depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Definitívny koniec Google bômb?

Na „Google Webmaster Central blogu“:http://googlewebmastercentral.blogspot.com sa objavil článok, ktorý informuje o zmene vyhodnocovacieho algoritmu vyhľadávača Google, ktorý by mal znefunkčniť existujúce **Google bomby**, ale taktiež aj zabrániť vzniku nových Google bômb. V praxi to znamená, že ak si vyhľadáte napr. „miserable failure“:http://google.com/search?q=miserable+failure tak sa už medzi prvými odkazmi neobjaví webstránka Georga W. Busha, ale relevantné odkazy, ktoré túto Google bombu opisujú.

*Ak vám je pojem Google bomba neznámy, prečítajte si o ňom na „Wikipédii“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Google_bomba.*

**Viac o zmenách algoritmu sa dočítate v článku „A quick word about Googlebombs“:http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2007/01/quick-word-about-googlebombs.html.**

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
  • keram

    tak tento clanok bol prvy krok, aby som tento blog vyhodil z readera ;-)

  • „…neobjaví sa webstránka Georga W. Busha, ale relevantné odkazy…“
    Tym chces povedat, ze to nie je relevantne? ved na busha to pasovalo ovela lepsie ako na ktorukolvek stranku, kam to odkazuje teraz ….

  • Odkazy, ktoré sú ľu´dmi označené ako Google Bomby určite nie su relevantné odkazy. V určitom smere sú, ale rozmýšľame ako ľudia a nie ako stroje a stroje robíme, aby vedeli rozmýšľať ako ľudia (aspoň sa o to snažíme). Takže Google bomba na Busha je relevantny odkaz iba pre robota. Normálne chápajúci človek, ktorý má na to dôkazy vie, že je to bomba.
    Proti Google bombám sa Google snažil už viac krát bojovať. je to väčšinou útok na niekoho osobu, takže je problematické na to naprogramovať robota, lebo dalo by sa povedať. že to môže niekomu aj uškodiť pokiaľ to nie je bomba a robot ju tak označí. Tiež nadruhú stranu pokiaľ na stránku z kategórie napr. zábava na internete odkazujú stránky z kategórie napr. webdesign, tak sa môže jednať od nerelevantnú výmenu odkazov a tak môže napríklad robot zistiť, ež sa jedná o bombu. V tomto prípade zbieranie odkazov, ktoré nemajú nič spoločné so stránkou, ktorá na ňu odkazuje čím odkaz je pre návštevníkov toho webu nezaujímavý a stránka na ktorú odkazuje neodkazuje späť. Takže Google bomby nemusia byť len na niekoho urážku, ale aj cielene SEO optimalizátorom na zvyšovanie PR, alebo miest v Google. Preto google bomby by mali byť najčastejšie oznamované priamo administrátorom, ktorý by označili web za Google bombu a niekoho penalizovali. Google proti tomuto bojuje už roky a pokiaľ sa upravenému algoritmu podarilo niektoré problémy odstrániť bez ľudskej pomoci, tak až vtedy je algoritmus dobrý, ale aj tak a všetko sa dá niečo vymyslieť. veď sme ľudia a stroje na nás stále nemajú.