depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn

Používatelia a nadšenci najpoužívanejšej Linuxovej distribúcie na svete – **Ubuntu** už netrpezlivo čakajú na jej novú verziu **7.04 Feisty Fawn**, ktorá vyjde zajtra (19.04.2007) V tomto krátkom príspevku vám priblížim hlavné zmeny, ktoré nás čakajú a uverejním niekoľko zaujímavých liniek na **download, objednávku a nový magazín venujúci sa Ubuntu**.

=== Hlavné novinky Ubuntu 7.04 Feisty Fawn Desktop/Server ===
– Linux Kernel 2.6.20 + KVM – Kernel Base Machine support
– Gnome 2.18/KDE 3.5.6/Xfce 4.4
– Windows migration tool – software, ktorý migruje vaše kontakty, záložky, wallpapery atď. počas inštalácie Ubuntu
– podpora Linspire Click ‘N Run balíčkov
– plug and play network-sharing
– LAMP: Apache 2.2.3, MySQL 5.0.38, PHP 5.2.1, Python 2.5

=== Download ===
Ubuntu si budete môcť stiahnuť už čoskoro na stránkach „Ubuntu.com“:http://www.ubuntu.com/getubuntu/download.

=== ShipIt – objednajte si Feisty Fawn bezplatne na CD ===
Ako býva dobrým zvykom na stránkach **“ShipIt“:https://shipit.ubuntu.com/** je opäť možné si **bezplatne objednať Ubuntu na CD**. Ak ste však nedočkavý odporúčam vám si radšej Ubuntu stiahnuť, zásielka s CD vám totiž príde najskôr tak za 4-6 týždňov. Túto alternatívu odporúčam ľudom, ktorí CD chcú rozdávať na rôznych stretnutiach, akciách alebo jednoducho darovať CD svojim známym, ktorí Linux ešte nepoužívajú.

=== Magazín full circle ===
V týchto dňoch vyšlo aj prvé číslo nového magazínu **full circle magazine**, ktoré bude zamerané na distribúciu Ubuntu a jej odnože (Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu). Magazín je k dispozícii bezplatne v podobe PDF dokumentu. Nájdete ho na stránkach „fullcirclemagazine.org“:http://www.fullcirclemagazine.org/.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • 2ge

  velmi silno premyslam, ze toto ubuntu nove nainstalujem. Vcera mi windows (a nie len vcera), tak haprovali, ze je myslim ten spravny cas prejst na ten spravny OS.

 • **2ge:** chod do toho, minimalne za pokus to stoji ;-)

 • Na laptope už mám Dapper a netrpezlivo čakám na Feisty. Len neviem či mám urobiť čistú inštaláciu alebo upgrade. Som v Linuxe začiatočník. Teší ma že sa vývoj (aj) Ubuntu uberá smerom k širokej mase. Je to dobré pre celú komunitu.

 • ahoj,

  mozem sa opytat? ako je to s podporovanim akcelerovaneho desktopu? pocul som, (cital na rootovi), ze nieco implementovali.. teda rovno po instalacii ma uvita funkcny compiz? a ako je to v kubuntu, nejaky rozdiel?

 • **thomm:** no podla toho, co som videl na jednom screenshote, by mal byt implementovany priamo do neho, neviem teraz ci to je Compiz alebo Beryl, ale v podstate je to jedno, tieto projekty by sa coskoro mali spojit. Nemam este Feistyho nahodeneho, ale mala by v nom byt niekde volba na povolenie akcelerovaneho desktopu, resp. efektov.

 • Dano

  Chatujte o linuxe a nie len o nom ;)

  http://forum.kubuntu.sk/viewtopic.php?id=1259

 • 2thomm: jo je tam compiz ale beril je lepsi odporucam doinstalovat