depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Domovská stránka ako novoročné predsavzatie vášho prehliadača

Domovská stránka – stránka, ktorá sa v internetovom prehliadači otvorí po spustení, alebo po kliknutí na štandardne známu ikonku domčeka. V prehliadači ju máme všetci, niektorí ju využívajú iný nie. Vrátim sa však k názvu domovská stránka. Za normálnych okolností by som skôr použil anglický, a mne bližší, výraz „homepage“. Ale vzhľadom k tomu, že toto je slovenský blog rozhodol som sa pre slovenský názov. Rozmýšľal som aj o variante „domáca stránka“, po porovnaní nájdených výsledkov oboch výrazov v Googli (domovská stránka vs. domáca stránka vyhral variant s vyše 1.5 milióna výsledkami. Prejdime však k téme.

So zaujímavým nápadom na domovskú stránku prišiel Joel Johnson, ktorý píše o novoročnom predsavzatí vášho prehliadača – novej domovskej stránke. Čo tak nastaviť si na začiatku nového roka novú domovskú stránku?
Joel spomína, klasickú about:blank – ktorá urýchli štart prehliadača, keďže sa pri spúšťaní nemusí načítavať žiadna stránka.
Ďalším z jeho tipov je takzvaná Náhodná stránka na Wikipedii. Nastavte si ju ako domovskú stránku a každým otvorením prehliadača sa zároveň dozviete niečo nové.

Akú stránku mám nastavenú ja? Od čias čo používam on-line RSS čítačku je to Google Reader. Chcem byť neustále informovaný o novinkách, ktoré ma zaujímajú, preto na ňu nedám dopustiť.
Firefox však umožňuje nastaviť si viac domovských stránok, preto som si dočasne ako druhú domovskú stránku nastavil Wikipediu a jej náhodnú stránku. Chcem sa vzdelávať.

Mňa skôr zaujíma, že čo skrývate pod ikonkou domčeka s komínom vy? Nechám sa inšpirovať.

Pár odkazov (až 3):

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Ja osobne mám domovských stránok niekoľko. V Opere mám obľúbené strany, ktoré sa mi pri každom štarte načítajú – Sieťook, Gmail, KSSJ, SMS brána, stránka fakulty ;-).

 • Opera, (IE, FF – na ladenie): prázdna stránka
  ale v Opere mám stále otvorené stránky:
  http://tv.sms.cz/ – TV program
  home – moja upravená verzia http://xy.wz.cz/home/ stránky
  http://sk2.php.net/manual/sk/nejaka funkcia – PHP manuál ku niektorej funkcii, hľadané stránky sú v histórii
  http://diskuse.jakpsatweb.cz/ – diskusné fórum ktoré navštevujem
  ďalej stránky s aktuálnym projektom či informáciami ktoré sú pre mňa aktuálne.

 • Ja som na http://www.google.com/intl/en/ už zopár rokov.

 • Predtym som aj ja mal klasicky Google, ale odkedy je na svete personalizovany Google, vyuzivam iba ten. Mam tam vycuc zo svojej RSS citacky, nahlad do inboxu, todo list, kalendar a na druhej a tretej zalozke caste stranky (zalozky) a potom veci ako How to of the day (super vec), How stuff works a pod. Personalizovany Google Home najdete na http://www.google.com/ig. Samozrejme, aby ste videli ten svoj musite byt prihlaseny.

 • terbi

  ja pouzivam http://www.netvibes.com/ mam tam zoznam uloh, poznamky, RSS citacky (vybrali.sme.sk, apod. weblogy.cz/sk) a rozvrh hodin do skoly :)

 • faster, terbi: cakal som, ze niekto ponukne jeden z tychto personalizovanych (alebo startovacich) homepage :) Ja som personalizovany Google nedavno tiez skusal, ale nevedel som mu prist na chut. Aj tak vacsinou zamierim do RSS citacky, takze takto usetrim (az) 1 klik. :) Ako To Do list pouzivam Sticky Notes, ktore sa defaultne nachadzaju v Linuxovom Gnome, tie si viem kedykolvek 1 klikom vyvolat, pridat novu poznamku, editovat, mazat..

  BTW: Teraz rano ma inak prekvapila Wikipedia, ponukla mi „tuto“:http://en.wikipedia.org/wiki/Cleft_of_venus nahodnu stranku :)

 • Mne sa pri štarte prehliadača načítajú tie stánky, ktoré som mal otvorené pred jeho posledným ukončením. Spočiatku je to trochu nezvyk, pretože sa niekedy nenačíta očakávaná stránka (povedzme e-mail), no má to veľkú výhodu, že hocikedy môžem prerušiť činnosť na internete a počítači bez toho, aby som musel aktuálny stav ukladať do Sessions a potom ho spúšťať. :)

 • XThom

  Ja mám síce nastavené automatické načítavanie poslednej sessny, ale ako houmpejdž mi slúži Seznam ;)

 • Naposledy otvorene okna a karty, no a ak ziadne niesu tak som verny about:blank

 • 2ge

  alian, to iste pouzivam ja :)

 • Ja odjakživa tam mám stránku Google.com. Dakedy som mával netvibes a potom Live.com, ale Google je taká ideálna stránka. Potom ako prvý bookmark na rýchly prístup mám na moju druhú home page a to Live.com kde mám personalizovanú stránku kde mám hlavne Rss a počasie a iné veci.

 • Nuž ja som v tom to absolútne konzervatívny. Google.com to proste istí :D Aj keď teraz rozmýšľam že skúsim nejakú tú personalizovanú domovskú stránku. Asi Netvibes.com

 • Depi, ehm, no.. hm.. obohacujuce? :)