depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Štatistiky vašej RSS čítačky – Google Reader Trends

> Z mojich **87** RSS zdrojov som za posledný mesiac prečítal **3 790** článkov.

Ako je možné, že viem koľko článkov som prečítal? Prvá možnosť, ktorá vás možno napadne je, že si to značím, to mi však príde nanajvýš neefektívne. Druhá a prijateľnejšia metóda je funkcia „Google Reader Trends“:http://www.google.com/reader/view/?page=trends, ktorú od dnes má voľne k dispozícii každý používateľ googlovskej RSS čítačky – „Google Reader“:http://www.google.com/reader/.

„[* http://depi.sk/wp-content/2007/01/google-reader-trends-most-read.thumbnail.png <]":http://depi.sk/wp-content/2007/01/google-reader-trends-most-read.png Funkcia ponúka niekoľko **číselných a grafických štatistík**. Môžete si napríklad zobraziť vašich **top 10, 20 a 40 webov, ktoré čítate**, ale taktiež top 10, 20 a 40 **najčastejšie aktualizovaných webov** - teda najaktívnejších stránok, ktoré v čítačke máte. V mojom prípade sa v rebríčku na prvom mieste umiestnil feed "digg / Technology":http://digg.com/rss/containertechnology.xml, ktorý údajne nielen najčastejšie čítam, ale je aj najaktívnejší, čo sa nových príspevkov týka. Nie som si síce celkom istý, či štatistiky najčítanejších webov skutočne odrážajú realitu. Digg je síce u mňa na prvom mieste, ale článkov na ktoré **v skutočnosti prekliknem** je podstatne menej. Väčšinou len rýchlo **prescanujem nadpisy článkov** a vyberiem si každý deň možno tak 3 až 6 článkov, ktoré ma zaujmú a ostatné už len sporadicky označím ako **"Mark all as read"** - aby som vedel, že tieto som už "prečítal" a viac teda o ne nejavím záujem. "[* http://depi.sk/wp-content/2007/01/google-reader-trends-chart.thumbnail.png <]":http://depi.sk/wp-content/2007/01/google-reader-trends-chart.png Ďalej sú zaujímavé aj grafy. Môžete si napríklad odsledovať koľko článkov ste prečítali **určitý deň, hodinu, či deň v týždni**. Ja som **za posledných 30 dní** toho najviac "prečítal" 16.12.2006 - **533** článkov, najviac v čase od 19:00 - 20:00 - **787** článkov a najviac čítavam v sobotu - **977** článkov. V celku ide o zaujímavú funkciu čítačky. Môžem si takto napríklad odsledovať blogy, ktoré sú **neaktívne a jednoducho ich vymazať z čítačky** (v rebríčkoch je prítomná ikonka smetiaka) Nesmiem zabudnúť ani na povaľujúce sa tagy, ktoré vás odkážu na konkrétne otagované feedy. - "Official Google Reader Blog":http://googlereader.blogspot.com/2007/01/i-like-big-charts-and-i-cannot-lie.html

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
  • 87 zdrojov je podľa môjho názoru pomerne veľké číslo, nezabíja to príliš čas? Ja keď sa blížim k dvadsiatke, tak robím poriadky, aby som sa udržal na „zvládnuteľnom“ počte… :-)

  • Mato, no je to pomerne velke cislo, ale ked zoberem do uvahy, ze dost velke percento z nich sa takmer vobec neaktualizuje (velmi malokedy), tak tiez mi zostane mozno takych 20 zdrojov (ak nie menej), kde pribudne nieco minimalne raz za tyzden.

  • Pekne.. Ale s tymi statistikami to maju troska popletene..Ak to zoberiem tak, ze za precitany clanok sa povazuje precitany nadpis s uvodom (feed zive.sk) pripadne 2x nadpis (dsl.sk), tak to je troska nepresne.. Nehovoriac o tom, ze aj clanky ktore necitam su oznacene ako precitane :)

    Co som tym chcel povedat?
    Ze zo zdrojov ktore mam (tiez okolo 20) maju riadne spraveny len depi :) a google blogy.. Ked si chcem precitat clanky ostatnych zdrojov, musim ist priamo na ich stranku..nie ze by ma to otravovalo, ale unika to povodnemu zameru…

  • samuel: Nj vela komernych sajtov to tak robi, bud uz kvoli tomu, aby si si pozrel ich pekne flashove reklamy a urobil im nejaku „citanost“ alebo to mnohi beru aj tak, ze RSS ma len upozornovat, ze co sa stalo, obsah si uz mas pozriet na stranke. Su potom este aj pripady, kde sa do feedov dava priamo reklama, to je celkom kompromisne riesenie ak tak popritom vlozia aj obsah clanku.