depi.sk – svet očami Erika Gyepesa

Greased lightbox – prehliadač obrázkov pre Firefox

Nie je u mňa tajomstvom, že preferujem internetový prehliadač „Firefox“:http://www.mozilla.com/firefox/, ktorý používam už od jeho ranných verzií. Dosť veľkú zásluhu na tom má jeho rozšíriteľnosť a užívateľská prispôsobivosť. Páči sa mi, že pár klikmi z neho môžem urobiť napríklad RSS((Really Simple Syndication)) čítačku, kvalitný download manažér, či dokonca vďaka XUL((XML User-interface Language)) plnohodnotného a platformovo nezávislého FTP((File Transfer Protocol)) klienta.

Dnes som narazil na ďaľšiu lahôdku v podobe „Greased lightboxu“:http://shiftingpixel.com/lightbox/ – čo je vlastne rozširujúci skript pre rozšírenie „Greasemonkey“:http://greasemonkey.mozdev.org/. Umožňuje jednoduché prehliadanie obrázkov na stránkach ako „Google Image Search“:http://images.google.com/, „Flickr“:http://flickr.com/, „Gmail“:http://mail.google.com/, „Facebook“:http://facebook.com/, „Myspace“:http://myspace.com/ a „deviantART“:http://deviantart.com/.

Funguje tak, že napríklad vyhľadáme niečo cez „Google Image Search“:http://images.google.com/ a keď klikneme na obrázok on sa nám automaticky zobrazí v plnej veľkosti. To by však bolo k ničomu, preto to **úplne najlepšie na záver:** ak chceme pozrieť ďaľší obrázok, stačia nám na to len šípky na klávesnici (doprava – ďaľší obrázok, doľava – predošlý obrázok)

Takto sa nám dostáva do rúk šikovný a jednochý nástroj na prehliadanie „web galérií“ bez toho, aby sme museli neustále klikať na obrázky. Zase pekná ukážka využitia AJAX((Asynchronous JavaScript And XML))u.

Prihlás sa na odber zaujímavých informácií e-mailom

* povinné polia