depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Domovská stránka ako novoročné predsavzatie vášho prehliadača

Domovská stránka – stránka, ktorá sa v internetovom prehliadači otvorí po spustení, alebo po kliknutí na štandardne známu ikonku domčeka. V prehliadači ju máme všetci, niektorí ju využívajú iný nie. Vrátim sa však k názvu domovská stránka. Za normálnych okolností by som skôr použil anglický, a mne bližší, výraz “homepage”. Ale vzhľadom k tomu, že toto je slovenský blog rozhodol som sa pre slovenský názov. Rozmýšľal som aj o variante “domáca stránka”, po porovnaní nájdených výsledkov oboch výrazov v Googli (domovská stránka vs. domáca stránka vyhral variant s vyše 1.5 milióna výsledkami. Prejdime však k téme.

So zaujímavým nápadom na domovskú stránku prišiel Joel Johnson, ktorý píše o novoročnom predsavzatí vášho prehliadača – novej domovskej stránke. Čo tak nastaviť si na začiatku nového roka novú domovskú stránku?
Joel spomína, klasickú about:blank – ktorá urýchli štart prehliadača, keďže sa pri spúšťaní nemusí načítavať žiadna stránka.
Ďalším z jeho tipov je takzvaná Náhodná stránka na Wikipedii. Nastavte si ju ako domovskú stránku a každým otvorením prehliadača sa zároveň dozviete niečo nové.

Akú stránku mám nastavenú ja? Od čias čo používam on-line RSS čítačku je to Google Reader. Chcem byť neustále informovaný o novinkách, ktoré ma zaujímajú, preto na ňu nedám dopustiť.
Firefox však umožňuje nastaviť si viac domovských stránok, preto som si dočasne ako druhú domovskú stránku nastavil Wikipediu a jej náhodnú stránku. Chcem sa vzdelávať.

Mňa skôr zaujíma, že čo skrývate pod ikonkou domčeka s komínom vy? Nechám sa inšpirovať.

Pár odkazov (až 3):

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • http://sietook.druskova.sk Pjotr

  Ja osobne mám domovských stránok niekoľko. V Opere mám obľúbené strany, ktoré sa mi pri každom štarte načítajú – Sieťook, Gmail, KSSJ, SMS brána, stránka fakulty ;-).

 • http://tiso.wz.cz tiso

  Opera, (IE, FF – na ladenie): prázdna stránka
  ale v Opere mám stále otvorené stránky:
  http://tv.sms.cz/ – TV program
  home – moja upravená verzia http://xy.wz.cz/home/ stránky
  http://sk2.php.net/manual/sk/nejaka funkcia – PHP manuál ku niektorej funkcii, hľadané stránky sú v histórii
  http://diskuse.jakpsatweb.cz/ – diskusné fórum ktoré navštevujem
  ďalej stránky s aktuálnym projektom či informáciami ktoré sú pre mňa aktuálne.

 • http://profiblog.textpattern.sk Jaro

  Ja som na http://www.google.com/intl/en/ už zopár rokov.

 • http://faster.sk faster

  Predtym som aj ja mal klasicky Google, ale odkedy je na svete personalizovany Google, vyuzivam iba ten. Mam tam vycuc zo svojej RSS citacky, nahlad do inboxu, todo list, kalendar a na druhej a tretej zalozke caste stranky (zalozky) a potom veci ako How to of the day (super vec), How stuff works a pod. Personalizovany Google Home najdete na http://www.google.com/ig. Samozrejme, aby ste videli ten svoj musite byt prihlaseny.

 • terbi

  ja pouzivam http://www.netvibes.com/ mam tam zoznam uloh, poznamky, RSS citacky (vybrali.sme.sk, apod. weblogy.cz/sk) a rozvrh hodin do skoly :)

 • http://www.depi.sk Erik Gyepes

  faster, terbi: cakal som, ze niekto ponukne jeden z tychto personalizovanych (alebo startovacich) homepage :) Ja som personalizovany Google nedavno tiez skusal, ale nevedel som mu prist na chut. Aj tak vacsinou zamierim do RSS citacky, takze takto usetrim (az) 1 klik. :) Ako To Do list pouzivam Sticky Notes, ktore sa defaultne nachadzaju v Linuxovom Gnome, tie si viem kedykolvek 1 klikom vyvolat, pridat novu poznamku, editovat, mazat..

  BTW: Teraz rano ma inak prekvapila Wikipedia, ponukla mi “tuto”:http://en.wikipedia.org/wiki/Cleft_of_venus nahodnu stranku :)

 • http://matejbalog.blogdon.net Matej Balog

  Mne sa pri štarte prehliadača načítajú tie stánky, ktoré som mal otvorené pred jeho posledným ukončením. Spočiatku je to trochu nezvyk, pretože sa niekedy nenačíta očakávaná stránka (povedzme e-mail), no má to veľkú výhodu, že hocikedy môžem prerušiť činnosť na internete a počítači bez toho, aby som musel aktuálny stav ukladať do Sessions a potom ho spúšťať. :)

 • XThom

  Ja mám síce nastavené automatické načítavanie poslednej sessny, ale ako houmpejdž mi slúži Seznam ;)

 • http://alian.info alian

  Naposledy otvorene okna a karty, no a ak ziadne niesu tak som verny about:blank

 • http://www.opensubtitles.org 2ge

  alian, to iste pouzivam ja :)

 • http://www.tvorbawebstranok.sk/ miro

  Ja odjakživa tam mám stránku Google.com. Dakedy som mával netvibes a potom Live.com, ale Google je taká ideálna stránka. Potom ako prvý bookmark na rýchly prístup mám na moju druhú home page a to Live.com kde mám personalizovanú stránku kde mám hlavne Rss a počasie a iné veci.

 • http://www.branorac.sk Branislav Rác

  Nuž ja som v tom to absolútne konzervatívny. Google.com to proste istí :D Aj keď teraz rozmýšľam že skúsim nejakú tú personalizovanú domovskú stránku. Asi Netvibes.com

 • http://faster.sk/ faster

  Depi, ehm, no.. hm.. obohacujuce? :)