depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Recenzia: Vii.sk – unikátny videoportál

Videoportály sa vďaka popularite *YouTube* stali obľúbenými na celom svete a mnoho surferov si práve vďaka nim kráti dlhé chvíle, nachádza zábavu, uvoľnenie ale mnohokrát sa dozvedá alebo učí nové veci. (ja osobne som sa napríklad vďaka videoportálu naučil viazať kravatu :)) Na Slovensku je videoportálov už tiež niekoľko, no ja by som nasledovné riadky chcel venovať novoobjavenému portálu **“Vii.sk“:http://vii.sk**.

Prečo Vii.sk?
========
„[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/vii-logo.jpg <]":http://vii.sk Odpoveď na túto otázku okamžite dostane každý návštevník, pretože sa nachádza ihneď na úvodnej stránke, čo hodnotím kladne i keď priamo nevysvetľuje význam tohto pojmu, ale skôr vám predstaví samotný portál. > Ako sami autori hovoria: **Vii.sk je nový a na Slovensku určite unikátny video portál, ktorý umožňuje jednotlivcom, ale aj skupinám prezentovať svoje záujmy prostredníctvom videa. Máte možnosť si vytvoriť vlastný video kanál, nájsť si priateľov, importovať videá z youtube a iné. Vii.sk podporuje videá aj vo vysokom rozlíšení.**

Inými slovami portál *“Vii.sk“:http://vii.sk* spĺňa všetky kritériá moderného video portálu súčasnosti.

Štrukúra portálu
==========
„[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/vii-screenshot1-300×191.png >]“:http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/vii-screenshot1.png Navigácia na Vii obsahuje 7 odkazov: *odkaz na úvodnú stránku, videá, populárne, pridaj video a náhodné video*. Myslím, že obsah týchto podstránok jasne vyplýva z ich samotného názvu a preto prejdem k deleniu videí. Tie sú v súčasnosti rozdelené do 12 kategórií (napr. *Auto-Moto, Film a TV, Reklama, Šport, Hudba, Zábava atď*), videá je možné radiť podľa rôznych kritérií, čo je pre pravidelných návštevníkov určite prínosné. Mňa najviac zaujalo **radenie videa podľa dĺžky**, pretože som bol zvedavý akú minutáž má najdlhšie z nich. Toto video má 43 minút 46 sekúnd a je to „záznam z konferencie o databázovom systéme MySQL“:http://www.vii.sk/video/128ha2i4w/video-z-konferencie-o-mysql/. Naopak najkratšie video má len 7 sekúnd a „zachytáva krásny gól daný hlavičkou futbalistu“:http://www.vii.sk/video/8aea0173u/krasny-gol/.

Vii podporuje aj videá vo veľkom rozlíšení, prepínač sa nachádza pri každom takomto videu. „Ukážka takéhoto videa sa nachádza napríklad tu“:http://www.vii.sk/video/uc3uhes3cv/cb-radio/hq/.
Okrem toho každý registrovaný užívateľ má takzvanú „video stenu“:http://www.vii.sk/uzivatel/dizajndobry/videostena/, kde sa nachádzajú všetky jeho videá, vlastnú „históriu videí“:http://www.vii.sk/uzivatel/depi/historia/, kde nájdete videá, ktoré daný užívateľ videl a aj takzvaný „tagcloud“:http://www.vii.sk/uzivatel/vii/tagy/, čo sú vlastne populárne tagy, ktoré užívateľ použil na opis svojich videí.

Zaujímavá funkcia 1: Video agent
=====================
Čo ma na Vii zaujalo najviac bola funkcia video agent, ktorá umožňuje návštevníkom „v priamom prenose“ sledovať zoznam videí, ktoré aktuálne sledujú používatelia. Ide o celkom dobrú náhradu za funkciu náhodné video (ktorú portál taktiež má) pretože ak sa dostanete do štádia, že filtre radenia vám už nepostačujú a pozreli ste si všetky na pohľad zaujímavé videá, môžu sa vám vynoriť ďalšie a keďže táto funkcia je riešená AJAXom, stačí sa pohodlne usadiť a videá budú pribúdať pred vašimi očami bez nutnosti obnovenia stránky.

Zaujímavá funkcia 2: Import z YouTube alebo z inej URL
===================================
Upload videa je u videoportálov ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou, pretože ak autorom záleží na tom, aby ich užívatelia pridávali sami, upload musí byť čo najjednoduchší. A to sa myslím portálu Vii.sk podarilo na výbornú. Ak už niektorí pôsobia na inom videoportáli najväčšou prekážkou býva práve presun ich online videí. V prípade Vii je možné pri uploade zvoliť voľbu – video z YouTube, kedy sa dané video stiahne z tohto portálu a nahrá sa na servery Vii. Obdobne funguje aj funkcia nahrania videa z inej URL, tá je však prístupná len pre partnerské kontá. (o nich o chvíľu)

Osobne som si import videa z YouTube vyskúšal na mojom videu, kde rozbaľujem môj iPhone. Prevod fungoval bez problémov a okamžite. Konverzia videa trvala serveru krátko a ihneď som bol o jej ukončení a pridaní videa na stránku informovaný e-mailom.

Zaujímavá funkcia 3: Propagujte samého seba aj vďaka partnerským funkciám
=================================================
Ak tvoríte videá vo veľkom alebo ste firma a používate alebo chcete používať videá na svoju propagáciu, tak určite využite partnerské funkcie portálu Vii.sk. Tie užívateľovi umožnia napríklad vloženie watermarku do každého videa, či možnosť pridania banneru pre prispôsobenie svojej profilovej stránky aj s možnosťou odkazu na vaše webstránky. Myslím, že práve tieto funkcie by mohli byť najväčším ťahákom pre všetkých tvorcov video obsahu.

Čo sa týka získania partnerského konta a tým pádom všetkých jeho výhod, dá sa získať automaticky ak máte slušnú aktivitu s kvalitnými videami, alebo je možné oň „požiadať e-mailom“:http://www.vii.sk/kontakt/. Viac informácií ponúka samotná stránka http://www.vii.sk/partner/.

Čo by som vylepšil alebo zmenil
====================
Ak by som mal poradiť autorom, rozšíril by som ešte partnerské funkcie o možnosť uploadu vlastných bannerov, miesto odkazovania sa na externý online zdroj, či umožnil voľbu umiestnenia watermarku na videu (minimálne polohy: vpravo hore, vľavo hore, vpravo dolu, vľavo dolu).
Taktiež by som v prihlasovacom formulári **navrhoval pridať voľbu „Zapamätať si ma“**, čím by sa pri opustení a opätovnom návrate zapamätal môj prihlásený stav.

Ďalej by som ešte určite zmenil embed kód pre flash player, ktorý sa v súčasnosti **generuje pomocou JavaScriptu a vkladá cez iframe**. Bohužiaľ tu na blogu sa mi však video nepodarilo žiadnym spôsobom vložiť, takže na tento problém by som sa určite bližšie pozrel. *(podľa mojich informácií sa tento problém týka iba prehliadača Safari)*

Ako čerešničku na torte by som ešte **opravil zobrazenie vyhľadávacieho tlačítka „lupy“ vo vyhľadávacom formulári** pre prehliadač Safari jednoduchou úpravou CSS:

[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/vii-searchbutton-bug.png *] *** Chybné zobrazenie tlačítka v Safari.

[code lang=“css“]
#searchtop form {
margin: 0;
padding: 0;
*position: relative;*
}
[/code]

[code lang=“css“]
#searchtop input.searchbutton{
border: 0px;
background: none;
position: absolute;
*right: -20px;*
*top: 0;*
}
[/code]

[* http://www.depi.sk/wp-content/2008/06/vii-searchbutton-corrected.png *] *** Korektné zobrazenie po aplikovaní horeuvedeného kódu. *(testované v Safari 3 a vo Firefoxe 2)*

Pikošky zo zákulisia: čo sa chystá?
======================
Okrem súčasných funkcií videoportálu Vii pribudnú čoskoro aj mnohé ďalšie, medzi nimi napríklad:
– mobilná verzia portálu, kde sa každé video automaticky konvertuje do 3gp formátu a taktiež mobilný streaming
– v súčasnosti sa dokončuje vlastné API, ktoré umožní programátorom manipuláciu s video obsahom, napríklad „RSS export“:http://www.vii.sk/videa/rss/, „serializovaný PHP array export“:http://www.vii.sk/videa/serialized/, či „JSON export“:http://www.vii.sk/videa/json/, „ukážka externej aplikácie vytvorenej pomocou API môže potom vyzerať napríklad takto“:http://www.vii.sk/custom/

Celkový dojem
=========
Môj dojem z Vii.sk je veľmi pozitívny, ide o slovenský projekt, ktorý disponuje všetkými vlastnosťami videoportálov a napriek tomu sa nesnaží byť tuctovým a prináša či už pre návštevníka alebo tvorcu niečo nové. Videoportál si vás získa určite aj tým, že obsahuje len „slušné videá“, ktoré by vás nijakým spôsobom nemali urážať a nemusíte sa teda obávať ani toho, že na vás vyskočí niekde obnažená slečna, či scénka ako z hororu.

*Ak vás táto recenzia zaujala a aj vy máte web stránku alebo službu, ktorú chcete zrecenzovať a zároveň zviditeľniť „napíšte mi na niektorý z mojich kontaktov“:http://depi.sk/kontakt.*

Tento článok vznikol aj vďaka nasledovným „sponzorom súťaže 30C“:http://www.depi.sk/2008/06/01/30c-mame-prvych-sponzorov-aj-pravidla-sutaze/
=========================================
– „Webhosting Inet.sk“:http://webhosting.inet.sk
– internetový obchod „Nový Počítač.sk – MP3 prehrávače“:http://novypocitac.sk/hudobne-mp3-prehravace
– „eMDI“:http://emdi.sk
– „Pizza SEO – Optimalizácia pre vyhľadávače“:http://pizzaseo.com/sk
– „www.tvojden.sk – vyhľadávač | správy | počasie | cestovanie | zábava“:http://www.tvojden.sk
– „Poppe.sk – úspešné internetové stránky“:http://poppe.sk
– „Elaut BauMont“:http://www.ebau.sk
– „Webcreator“:http://webcreator.sk
– „Expres vizitky“:http://expresvizitky.sk
– „Webhosting Host do domu“:http://hostdodomu.sk

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Zacinam mat pocit, ze takychto portalov je nejako moc, ako keby sa vsetci snazili spravit nieco ako youtube…samozrejme, ak pridu aj s niecim vlastnym tak to nemusi byt zle.

 • Ja mam iny problem, mam mnozstvo videa co som natocil kade kde, aj vtipne a tak, a furt vaham kde to umiestnit. youtube? vimeo? stream? metacafe? je toho vela a aj ked je video dobre tak sa tam strati.

 • Nooo, vyzerá to skutočne zaujímavo…je to slovensky a je to kvalitné…myslím, že video na slovenskom internete opäť postúpilo o krok ďalej :)

 • Oplati sa vobec robit dalsie a dalsie video portaly, ked ich uz je milion? Developer sice vidi uspech podobneho projektu, ale to nezaruci uspech aj jemu. Mozno prave naopak.

  Ako dlho funguje vii.sk? Ak len chvilu, tak pocet 49 uzivatelov nie je zle. Ak uz dlhsie, tak by som sa zamyslel…

 • Ahojte,

  vii.sk vzniklo pred par mesiacmi, a to ako verzia alfa, nechceli sme robit aktivne kampan niecomu co nefunguje, az v tychto poslednych dnoch to zacina zit ako sa hovori. Predtym bol projekt o par (do 10) uzivateloch.

  Snazime sa ist svojou cestou, postupneho vyvoja a postupneho promo – reklamy.

  Nechceme aby projekt zozal boom a ked tam uzivatel pride tak nic nenajde. Chceme aby web poskytol uzivatelovi dostatocny komfort pre pohodlne zdielanie videa :)

 • tiež si myslím, že videoportálov je habadej… a ak sa chce nejaký portál uchytiť ,zotrvať na výslní a priťahovať stále viac a viac užívateľov, musí prísť s niečim novým, skrátka s niečim EXTRA …
  myslím si, že portál vii.sk má zatiaľ celkom dobré predpoklady … len tak ďalej !

 • Podla mna to konkurencia pre ceknito aj tak nebude. Sice som optimista, ale nie sme v amerike kde uspeje hocico aj napriek tomu ze to niekto vymyslel uz davno pred tym :)

 • Videoportalov mozno je habadej, ale treba porovnavat aj kvalitu a sluzby, a tu ma vii.sk o dost navrch.

 • velmi by sme uvitali keby sa link na vii.sk dostane do povedomia, aspon co sa vasich blogov jedna, vieme sa dohodnut na roznej spolupraci…

  chystame prijemne widgets, ci uz do blog sidebaru, alebo cisto ako subpage, kde by boli vase videa, ak mate zaujem, kontaktujte nas cez kontakt form na vii.sk