depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Konečne: Arch Linux + Windows XP multiboot na 250GB SATA disku

Veru konečne. Posledné dni som strávil inštalovaním týchto 2 systémov na môj nový 250GB SATA disk, ktorý som nedávno kúpil. Štyri disky boli už veľa, preto radšej jeden a poriadny.

Prvé dni som používal dočasne len Windows na celom disku a „Arch Linux“:http://www.archlinux.org na druhom IDE 60GB disku.
Chcel som však mať všetky dáta na novom a rýchlejšom disku a tak sa začala inštalácia. Predpokladal som, že no problem, to bude max. 1 až 2 dni aj s konfiguráciou oboch systémov. Moje predpoveď však nevyšla a z 2 dní bol takmer týždeň.

Disk som chcel rozdeliť na 4 partície: Windows, Pracovný Disk, Linux a Linux Swap. Pričom na „Pracovnom Disku“ mala byť partícia s filesystémom, ktorý je plne kompatibilný s oboma systémami – FAT32 :(

Plán by teda bol, tak prečo až týždeň? No najmä preto, že toto bola moja prvá skúsenosť so SATA diskom a ten sa veru občas správa trošku inak ako IDE disky. Taký bootloader GRUB by o tom určite vedel čo povedať, nemá veru veľmi v láske súčasne zapojené SATA aj IDE disky, keby to však on skôr povedal a nemusel som to 3 dni zisťovať, že jo :)

Zvyšok už bol v pohode. Inštalácia Windows je len polhodinové čakanie a „Arch Linux“:http://www.archlinux.org je pohodička až na ten spomínaný GRUB. Ešte som sa troška zastavil pri tej FAT32-ke. Tú som tentokrát nemohol vytvárať z inštalačky Win 98 (kvôli absencii podpory SATA diskov – kdeže bolo vtedy niečo takého :) ) a nechcel som použiť ani komerčný Partition Magic, chcel som to skúsiť priamo z Linuxu s príkazom **mkdosfs**, ten svoju úlohu aj splnil, ale urobil som chybu, že v fdisku nebol nastavený správny typ partície, teda FAT32. Po tomto nastavení mám už teda k dispozícii aj Pracovný Disk, plne funkčný z oboch systémov.

A dnes mám už väčšinu vecí v oboch systémoch aj nakonfigurovaných, takže som konečne plne funkčný :)

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia
  • Neviem co si nad tím meditoval… nikdy som nemal problem zo sata diskom pri linuxe / XP… a to som už dosť distier vyskúšal. Vida linux ruleZ :)

  • Martin pokial viem, co som bol u Teba tak ty mas len 1 disk, takze problem s GRUBom si urcite nezaznamenal a v SuSe Linuxe si sa s takym problemom nemusel stretnut uz vobec. (viem, skusal si aj inde distra, ale ako hovorim, mas len jeden disk, takze neni o com)

  • blee

    Prosim ta to nebol problem, ale neschopnost si precitat 2 riadky textu ktori mas dokonca v instalacnej prirucke pre arch, som ti odpovedal na tvoju otazku na abclinuxu.cz kde som ti napisal ako to ma byt spravne. GRUB zacina pocitat od 0 – citaj NULA a pismana a b c … (teda sda pre prvi sata disk atd). To znamena ze riesenie problemu aj s precitanim je max na 5min…
    ….man grub….