depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Novinky v Google Reader a na Google Homepage

Som veľkým fanúšikom Googla a najmä jeho užitočných Google služieb, ktoré ponúka. Majú veľmi dobrú využiteľnosť a sú najmä veľmi dobre spracované, čo sa týka **použiteľnosti**. Práve v tomto sú web aplikácie od Googla **jedinečné**. Sú **silne užívateľsky orientované** nielen po vizuálne stránke, ale disponujú veľakrát aj **logicky navrhnutými klávesovými skratkami**, ktoré sú medzi jednotlivými službami podobne stavané a preto sa ľahko pamätájú.

Tento týždeň som si všimol niekoľko vizuálnych, ale aj funkčných vylepšení na dvoch mnou najčastejšie využívaných Google službách:

1. Nové tlačítka Refresh a zobrazovanie už prečítaných článkov v Google Reader
—————————————————————————————
Donedávna bolo možné v „Google Reader“:http://www.google.com/reader refreshnúť iba všetky RSS feedy naraz. Teraz je ich však možné refreshovať aj po jednom, pretože v záhlaví zobrazeného feedu pribudlo nové tlačítko *Refresh*, ktorým sa daný feed obnoví.

Taktiež som si všimol, že tlačítko pre refreshnutie všetkých feedov bolo premiestnené vedľa výberu zobrazenia všetkých/updatnutých feedov.

Ďalej bolo niekoľko tlačítok vizuálne odlíšených, miesto zobrazenia klasických modrých odkazov sa zmenili na pekné šedé zaoblené tlačítka, tým pádom sú vizuálne odlíšené od ostatných odkazov.

Nakoniec som si ešte všimol, že články, ktoré som už u konkrétneho feedu mal prečítané v minulosti sa mi zobrazujú ako prečítané. Je to logické, doteraz sa však myslím nezobrazovali vôbec. Dali sa vyvolať iba kliknutím na *View all items* pri zobrazení feedu v ktorom neboli už žiadne nové články.

„[* http://www.depi.sk/wp-content/2007/03/google-reader.thumbnail.png *]“:http://www.depi.sk/wp-content/2007/03/google-reader.png

2. Témy pre Google Homepage
———————————-
Ak vás už omrzel klasický „Googlácky design“ na vašej „Google Homepage“:http://www.google.com/ig, tak vedzte, že odteraz si ho môžete zmeniť. Na výber je celkovo 6 nových tém, ktoré sa Googlu celkom vydarili. Tému si môžete zmeniť po kliknutí na *Select theme*, vedľa linky *Add stuff*. Mňa osobne najviac oslovila téma **Bus stop – autobusová zastávka**, ktorú vidno na screenshote:

„[* http://www.depi.sk/wp-content/2007/03/google-homepage.thumbnail.png *]“:http://www.depi.sk/wp-content/2007/03/google-homepage.png

V žiadnom prípade nejde o prevratné novinky, pre stálych používeteľov služieb Google Reader a Google Homepage to však znamená opäť o niečo príjemnejšie

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia