depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Tip: lokalizovaný český (X)HTML validátor

Každý seriózny web designer, ktorému nie sú (X)HTML štandardy ľahostajné by si mal svoje web stránky nechať prejsť W3C validátorom, ktorý stránku skontroluje a usúdi, či vyhovuje štandardom. Začiatočníkom, ktorí s tvorbou web stránok práve začínajú sa stáva mnohokrát to, že urobia niekde v kóde malú chybičku a hodiny si lámu hlavu s tým, prečo sa ich web stránka nespráva podľa ich očakávaní.

Podobné situácie občas zažíva aj môj spolužiak, ktorí sa práve zoznamuje s HTML a CSS. Keď má nejaký problém okamžite nechám jeho stránku prejsť validátorom a navyše rýchlo prejdem aj samotný kód. Problém sa takto rýchlo odstráni. Všimol som si však, že mnohým ľudom robí problémy angličtina. Nie každý sa ju predsa učí v škole a tým pádom je pre nich tento jazyk veľkou bariérou.

Včera ma, ale napadlo, že som už kedysi videl validátor lokalizovaný do češtiny. Lokalizovaná česká verzia validátora sa nachádza na veľmi ľahko zapamätateľnej adrese http://validator.w3.cz. Ide o neoficiálny front end, ktorý však na začiatok plne postačuje. Počul som a aj na vlastné oči videl, že český validátor nie je 100% spoľahlivý (niekedy za chybu označí aj validný kód), ale myslím si, že väčšinu (nielen) začiatočníckych chýb rýchlo eliminuje. Pre prípad uistenia vždy odporúčam nakoniec vaše stránky prejsť oficiálnym W3C validátorom.

Odkazy k článku:

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Pekna iniciativa. Hned som ten validator aj vyskusal ale zaver nebol velmi dobry. Opravil som sice nejake zabudnute chyby, ale ked uz stranka bola validna (podla w3.org validatora) tento cesky stale vracal este jednu chybu (nejake nepovolene znaky – pismena s interpunkciou v meta tagu nejako pomixoval a nevedel ich poriadne pochopit). Cize stranka bola validna, ale cesky validator vracal chybu. :-/

 • **faster:** No veď práve :( Preto hovorím, že nakoniec to treba vždy nechať prejsť oficiálnym anglickým validátorom. V každom prípade, keď sa tieto malé mušky vychytajú validátor sa môže stať silným pomocníkom anglicky neznalých ľudí.

 • Nebojte, český validátor validuje správne. Vaše weby sú možno valídne podľa špecifikácie, ale odosielate ich s MIME typom text/html, ktorý značí, že sa má použiť SGML parser. Takže nakoniec sa validuje XHTML DTD ale s HTML (SGML) syntaxou. Aby ich označil za valídne, museli by ste poslať dokument s MIME typom, ktorý by zaručil použitie XML parseru.

  Rozdiel oproti oficálnemu validátoru je práve v onom určení parseru. Zatiaľ čo český neoficálny validátor určuje parser správne na základe MIME typu (podľa jasne danej RFC špecifikácie, ktorá je záväzná aj pre samotné W3C — RFC má vyššiu prioritu ako W3C). Oficiálny W3C validátor však určuje parser podivnou cestou a to len preto, aby ním prešli XHTML dokumenty s text/html MIME typom.

  Čo sa týka podivného určovania parseru vo W3C validátoru, už sa v súvoslosti s touto témou ozvali aj vývojári Mozilly a Opery. A zaujímavosť je, že do roku 1999 bol W3C validátor rovnaký ako súčasný český validátor.

  Teraz sa však vynára otázka, či je správne určiť parser na základe obsahu dokumentu (tak ako to robí oficiálny W3C validátor) alebo nie. Podľa môjho názoru je W3C validátor schválne „chybný“ a český validátor validuje správne.

  BTW: rovnako ako český validátor, aj všetky ostatné zariadenia určujú parser na základe MIME typu (alebo prípony súboru, ak je súbor lokálny). Jediné zariadenie, ktoré určuje parser podivnou cestou (inou ako na základe MIME typu) je W3C validátor. Určuje parser na základe DOCTYPE deklarácie, čo je volovina (skôr ako tento výrok niekto napadne, skúste sa nad nim zamyslieť).

 • yderf

  jozob ma pravdu, cz validator funguje presne podla specifikacii. staci vlozit v php header(‘Content-type: application/xhtml xml’); a „mate po starostiach“. resp. starosti len prichadzaju :-)

  osobne by som vsak jemne namietal na dovod pouzivania kvoli cestine. ano, je to mozno pre niekoho vyhoda, no na treba velmi vyrazne pracovat na anglictine (urcite na tej „manualovej“)

 • Nevedel som, že CZ validátor to má takto zariadené. V tom prípade je všetko v poriadku, stačí odoslať len správny MIME type. Po tomto zistení je však potom pre začiatočníkov vhodnejšia skôr anglická verzia – funguje „automaticky“.

  Samozrejme ten kto to myslí vážne s IT, tak by sa mal určite zaoberať aj s angličtinou. Neviem si totiž predstaviť existenciu v IT sektore bez jej znalosti. Ide o základový kameň bez ktorého sa ďalej nedá stavať.

 • yderf

  po pravde vsak robi ine sranda veci – http://www.gympos.sk/~hasko/down/22.jpg – chybu nenasiel, stranka vsak validna nebola – odstranil som lomitka v meta a link, no nechal som ten isty doctype
  (teraz uz som to zmenil spat, do kodu sa vam neoplati pozerat ;) aj tak je nic moc)