depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Bittorrent tracker ThePirateBay.org je off

Polícia dnes v skorých ranných hodinách uskutočnila policajný záťah na ich poskytovateľa datových služieb spoločnosť Rix|Port80. Jednalo sa o rozsiahlu akciu pri ktorej bola prevedená kontrola všetkých datových centier a ktorá bola namierená priamo proti The Pirate Bay (TBP). 

Policajti označili a kompletne odpojili servery na ktorých bežalo TPB. Uviedli, že dôvodom tohto zásahu je ochrana dôkazov, ktoré by mali svedčiť proti činnosti TPB.

V tejto chvíli prebieha vyšetrovanie, ktoré má rozhodnúť, či sú služby TPB legálne. Ak sa ukáže, že prevoz tohto serveru je legálny, autori TPB budu dožadovať odškodné priamo od Švédskeho štátu.

Vedeli ste, že:

  • The Pirate Bay bol založený začiatkom roku 2004 švédskou anti-copyright organizáciou Piratbyrån
  • 1. júna 2005 updatli stránku v snahe znížiť šírku prenesených dát, pretože počet HTTP requestov bol každú sekundu v rozmedzí 1000-2000.
  • Piratbyrån dnes dočasne založilo informačný blog ohľadom tejto kauzy na: http://piratbyran.blogspot.com/

Ohrozené sú aj iné servery:

V súčasnosti sa vedie silný boj medzi spoločnosťami bojujúcimi za nelegálny obsah na internete typu RIAA, MPAA a medzi veľkými bittorrent trackermi. Tento týždeň bola podaná žaloba aj proti serveru TorrentSpy.com. Údajne za:

„Napomáhanie v porušovaní copyrightu, smerovaním ľudí na stránky, ktoré obsahujú chránený obsah, ktorý je z nich možné sťahovať.“

TorrentSpy sa však tohto kroku vôbec nezľakol, ba dokonca podal návrh na odmietnutie žaloby a samy zažalovali MPAA! Podľa nich si totiž zástupca MPAA najal hackera, ktorý sa mal nabúrať do ich systému a loviť informácie, ktorými chceli dokázať ich nelegálnu činnosť.

Takže polievka sa nám začala premiešavať. V ohrození sú 2 gigantické torrent trackery, ktoré keď padnú môže nastať takzvaný domino efekt a začnú tak padať aj ostatné trackery a vyhľadávače. O ďaľšom vývine celej situácie teda v najbližsích dňoch rozhodnú páni sudcovia a právnici.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia