depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Jarná prechádzka a objav tohto čuda: nebezpečné neviditeľné žiarenie

Včera poobede bolo pekné počasie tak sme sa spolu s priateľkou vybrali na krátku prechádzku. Kto pozná Nitru tak sme išli kúsok za Klokočinu – pri Lukov dvor. Cestou sme narazili na jednu „zvláštnosť“ – akýsi vysielač, ktorý ma hneď na prvý pohľad zaujal. Rozhodol som sa teda, že si ho obzriem zblízka. Išli sme k nemu tak blízko ako sa len dalo, až pokým som si neprečítal výstražnú tabuľu: **Nebezpečné neviditeľné žiarenie** so znakom „rádioaktivity“. V tomto okamihu som potom urobil len jednu rýchlu fotku a naše kroky viedli rýchlo nazad. Priznám sa, že do týchto vecí veľmi nevidím a neviem presne čo to je. Vraj je to nejaký vysielač pre orientáciu lietadiel, keďže aj dané vysielače sú otočené smerom hore, môže to tak byť.

Prikladám však 2 fotografie, ktoré som urobil, skúste posúdiť sami a napísať do diskusie. Určite sa nájdu ľudia, ktorý majú väčšie vedomosti v tomto smere. Mne doteraz nedáva spať tá výstražná tabuľa – aké nebezpečné je pre človeka to žiarenie?

[* http://depi.sk/wp-content/2006/04/vysielac1.thumb.jpg .[center] *]:http://depi.sk/wp-content/2006/04/vysielac1.jpg

[* http://depi.sk/wp-content/2006/04/vysielac2.thumb.jpg .[center] *]:http://depi.sk/wp-content/2006/04/vysielac2.jpg

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
 • mozen to je lebo klokocina je letecka krizovatka ved nekedy je aj pocut stiahacky :D
  ale ze by tam bolo radioaktivne ziadrenie neviem. Som tam raz bol a neviem ci to bolo radioaktivne zatial sa mi nestalo nic az na to ze mi zacala rast tretia ruka a stvrte oko ale neni iste ze to je z toho… :P

 • **miro:** No v tomto pripade pojde skor o elektromagneticke ziarenie.

 • jj to oziarenie bude asi z toho vyletu v mochovciach…

 • hlupost pani, cista hlupost…jedna sa o tzv. VOR NIT – VOR Nitra – Veryhigh frequency omnidirectional range – po slovensky všesmerový rádiomaják, ktorý naozaj slúži na navigáciu lietadiel. Na slovensku je ich ešte niekoľko – napr. Sliač, Košice, Štúrovo, Poprad, atď. Nitra je však na jednej z najfrenkventovanejsich leteckych ciest nad slovenskom..Ale to, ze tam lietaju stihacky je naozaj blbost..Viac o pouziti VORu a radionavigacie je mozne najst tu:http://en.wikipedia.org/wiki/VHF_omnidirectional_range Co sa tyka nebezpecnosti, tak poviem asi tolko, ze je to nebezpecne asi ako mikrovlnka :-)) ziadne radioaktivne ziarenie, nic podobne…V blizkosti nitry sa nachadza este jedno letecke navigacne zariadenie, tzv. NDB. Neviem presne lokalizovat, kde to je, ale nachadza sa to v takom lesiku kusok od nitry a je to taka „budka s antenkou“ jedna sa o tzv. NDB – nondirectional radio beacon – nesmerovy radiomajak, ktory je nieco take ako zaloha spominaneho VOR-u. Na slovensku je opat mozno najst mnoho NDBciek…Od bratislavy, cez Piestany, Trencin, Zilinu, Poprad, Sliac, Dubove, Kosice, atd, atd..ziadny strach :-)

 • **milan:** Super, prave na takehoto odbornika som cakal. Diky za vycerpavajuce vysvetlenie ako aj odkaz na Wikipediu, zase som o nieco mudrejsi :)
  A co sa tyka toho NDB – alebo ako si povedal „budka s antenkou“ tak pokial sa nemylim na ten lesik a tu antenku mam priamy vyhlad z okna.

 • tu je este link na LPS SR: http://www.lps.sk/sk/tech_equipment/navigation/vor.html

  ako hovorim, lokalizovat to presne neviem..parkrat som letel s pouzitim radionavigacie a letel som aj na toto NDB, ale…neviem, ci je to to, co myslis :-)

 • Pobavil som sa! Rádioaktívne žiarenie… len na obrázku vidieť rodinné domy ktoré od toho nie su moc ďaleko. Po Klokočine nám začnú behať ľudia podobný Lukášovi S. A to bude konec…

 • Pingback: Objavili sme ľudskú lebku, hrob a zobudili nitrianskych policajtov a súdnu znalkyňu. na depi.sk - IT & Life Weblog()

 • No mne zimomravky behanu na chrbte od tych neviditelnych ziareni. Teraz som natrafil na jednu stranbku, tam pisu dosť vela na túto tému. Človek sa len čuduje čým všetkým nás denno-denne bombarduju. Ze ma fico otravuje aj prostrednictvom žiarenia? pozrite sa: http://www.lifemaxx.sk

 • juro

  stym mobilom je to riadna kravina mobil sa sam o sebe ohrieva pri telefonovani a tym padom nam ohreje miesto kde je prilozeny uz nevedia ako maju pytat od ludi peniaze

 • Kravina to určite nie je. Keď si priložíš ruky na uši, budeš cítiť ako sa Ti postupne zahreje pokožka pod dlaňou – ALE to človekovi dobre padne, zvyšuje nám to pocit komfortu, upokojuje. Je to možno aj tým, že (hlavne ženy) aj cez dlaní vyžarujeme silnú liečivú energiu – a keď Ti hlavu zahrieva mobil, tak je to niečo otrasné. Mne sa zahrievali aj plomby, a vlastne veľká časť sánky, o uchu už ani nehovoriac…Ani z ďaleka nie som s tým pocitom jediná, ale uznávam, že je to vec subjektívna a závysí od senzibilnosti človeka. Efektívnosť lifemaxxu sa dá merať – preto sú na stránke http://www.lifemaxx.sk aj snímky termokamerou.

 • Soulreaver

  Keď ste tu už kecali o NIT VOR tak ja viem kde je to NIT NDB a viem presne kde je. Je na Kyneku, stačí ísť po Hviezdoslavke úplne hore (kde je križovatka-naľavo Čermáň, napravo Klokočina, Diely) a ísť stále rovno hore a prvá odbočka za križovatkou napravo a máte ho po pravej strane, nemôžte minúť ;)

 • juraj

  urobil som si okolo VORu prechadzku a patri k nemu este taka meracia antena na stoziari
  zobral som aj merak, z casu na cas som zapichol – do zeme a + dal na ruku a objavovali sa zaujimave napatia, raz to bolo az 1.7V a ked som isiel dalej od toho do pola tak az 2.25V… no to je dost sila, ked jedna tuzkova baterka dava 1.5V
  paradoxne cim ste k nemu blizsie tak je to slabsie lebo vchadzate do tiena toho mrezoveho reflektora ktory vysielanie odraza do vzduchu kam patri

 • Ivan

  Judita: Hehehe, takže liečivá anargia, hej? Aj ťa sánka bolí od mobilu? Ty koky, tak to musíš s tým mobilom nosiť aj nejaký dieselagregát, aby mal toľko výkone, žeby ťa bolela od neho sánka (: Maximálne tak autosugescia, minule prišiel za mnou chalan a hovoril čosi o tom, že odkedy má doma wifi router, bolí ho hlava…nepochybujem, že to je pravda, ale určite nie kôli žiareniu z routra. Apropos, VOR KSC sa dá pekne chytiť na klasickom VKV rádiu, teda jeho znak (nie samotné navádzanie (: ), čo ste košičania, skúste sa si na rádiu vytrepať niečo okolo 109 MHZ (rádiá to vedia, teda s analógovým tunerom) a pozorne počúvajte, budete počuť v morzeovke KSC (znak košického DVOR majáku). Ido to len 50 W, čiže na zemi tak akurát v okolí košíc.

 • môj tatko robý internet a pomáha vo výstavbe vysielacov , pýtal som sa ho , a hovoril že to rádioaktivita to nebude !!! to bude len nejaké wifi žiarenie … a človeku nebezpečné neni !!! ja chodí s nim raz za dva týždne skontrolovat vysielač čo má na starosi , a tam je tieš taká tabula , ale prezradil my ,,, že to aby nastrašilo zlodejov keby to chceli ísť vykradnúť …

 • Dušo – Nitra

  Je to rádiomaják leteckej premávky, ale po Novembri inovovaný; za socializmu tam totiž stála akási pancierová kruhová kobka s dvoma vonkajšími anténami, ktorú som potom v ´92 uvidel prenesenú medzi paneláky Klokočiny a zariadenú ako malý butik, neskôr dakde zmizla :)

 • Ano jakub presne tak. Tá tabula je tam kôli tomu aby nastrašila prípadných nechcených záujemcov. Samozrejme o žiadne radioaktívne žiarenie nejde, len táto výstraha v luďoch vzbudzuje ovela vačší rešpekt ako keby tam bola výstraha napr. „vysokofrekvenčné žiarenie VKV“. Aj tie Volty namerané na ruke sú hlúposť čo sa týka súvislosti s týmito majákmi. Podobnú Voltáž cca 0.2V – 2V nameráte na ludskej dlani hocikde v závislosti od podlažia na ktorom stojíte, izolácie a uzemnenia. VOR/DME ako aj NDB majáky vysielajú do priestoru žiarenie o frekvencii od 108.00 Mhz do 117.95Mhz a takéto frekvencie vám neurobia absolútne nič, určite nezdvihnú voláž na predmete (duplom nie pokial ide o všesmerovú anténu akou VOR aj NDB sú). Predstavte si že keď telefonujete cez mobilný telefón máte hneď pri hlave vyžarovanie o frekvencii 900Mhz, 1,8Ghz alebo 1,9Ghz. S takýmito frekvenciami totiž pracujú mobilné GSM siete. To by vám museli minimálne stáť vlasy pri telefonovaní. Vlasy vám pri telefonovaní nestoja ale pri týchto frekvenciách sa už ovela skôr môžete obávať že by vám pri dlhodobom pôsobení (niekolko rokov alebo celý život) mohli niečo spôsobiť. WiFi ktorú spomínal jakub pracuje na 2.4Ghz alebo 5Ghz pásme. 2.4Ghz vyžarovanie máte na každom wifi routri ktorý máte doma. Táto frekvencia je aj pri dlhodobom používaní v tesnej blízkosti považovaná za neškodnú/meratelnú len velmi citlivými špeciálnymi prístrojmi. 5Ghz siete sa už používajú na ďaleké prenosy (rádovo aj niekolko km/desiatok km v závislosti od zarušenia priestoru) všesmerovými anténami pri ktorých sa tiež nemusíte báť nejakého nežiadúceho žiarenia ale aj smerovými pri ktorých už je na mieste prípadná obava z dlhodobého žiarenia (frekvencia sa vyžaruje smerovým lúčom v jednej rovine). Úplne iná situácia je napríklad pri velkých radarových staniciach (napríklad plánovaný USA radar v Čechách) ktoré pracujú na velmi vysokých frekvenciách 8-11 Ghz čo by samo o sebe nebolo nebezpečné ale toto žiarenie je bodové (jeden lúč) a pulzné. Ocitnúť sa v tomto lúči na malú chvílu tak vás môžu zavrieť na zvyšok života do ústavu pre psychicky postihnutých. Takže frekvencií 108Mhz až 117.95Mhz ktoré používajú letecké navigačné antény sa bát nemusíte vôbec ani keby ste bývali celý život priamo pod nimi. Tieto frekvencie nemajú na organizmus žiadny vplyv. Samotné telefóny máte nalepené na hlave s 900,1800 alebo 1900 Mhz žiarením a všade okolo je v priestore také obrovské zarušenie že nejaká jedna „slabá“ frekvencia je len malou kvapkou v mori v akom žijeme.

 • Stevo

  Ja som tam bol v noci s kamošmi a od cesty sme si povedali že podme sa pozriet v tme bolo vidiet iba obrysy prišli sme tam a baterkou sme to prehladávali a nakoniec sme to obišli okolo pola a našli bránu bolo tam že to je vysielač M.R.štefanika a kamarat to šiel preliezť a vtom že počkaj je tu nejaka tabula zasvietli sme a uvidieli že tam je nejaka radioaktivia a už nas nebolo :D

 • Csak Valaki

  A vie niekto kde je ten Štúrovký ja tu bývam neďaleko a mám aj rádioskener ale stále neviem o tom nič dokonca ani volací znak :D