré v jednotlivých krokoch zvolíte, ja som službu skúsil konvertovaním malého bitmapového loga depi.sk. Výsledok bol nasledovný: [* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/vectormagic.png .[center] *] Samotný výsledok je výborný, problém však nastal pri konverzii písma, ktoré zostalo orezané a hranaté. Toľko môj dnešný pred víkendový výber zaujímavých webov. Zvyšok na vás čaká už zajtra v linkoch na víkend ;-) Ak máte nejaké vlastné tipy, očakávam ich v komentároch :-) Tento článok vznikol aj vďaka nasledovným "sponzorom súťaže 30C":http://www.depi.sk/2008/06/01/30c-mame-prvych-sponzorov-aj-pravidla-sutaze/ ========================================= - "Webhosting Inet.sk":http://webhosting.inet.sk - internetový obchod "Nový Počítač.sk - počítače, notebooky":http://novypocitac.sk - "eMDI":http://emdi.sk - "Pizza SEO - Optimalizácia pre vyhľadávače":http://pizzaseo.com/sk - "www.tvojden.sk - vyhľadávač | správy | počasie | cestovanie | zábava":http://www.tvojden.sk - "Poppe.sk - úspešné internetové stránky":http://poppe.sk - "Elaut BauMont":http://www.ebau.sk - "Webcreator":http://webcreator.sk - "Expres vizitky":http://expresvizitky.sk - "Webhosting Host do domu":http://hostdodomu.sk

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Skvelé odkazy…najmä ten prvý sa mi občas skutočne zíde… k tomu VectorMagic- pri „Erika Gyepesa“ to vytvorilo celkom zaujímavý font :D

 • …ten tretí link – VektorMagic je fakt super, ak to veľmi potrebuješ…a ceny nie sú až také hrozné…

 • Bittmapu na vector vie robiť napr. aj Illustrator, alebo Flash. Skoro každý grafický editor, ktorý pracuje s vectorom.

 • no ten vector magic sa mi celkom paci, skoda ze to je platene … ja sa radsej pohrajem asi s PSkom … :)

 • Zaujímavé o Choď.sk som nemal ani poňatia. Vectormagic je tiež celkom zaujímavá záležitosť a niekomu sa môže hodiť.

 • Jan Pavlik

  A PSko nie je platene ?:)

 • mna osobne neoslovil ani jeden web :( No skoda, asi som dajaky divny :D

 • Tomáš Gluchman

  JP: lol :)

  Neviem, ako Photoshop, ale OS Inkscape dokáže tiež konvertovať bitmap->vector. Desktopová alternatíva…

 • Ta prva sluzba je na dve veci :)

  Ak mi nejde nejaka stranka, moze to byt len z niekolkych dvodov:

  1) mam nastavene chybne DNS servery
  2) nejde mi vobec net
  3) stranka nefunguje

  Vysledok:

  1) nenacita mi vo vacsine pripadov ziadnu stranku (cize ani sluzbu Down for everyone or just me?)
  2) nenacita mi na 100% nic (tak isto ani Down for everyone or just me?)
  3) Vylucim predchadzajuce 2 moznosti, cize si domyslim ze stranka nefunguje (tym padom sluzbu Down for everyone or just me? nepotrebujem)

  Jedine vyuzitie vidim vtedy, ak niekto „surovo“ blokuje moju IP cez .htaccess, ale kolko je takych pripadov?

  TinyURL je „killer app“, ale bohuzial ju vo velkej miere vyuzivaju „nahanaci“ referalov (kurna to slovo nikdy neviem vysklonovat :D )

 • Pardon nejako mi filter troska dodrbkal ten moj post.. k tym trom moznostiam si pridajte po prve, po druhe etc…

 • chod.sk je fakt dobre

 • Ten vzniknuty font je fakt super ! nechces zahrnut takuto zmenu loga do tych mensich blogovych zmien v ramci 30C ? :D