depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Technologické novinky a zlepšováky sú tu, aby nám pomáhali

Na stránkach Živě.sk, dnes v pravidelnej rubrike Sobotník vyšiel zaujímavý článok: Čo robiť, ak sa vám nechce robiť. Problém vyplývajúci už zo samotného nadpisu článku sa bohužial veľakrát týka aj mňa. Spočíva v tom, že nie vždy sa mi chce robiť nutnú činnosť – prácu. Viem, že ju odviesť musím, ale oveľa väčším lákadlom sú mi príjemnejšie a jednoduchšie veci.

Neustále sa čudujem mojim rovesníkom – spolužiakom, ktorí veľa zo svojho voľného času venujú hraniu počítačových hier. Ja osobne už niekoľko rokov žiadne hry nehrávam pretože to považujem za zbytočnú stratu času, ktorý by som mohol využiť na niečo hodnotnejšie, čo by mi mohlo zároveň priniesť aj úžitok.

Tým niečím mi však popri škole mnohokrát zostáva len (v článku na Živě spomínané) listovanie v mojom Google Readri a čítanie blogov.
Preto sa teraz pýtam sám seba: Môžu mi články v mojej RSS (Really Simple Syndication) čítačke priniesť nejaký dlhodobý úžitok, alebo ma len deň čo deň uberajú o drahocenný čas, ktorý by sa dal využiť ešte efektívnejšie?

Spĺňa tak RSS svoje počiatočné poslanie – zjednodušiť príjem noviniek a článkov z jednotlivých serverov a urýchliť a sprehladniť ich odoberanie? Alebo sa z neho stáva len médium, ktoré spôsobuje ten istý chaos ako samotné web stránky?
Osobne sa pomaly, ale isto začínam priklánať k tej druhej možnosti. RSS je síce efektívne, ale práve preto si ľudia do čítačky pridávajú stále viac a viac zdrojov, tým pádom vzniká ten istý chaos – veľa nových článkov každý deň, hodinu, či minútu spôsobujú len ďalšiu stratu času.

Ďalším faktorom, ktorý približuje RSS feedy k dnešným web stránkam, je reklama, ktorá mieri už aj do feedov. Nezaregistroval som síce ešte žiadnu reklamu u nás na Slovensku, no v zahraničí sa už robia experimenty a reklama sa umiestňuje aj do tohto média.

Čo chcel autor týmto článkom povedať?

Technologické novinky a zlepšováky sú tu, aby nám pomáhali. Je len na nás, či im to dovolíme.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • spejcy

  Nuz, je len na nas kolko rss kanalov si pridame do rss citacky..
  Ja osobne mam par IT redakcnych kanalov v rss, ktore pravidelne sledujem, ktore ma ale o cas neoberaju, ale dozviem sa tam fakt to co chcem citat. A potom zvysok mam asi 80% rss kanalov, ktore su cz, sk & en blogy. Pri blogovani ma prekvapuje uz len to, ze dokedy este bude tak rapidne pribudat kopec blogov. Skor by ich malo byt menej a kvalitnejsie a nepisat o tom istom, pripadne uplne kopirovat zdroj.
  Nuz, vela stastia pri blogovani aj v redakcii ; -)

 • Tohle se mě lehce dotklo..se svými 141 sledovanými RSS kanály u nich denně strávím docela dost času a tuhle otázku si taky pokládám..ale už je to pro mě taková droga. Než začnu něco produktivního na PC dělat, musím mít přečtenou svou drogu.. jinak mě zžírá pocit nepřečtených článků..

 • Petr Stribni: Presne o tom to je, musíš ich mať prečítané, aby si mohol postúpiť ďalej. Ovládajú ťa technológie, nie ty ich. Treba sa vedieť premôcť. Riešením pre Teba ako aj pre mňa by malo byť presne to, čo hovorí spejcy – treba sledovať len tie kanály, ktoré nás o čas neuberajú a poskytnú nám istú informačnú hodnotu.

  Čo však v prípade, že na danej stránke sa objaví 1 skvelý hodnotný článok a 9 článkov od veci? Sme schopní tento zdroj vymazať, alebo budeme ďalej dúfať, že preda sa tu len objaví aj niečo kvalitné za cenu, že nám to bude zahlcovať našu RSS čítačku.

 • Ano, ano a nevymažem a nevymažem :-) Denně tím vlastně získávám přehled _co se děje_, což je sice chválihodné, ale času to sežere dost. Vymazat zdroj nemůžu, protože čekám na kvalitní články nebo něco podobného. Ještě, že používám Bloglines a nemusím procházet každou položku zvlášt, to bych se asi zbláznil.

 • Myslim ze toto sa tyka velkej vacsiny ludi, ktory s internetom ziju.. ;)

  BTW..prave som sa vratil z chaty, zapol pocitac, a tento clanok som nasiel v google readeri.. :)

 • Presne, presne. Už dlhodobo zápasím s tým, aby som neotváral RSS čítačku kedykoľvek pri práci narazím na problém, ktorý potrebuje vysedieť. A tiež sa snažím naučiť sa umeniu zdvihnúť sa od počítača, keď za ním už nemusím sedieť. Počítač je hrozný v tom, že popri mnohých možnostiach, ako niečo urobiť, ponúka ešte viac možností, ako sa flákať. A nepomôže nič, len byť na seba prísny. Môj otec múdro hovorieva, že najťažší boj je s vlastnou lenivosťou.

 • Ako vidím tento problém sa ani zďaleka netýka len mňa, ide o globálny problém, ktorý sa dosť ťažko rieši. Dá sa to špecifikovať ako závislosť ako akákoľvek iná. Inak koncom týždňa som akurát videl nejakú štúdiu, že veľa američanov trpí práve internetovou závislosťou. Zaujímalo by ma ako sa niečo takéto lieči. Predstavte si ústav, kde by spolu s vami sedeli ďaľší RSS čítačkovo závislí ľudia, viete si niečo také predstaviť? Ja by som si zrejme pripadal ako na nejakej IT session. Ach jo! :)

 • Pingback: RSS krmivo - depi.sk - ešte lepší blog()