depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

ChaCha – vyhľadávač, ktorý hľadá za vás

[* http://www.depi.sk/wp-content/2007/02/chacha-logo.png <] Ako už "Braňo spomenul":http://www.branorac.sk/?p=1280, natrafil som na vyhľadávač "ChaCha":http://www.chacha.com, ktorý je trocha iný ako klasické vyhľadávače. Jeho prednosťou je, že okrem klasického algoritmami naprogramovaného vyhľadávania **za vás môžu vyhľadávať skutočný ľudia** - tzv. **sprievodcovia**.

Vyhľadávanie pomocou sprievodcov je veľmi jednoduché. Zadáte vaše kľúčové slová rovnako ako pri klasickom vyhľadávaní, ale narozdiel od toho, aby ste sami vyberali z nájdených výsledkov to za vás urobí sprievodca. Navyše ho môžete usmerniť a oboznámiť s podrobnosťami vášho vyhľadávania. Takže ak hľadáte napr. *“ipod nano“*, môže sa vás sprievodca spýtať, že či chcete ipod nano *kúpiť*, alebo len *hľadáte recenzie* na tento audio prehrávač.

Ďalšou zaujímavosťou vyhľadávača ChaCha je to, že **sprievodcom sa môžete stať aj vy**. Takto môžete dokonca zarábať peniaze – **na hodinu platia $5-$10**. Môžete pracovať vtedy keď sa vám práve chce a máte na to chuť. Sú tu však dve **nevýhody** – registrácia sprievodcov je možná len **prostredníctvom pozvánok**. To by však problém nebol, išiel som na to huncútsky a dal som vyhľadávať *“chacha invitation“*. O chvíľu som už mal „na linke“ sprievodcu, ktorého som pekne poprosil, či by mi jednu pozvánku nedaroval – za pár minút som už mal pred sebou registračný formulár.

Oveľa väčšou nevýhodou však je, že **job sprievodcu je prístupný zatiaľ iba obyvateľom USA**. Podľa neoverených informácií však čoskoro chystajú rozšírenie do ďalších krajín, možno i do celého sveta. Oficiálne to však zatiaľ nemám potvrdené.

Celkovo ide o veľmi originálny nápad, možno nie každý je tak zbehlý vo vyhľadávaní informácií (i napriek tomu, že vďaka Googlu dnes už každý nájde všetko) a pre takých ľudí je práve služba určená. Predstavte si situáciu ako si vychutnávate rannú kávu a chudák sprievodca za vás vyhľadáva informácie, ktorými sa vám osobne práve nechce zaťažovať, pohodlné nie?

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
  • hmm zaujimave, ak sa nemylim tak nieco podobne mal aj Google – po zaplateni boli zodpovedane vase „vyhladavacie“ otazky, ale myslim ze tuto sluzbu uz ukoncil. tu vidim velky potencial v sperievodcoch, ti su myslim celkom slusne motivovany

  • **alian:** ta sluzba od Googla sa volala tusim Google Answers a tiez sa mi zda, ze bola prednedavnom zrusena. Tam to vsak bolo riesene odlisnym sposbom, a k jednotlivym otazkam sa tusim dalo hocikedy dostat – dalo sa listovat v archive.

  • tak dam hladat napriklad nejaky preklad a i tak najdem http://www.slovenciny.com vzdy, ine ani nie je, na co su take sluzby? vzdy si vsetko najdem sam lebo viem kde hladat a google je jasna volba na co este take?