depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Budeme mať v PHP novú syntax zápisu poľa?

„Andi Gutmans“:http://andigutmans.blogspot.com/, jeden z hlavných vývojárov jazyka PHP a zakladateľ spoločnosti Zend, pred pár dňami v mailovej konferencii php-internals „prišiel s návrhom novej syntaxe pre zápis poľa v PHP“:http://marc.theaimsgroup.com/?l=php-dev&m=117057393530217&w=2. Zmeny syntaxe by mali byť nasledovné:

[code lang=“php“]
array(1, 2, 3) == [1, 2, 3]
array(1, 2, array(„foo“, „bar“)) == [1, 2, [„foo“, „bar“]]
array(„key“ => 1, „key2“ => 2) == [„key“ => 1, „key2“ => 2]

$arr = [1, 2, 3]
vs.
$arr = array(1, 2, 3)
[/code]

Na prvý pohľad ide o veľmi pekné zjednodušenie, ktoré by programátorovi mohlo ušetriť čas pri písaní kódu. Záleží však od uhľa pohľadu. Pri definícii vnorených (viacrozmerných) poliach to možno niekomu príde prehľadnejšie, no na druhej strane to môže viesť aj k istému zmäteniu – súčasná syntax núti programátora použiť pred polom slovo *array*, ktoré tento zmätok môže čiastočne riešiť.

Chcem ešte podotknúť, že by samozrejme nešlo o úplnú náhradu súčasnej syntaxe, ale iba o ďalšiu variantu definície poľa. **Čím viac variant však bude, tým horšia bude čitateľnosť kódu**, pretože pri čítaní budeme musieť brať do úvahy obe varianty.

Či sa už tento variant prevedie aj do praxe záleží od komunity, preto sa treba včas a jasne vyjadriť.

Inak nepripomína vám to trocha „Ruby“:http://www.ruby-lang.org? :)

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
  • Pripomina..JS a kopec inych :) IMHO to je rychlejsie.. Pouzivam pspad, ktory vyznacuje parove/zodpovedajuce tagy a zatvorky, cize osobne to pre mna urcite nebude ziadny zmatok.. Okrem „Čím viac variant však bude, tým horšia bude čitateľnosť kódu“ ….

  • ja by som tiez takyto syntax prijal. celkom sa mi to paci, zda sa mi to prehladne, pripmina to matematicky zapis :) atd, atd. proste fajn.