depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Bezplatná knižnica databázových modelov

Navrhovanie databáz je veľmi **zaujímavá** a najmä **kreatívna práca**. Je to úžasné, keď človek navrhne jednotlivé tabuľky databázy a pomocou programu im vdýchne život a prinúti ich k vzájomnej spolupráci. Na druhej strane je to niekedy aj dosť zložitá vec, treba vedieť aké dáta a koľko dát budú tabuľky obsahovať a podľa týchto parametrov je potrebné databázu **optimalizovať, resp. normalizovať**.

Programátor, ktorý často navrhuje databázy sa aj často stretáva s aplikáciami, ktoré sú si veľmi podobné a používajú podobný model. V takýchto prípadoch je dobré, ak sa pri návrhu tieto modely poznačia a odložia pre neskoršie potreby. Nie každý to však robí a preto by sa mnohým zišla **knižnica databázových modelov**. Niečo také ponúka práve stránka http://www.databaseanswers.org/data_models/, kde sa nachádza naozaj obrovské množstvo bezplatných databázových modelov, ktoré obsahujú **popisy spolu s diagramami**.

Pre príklad môžem spomenúť napríklad model pre „blog“:http://www.databaseanswers.org/data%5Fmodels/blogs/index.htm, stránku s „avon kozmetikou“:http://www.databaseanswers.org/data%5Fmodels/avon_cosmetics/index.htm, „modelingovú agentúru“:http://www.databaseanswers.org/data%5Fmodels/modelling_agency.htm, „portály“:http://www.databaseanswers.org/data_models/portals/index.htm a mnoho iných.
Modelov je tu naozaj veľa, ale na druhej strane nie každý vám musí úplne vyhovovať. Mnoho z nich sú len akési „náčrtky“ a v reálnych prípadoch je ich nutné rozšíriť a samozrejme prispôsobiť. V každom prípade sú však tieto databázové modely **dobrou inšpiráciu**, obzvlášť **pre nováčikov**.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia