depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Bolo to v Pohode

[* http://depi.sk/wp-content/2006/09/toon_car_consept.gif <] Dnešný deň, teda 11. september 2006, sa zapíše do knihy môjho života ako jeden z tých šťastnejších a úspešnejších dní v mojom živote. Dnes som totiž **úspešne zložil skúšky v autoškole** a zaradil som sa tak medzi vodičov skupiny B. Skúšky neboli vôbec náročné ako som si spočiatku myslel. Najviac obávaná *konštrukcia* a *jazda* nakoniec dopadli najľahšie. V teste som sa pomýlil, keď som miesto odpovede, že električkovú kolaj *môže používať predovšetkým električka*, zvolil odpoveď *môže používať len električka*. Nevadí. Toto bola moja jediná chyba a **test som teda urobil na 53 bodov** z 55. Som s ním teda celkom spokojný. Moja jazda sa začala na čerpacej stanici na Čermáni, kde môj spolužiak zaparkoval. Troška ma sklamalo auto, keď mi pri cúvaní skapal motor, ale po rýchlom opätovnom naštartovaní som už frčal z pumpy preč. Snažil som sa taktiež použiť aj čo najviac prevodových stupňov, minimálne aspoň po tú trojku, keďže nás upozorňovali, že niektorí policajti vodičov jazdiacich na dvojke označujú za *prekážku na ceste* :) Po asi 10 minútovej jazde (tipujem, nemám ani poňatia koľko to v skutočnosti bolo, ubehlo to veľmi rýchlo) som sa vystriedal s ďaľším spolužiakom, ktorý nás už viac menej len zaviezol do autoškoly. On však bol o niečo horší, motor mu skapal až 3 krát. Stáva sa, ale našťastie sa to neberie ako chyba. Po jazde nás už čakala len posledná časť skúšok a to naše znalosti z konštrukcie vozidla. Na nej mi inšpektor položil otázku o *význame chladenia* a *mazania*. To som akurát vedel, veď to bolo úplne jednoduché. *Chladiť treba, aby sa odvádzalo prebytočné teplo a mazať, aby sa motor nezadrel a taktiež neprehrial. Chladiť sa chladí chladiacou zmesou, alebo vzduchom a maže sa olejom, motorovým olejom.* A je to. Po rýchlej odpovedi, ma už len zhodnotil a dal mi záverečné pokyny (návšteva policajnej stanice) k vydaniu vodičského preukazu. Nezostáva mi už teda nič iné ako vybaviť papierové záležitosti s policajtami a popriať si veľa šťastných a bezpečných kilometrov :) A ešte niečo. Chcel by som poďakovať skvelej **nitrianskej autoškole Pohoda**, kde majú skvelých a skutočne pohodových inštruktorov, aj inštruktorku :) Taktiež ďakujem serveru **"Vodicak.sk":http://www.vodicak.sk**, ktorý mi pri testovaní a učení sa na testy veľmi pomohol. Bez týchto všetkých by som asi nedopadol tak ako dnes. **Ďakujem!** Bolo to naozaj v Pohode! Odkazy: - "Uhorková sezóna si našla už aj môj blog":http://depi.sk/2006/07/24/uhorkova-sezona-si-nasla-uz-aj-moj-blog/ - "Vodicak.sk":http://www.vodicak.sk

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • Tak congrat aj touto cestou. Dufam, ze sa ti na cestach bude darit.

 • Gratulujem. K tomu už len tri pokyny, ktoré by som ja chcel počuť pred rokom, keď som vodičák urobil (vyhol by som sa pár stresom a jednej nepríjemnosti):

  1. Možno sa vo svojom okolí rýchlo staneš ľahkou návnadou na odvozy. Iní si radi dajú pivko, dve a mladý harcovník ich porozváža. Na cudzom aute. Jediný triezvy. „V podmienke“. Pozor na to, neskúsený vodič sa inak správa ak sedí v cudzom aute, v noci a ešte s plným autom ľudí. Ja som na to doplatil, keď som pri cúvaní !na parkovisku! vyslovene zblbol (stále mi čosi robili na rádiu, spievali ;-) a jemne šuchol iné stojace auto. Pukol sa nárazník a škoda 5.000SK

  2. Radšej si rozfázuj prvé jazdy v rodičovskom aute, a hlavne neurob chybu ako veľa ľudí v mojom okolí – zložité garáže hneď na úvod jazdenia. Najmä dievčatá, ak auto oškrú, už doň nikdy nesadnú… Proste príde blok. Tomu je sa dobre vyhnúť. K tomu patria aj také veci ako vozenie tehál na stavbu, alebo vozík s nábytkom. To už človek, najmä ak cíti, že nie je celkom najlepší jazdec, ledva rozdýcha.

  3. Po dvoch troch jazdách s iným vodičom si sadni sám, kúp si nejaký ten benzín, aby inému nebolo ľúto a pojazdi koľko hrdlo ráči. Vymýšľaj si ťažšie a ľahšie dopravné situácie a rieš ich. Najlepšie si tie veci otestuješ, keď Ti otec nebude vkuse píliť popod nos – „ty tu spojku zoderieš“.

  (Možno nanič rady, Tebe to ide, také drevo ako ja nie si…)

 • Miso: dikes za dvojnasobnu davku gratulacie :)

  Tomas: Fakt velka vdaka za tieto rady. Su to vsetko pravdive veci co si napisal. Este predtym ako som zacal robit autoskolu som sa stretol s hlaskami od spoluziakov vo forme „Erik nas bude nosit do skoly“ a podobne..

  No prve jazdy budu samozrejme na otcovom aute, kedze ja este ziadne nevlastnim. (I ked tajne verim, ze vyhram tu Skodu Roomster v tombole na autosalone :D) Najprv to asi budu take jednoduche trasy: cesta do Tesca, zobrat maminu z roboty a podobne. Ale verim, ze si na nich precvicim to co som sa v autoskole naucil.

  A nepovedal by som, ze mi to az tak ide, ale tak snazim sa. Mam sa vsak este co doucit, napriklad take parkovanie som mal len na poslednej jazde, chybu som urobil, ze som si ho nepytal skor.